Trwa ładowanie...

Przygotowanie do cytologii cz. 2/2

Przed badaniem cytologicznym nie należy też stosować irygacji, czyli przepłukiwania pochwy, jelit i innych jam ciała. Wszelkie leki stosowane dopochwowo powinny być ostawione co najmniej na 3-5 dni przed wykonaniem badania. Nie wolno też używać dopochwowych środków antykoncepcyjnych oraz wskazane jest powstrzymanie się od współżycia seksualnego na 2 dni przed wykonaniem badania.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

1. Kiedy wykonać cytologię?

Cytologia to badanie, które najlepiej wykonać około połowy cyklu miesiączkowego, czyli średnio 3-4 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Nie zaleca się ponadto wykonywania badania później niż 4 dni przed następną miesiączką. Przed wykonaniem cytologii kobieta musi dokładnie obserwować swoje ciało i jeśli dostrzeże nadmierne upławy, powinna przesunąć termin cytologii, gdyż może występować u niej stan zapalny narządu rodnego, podczas którego nie wykonuje się badania. Cytologia powinna być wykonywana stale od momentu rozpoczęcia współżycia seksualnego. U kobiet ze zwiększonym ryzkiem zachorowania na raka szyjki macicy (liczni partnerzy seksualni, nawracające stany zapalne pochwy, rak szyjki macicy w rodzinie, krwawienia kontaktowe z pochwy) badanie cytologiczne pochwy powinno być wykonywane raz na rok. Kobiety z mniejszym ryzkiem zachorowania (stały partner seksualny lub zmieniany nie częściej niż co 12 miesięcy, prawidłowe wyniki poprzedniego badania cytologicznego) powinny wykonywać cytologię co najmniej raz na trzy lata. Częściej cytologię wykonuje się w przypadku, gdy służy ona celom kontrolnym leczenia nadżerki szyjki macicy. Również cytologia w ciąży powinna być wykonywana częściej niż zwykle - lekarze zalecają, by ciężarna wykonała ją dwukrotnie – w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży.

Wynik badania cytologicznego
jest oznaczany w 5-stopniowej skali. Grupa I oznacza bardzo dobry wynik, grupa II wynik utrzymany w normie. Niepokojące są wyniki od III do V grupy. Świadczą one o pojawieniu się nieprawidłowych komórek, w tym także komórek nowotworowych.

Strona 2/2

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.