Trwa ładowanie...

Robaki u dzieci - owsik, glista ludzka, tasiemiec

Avatar placeholder
18.10.2022 10:57
Robaki u dzieci - owsik, glista ludzka, tasiemiec
Robaki u dzieci - owsik, glista ludzka, tasiemiec

Robaki u dzieci, takie jak owsiki, tasiemce, włosogłówka czy lamblia to bardzo częste przyczyny różnych schorzeń i dolegliwości, które, jeśli pozostawimy je nieleczone, mogą prowadzić do groźnych powikłań zagrażających zdrowiu naszej pociechy. Często to właśnie infekcja robakami u dzieci jest powodem, dla którego nasze dziecko zachowuje się nadpobudliwie, ma problemy z trawieniem, bóle brzucha, lub infekcje.

spis treści

1. Robaki u dzieci - owsiki

Najczęściej występującym robakiem u dzieci są owsiki. Owsiki to małe pasożyty żyjące w jelicie naszego dziecka. Zarażenie owsikami następuje poprzez kontakt z osobą zarażoną, na przykład przez dotyk lub podanie ręki, lecz także przez kurz, w którym znajdować mogą się jajeczka pasożyta.

Objawami robaków u dzieci takich jak owsiki jest zaczerwieniona skóra oraz świąd w okolicach odbytu. Dzieje się tak dlatego, że owsiki wypełzają w nocy z jelit aby złożyć jajeczka w okolicy odbytu. Dolegliwości wynikające z zarażenia owsikami to ogólne osłabienie, złe samopoczucie, ból brzucha oraz głowy, wymioty i brak apetytu.

Zobacz film: "Upał potęguje ilość bakterii i pasożytów w jedzeniu"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

2. Robaki u dzieci - glista ludzka

Glista ludzka to kolejny często występujący robak u dzieci. Glista ludzka jest pasożytem o większych rozmiarach niż owsiki, a jej długość dochodzić może nawet do połowy metra. Zarażenie glistą ludzką występuje poprzez kontakt z pokarmem zanieczyszczonym larwą glisty ludzkiej.

Produkty zarażone glistą ludzką to najczęściej warzywa z małych upraw, które nawozi się nawozem z domieszką ludzkich odchodów. Z pokarmu zarażonego larwą glisty ludzkiej przedostaje się ona do jelita, a następnie składają tam jaja. Z nich wykluwają się robaki glisty ludzkiej, które następnie przebijają się do naczyń krwionośnych, dzięki czemu mogą przedostać się do każdego miejsca w ciele.

Zakażenie glistą ludzką może prowadzić do powikłań takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego. Objawy zakażenia glistą ludzką to wywoływanie zakażeń i infekcji różnych narządów, takich jak oskrzela, płuca. Jeśli miejsce, w którym aktualnie przebywa glista lub jej jajeczka to jelita, dziecko doświadcza męczących biegunek, wymiotów, bólów brzucha, braku apetytu.

Glista ludzka to groźny pasożyt, którym zakazic się możemy poprzez spożywanie warzyw z małych upraw
Glista ludzka to groźny pasożyt, którym zakazic się możemy poprzez spożywanie warzyw z małych upraw (123RF)

3. Robaki u dzieci - tasiemiec

Tasiemiec to długi pasożyt o płaskim kształcie, którego górna część zakończona jest haczykami służącymi robakowi do zaczepiania się w świetle jelita. Po zaczepieniu, od robaka odrywają się naczynia zawierające jaja pasożyta, które następnie wydalane są z kałem. Często robak zagnieżdża się w zwierzęcych narządach wewnętrznych, przez co człowiek zakazić może się nim przez zjedzenie niedogotowanego lub źle przyrządzonego mięsa.

Objawy zakażenia tasiemcem to u dzieci przede wszystkim wymioty, złe samopoczucie, zanik apetytu, silne bóle brzucha i głowy, a także drgawki i gorączka. Odpowiednie leki przepisane przez lekarza pozwolą na zabicie pasożyta, jednak jeśli objawy ukazują się przez dłuższy czas, może dojść do powikłań. Niekiedy objawy zakażenia tym robakiem u dziecka objawiają się dopiero kilka lat po faktycznym zakażeniu. Aby uniknąć zakażenia tasiemcem powinniśmy unikać spożywania mięsa z nieznanych nam źródeł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze