Trwa ładowanie...

Refluks przełyku

Avatar placeholder
13.05.2017 10:47
Refluks przełyku
Refluks przełyku

Refluks przełyku to, mówiąc ściślej, refluks żołądkowo-przełykowy. Powoduje cofanie się treści pokarmowej i soków żołądkowych z powrotem do przełyku. Najbardziej popularnym jego objawem jest zgaga – palenie w gardle. Jakie są przyczyny refluksu? Jak możemy go leczyć?

Refluks przełyku, nazywany refluksem żołądkowo-przełykowym, jest dość uciążliwą chorobą. Ryzyko zachorowania wzrasta jednak wraz z wiekiem. Szybkie zdiagnozowanie refluksu może zapobiec uszkodzeniu przełyku i powstaniu przewlekłego stanu zapalnego, a nawet raka przełyku.

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny refluksu przełyku

Najczęstszą przyczyną refluksu przełyku jest zwiotczenie mięśnia zwieracza przełyku u wejścia do żołądka. Mięsień zwieracza przełyku powinien być obkurczony i rozluźniać się tylko na kilka sekund, gdy przełykamy pokarm, ślinę lub napój. Jeżeli rozluźnienie trwa dłużej, może to doprowadzić do cofania się treści żołądka wraz z sokami żołądkowymi i kwasami trawiennymi z powrotem do przełyku. Zaburzenia zwieracza mogą powstać po operacji żołądka, ale mogą być też konsekwencją palenia papierosów, picia alkoholu i dużej ilości kawy. Niekiedy także za refluks może odpowiadać przepuklina rozworu przełykowego. Oznacza to, że część jamy żołądka przedostała się przez przeponę do klatki piersiowej.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Refluks to zwiotczenie mięśnia przełyku
Refluks to zwiotczenie mięśnia przełyku (123RF)

2. Objawy refluksu przełyku

Najczęstszymi objawami refluksu są: zgaga, pieczenie przełyku, ból za mostkiem i odbijanie. Warto jednak wykluczyć inne dolegliwości, zanim postawi się diagnozę refluksu. Wrzody żołądka również objawiają się zgagą i uczuciem pieczenia. Refluks to jednak inne schorzenie, które prowadzi do cofania się treści żołądka do przełyku. Niekiedy mogą się pojawić także wymioty.

3. Jak diagnozuje się refluks?

W celu zdiagnozowania refluksu przełyku należy wykonać specjalistyczne badania, które zleci lekarz. Niekiedy może to być prześwietlenie z kontrastem. Osoba chora przełyka specjalną papkę, a następnie radiolog śledzi jej drogę w przełyku. Częściej wykonywanym i dokładniejszym diagnozowaniem refluksu jest gastroskopia. Innym badaniem jest pomiar kwaśności w przełyku – PH-metria. Polega ono na wpuszczeniu do przełyku sondy z czujnikiem, która rejestruje zmiany ciśnienia. PH-metria może wykryć zmniejszenie napięcia zwieracza przełyku.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

4. Jak leczyć refluks przełyku?

Niezbędna w leczeniu refluksu jest zmiana diety. Chory powinien unikać czekolady, picia kawy, alkoholu, a także spożywania tłustego jedzenia. Wykluczenie tych produktów z diety zmniejsza wydzielanie soków żołądkowych. Ważne jest również, aby spożywać pokarmy częściej, ale w mniejszych ilościach. Wydzielanie soków żołądkowych zwiększają bowiem nie tylko niektóre produkty, ale również pełen żołądek.

Musisz to wiedzieć

Refluks może złagodzić nie tylko odpowiednia dieta, ale także sposób, w jaki spożywamy pokarmy. Polecana jest wyprostowana pozycja przy jedzeniu posiłków. Istotną sprawą przy refluksie jest również waga. U osób otyłych schorzenie może być bardziej nasilone. Zmniejszenie wagi może złagodzić objawy choroby. Kiedy refluks przełyku ma bardzo silne objawy, a choroba daleko się rozwinęła, lekarz może przepisać odpowiednie leki. Środki farmakologiczne mają na celu zmniejszenie produkcji soków żołądkowych i poprawienie funkcjonowania zwieracza przełyku, a także wzmocnienie osłony błony śluzowej przełyku. Jeżeli nie ma poprawy, a refluks przechodzi w coraz bardziej zaawansowane stadium, wówczas może być niezbędna operacja. W dzisiejszych czasach możliwa jest laparoskopia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze