Trwa ładowanie...

Refluks żołądkowo-przełykowy u dorosłych

Avatar placeholder
13.05.2017 15:38
Refluks żołądkowo-przełykowy u dorosłych
Refluks żołądkowo-przełykowy u dorosłych

Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba, która polega na cofaniu się treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Palące uczucie w gardle i pieczenie za mostkiem może być uciążliwe i mało komfortowe, gdy zdarza się bardzo często.

Główną przyczyną refluksu jest niedostateczne napięcie mięśnia zwieracza dolnego przełyku. Działa on jak przejście, które otwiera się tylko na kilka sekund, gdy spożywamy pokarm, połykamy ślinę lub pijemy napoje. Po przełknięciu zwieracz przełyku powinien się zamknąć. U osób chorych na refluks pozostaje otwarty dłużej. Wówczas zawartość żołądka cofa się z powrotem do przełyku. Niestety, zawracają nie tylko pokarmy i napoje, ale również soki trawienne i kwasy żołądkowe. Może to doprowadzić do poważnych konsekwencji. Wielokrotne cofanie się treści żołądkowych do przełyku może prowadzić do stanu zapalnego.

spis treści

1. Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Najczęstszym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest zgaga. Innymi symptomami są pieczenie w ustach i ból promieniujący do szyi. Są to objawy podobne do tych, które możemy mieć przy zawale serca. Niekiedy jednak pojawia się stan zapalny krtani i oskrzeli. Objawy pojawiają się częściej w nocy. To wówczas zmniejsza się jeszcze dodatkowo napięcie zwieracza dolnego przełyku. Następuje to jednak w sposób naturalny, ale dla osób chorych na refluks ma to poważniejsze konsekwencje.

Objawem refluksu może być zgaga
Objawem refluksu może być zgaga (123RF)

2. Zdiagnozowanie refluksu żołądkowo-przełykowego

Jeżeli często dokucza nam zgaga, mamy uczucie pieczenia w gardle i promieniujące bóle w okolicach szyi, warto skonsultować się z lekarzem. Powinien on zlecić badania specjalistyczne, które potwierdzą lub zaprzeczą tej chorobie. Rozpoznanie refluksu może potwierdzić badanie endoskopowe przełyku i żołądka, badanie radiologiczne przełyku z kontrastem, manometrię przełykową, która sprawdza napięcie zwieracza dolnego przełyku lub PH-metrię.

3. Czy zgaga w ciąży oznacza refluks?

Wiele kobiet cierpi na uczucie zgagi w ciąży. Nie oznacza to jednak, że chorują na refluks. Zgaga pojawia się w ciąży, gdyż organizm zwiększa produkcję hormonów, które rozluźniają mięśnie gładkie, a to właśnie z nich jest zbudowany przewód pokarmowy. W konsekwencji pożywienie wolniej przedostaje się do układu pokarmowego, ale lepiej jest przyswajalne i trafia do krwi, a stamtąd do łożyska. Efektem ubocznym może być zgaga. Pojawia się około 21 tygodnia ciąży, gdyż macica coraz mocniej uciska żołądek i wypycha z niego pokarm ku przełykowi. Nie jest to jednak refluks.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

4. Jak złagodzić objawy refluksu żołądkowo-przełykowego?

Przy refluksie warto zrezygnować z niektórych pokarmów, szczególnie ostrych i tłustych, a także kawy, czekolady i alkoholu. Dobrze, jeżeli dodatkowo ograniczymy palenie papierosów. W celu złagodzenia objawów związanych z refluksem należy również jeść mniejsze porcje, ale częściej. Istotna jest także pozycja, w której spożywamy posiłki. Dobrze, jeżeli siedzimy wówczas wyprostowani.

Musisz to wiedzieć

W przypadku gdy refluks jest na poziomie bardzo zaawansowanym, a objawy pojawiają się bardzo często i dochodzi do zapaleń przełyku, lekarz może przepisać odpowiednie leki. Mają za zadanie zmniejszyć wydzielanie soków żołądkowych lub zwiększyć napięcie zwieracza przełyku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze