Przyczyny zatrucia ciążowego

Przyczyny zatrucia ciążowego do tej pory nie są do końca znane. Lekarze wiedzą jednak, jakie czynniki sprzyjają występowaniu gestozy. Zatrucie ciążowe zazwyczaj dotyczy pierworódek, czyli kobiet będących w ciąży po raz pierwszy. Ryzyko pojawienia się gestozy wzrasta wraz z wiekiem matki. Zatrucie ciążowe może występować u kobiet ciężarnych w wieku powyżej 35 lat oraz u kobiet będących w ciąży mnogiej. Niekiedy pojawienie się zespołu objawów charakterystycznych dla zatrucia ciążowego wiąże się z chorobą nerek, konfliktem serologicznym lub cukrzycą ciężarnej.

Polecane wideo:

Czynniki ryzyka gestozy

Gestoza ciążowa

Objawami gestozy są obrzęki twarzy i kończyn, nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz zaburzenia widzenia. Ciężkie zatrucie jest groźne dla ciężarnej.

Przyczyny gestozy nie są dokładnie znane. Wiadomo jednak, że niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zatrucia ciążowego. Do czynników tych należą:

Lekarze przypuszczają, że zatrucie ciążowe jest schorzeniem wywoływanym patologicznym nasileniem zmian ciążowych przy braku adaptacji owych zmian ze strony organizmu kobiety. Przyczyn gestozy ciążowej specjaliści upatrują w zaburzeniach krążenia w zakresie drobnych naczyń krwionośnych, szczególnie naczyń nerek, co objawia się tendencją do nadciśnienia w ciąży.

Wczesna gestoza, występująca w pierwszej połowie ciąży i objawiająca się ślinotokiem, nudnościami oraz wymiotami, może być spowodowana zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety w czasie ciąży. Czasami za objawy gestozy w początkach ciąży odpowiadają zaburzenia psychiczne, np. nieakceptowanie przez kobietę faktu bycia w ciąży. Objawy zatrucia ciążowego spowodowane uprzednim schorzeniem nerek, wątroby bądź trzustki u ciężarnej określa się mianem gestozy objawowej lub nabytej.

Nowinki medyczne na temat przyczyn zatrucia ciążowego

Najcięższą postacią zatrucia ciążowego jest rzucawka. Występuje u jednej na dwieście kobiet ze zdiagnozowaną gestozą. Objawami świadczącymi o rzucawce są: bóle głowy, zaburzenia widzenia, wymioty, nudności, bóle żołądka. Rzucawka ciążowa może wystąpić również bez objawów zwiastunowych. Atak rzucawki charakteryzuje się utratą przytomności i drgawkami wywołanymi przez skurcze naczyń mózgowych. Przypomina nieco napad padaczki.

Naukowcy na łamach czasopisma „Circulation Research” udowadniają, że przyczyną zatrucia ciążowego jest zmniejszony poziom tlenku azotu we krwi ciężarnej. Badania wykazują, że kobiety z ciążą zagrożoną mają we krwi podwyższony poziom S-nitrozotiolu – substancji, która działa jak „zamknięty magazyn” tlenku azotu. Tlenek azotu pełni ważną rolę w redukowaniu napięcia ścian naczyń krwionośnych, a tym samym wpływa na utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi. S-nitrozotiol sprawia, że tlenek azotu nie może się uwolnić, co skutkuje brakiem rozluźnienia mięśniówki naczyń krwionośnych. Naczynia stają się nieelastyczne, sztywne i nie mogą się swobodnie rozszerzać, co w rezultacie powoduje wzrost ciśnienia krwi. Naukowcy mają nadzieję, że w zwiększeniu uwalniania tlenku azotu i zapobieganiu objawom gestozy pomogą antyoksydanty.

Profilaktyka gestozy

W profilaktyce zatrucia ciążowego bardzo ważna jest odpowiednia dieta niskosodowa, polegająca na ograniczaniu spożycia soli w ciąży i na uzupełnianiu niedoborów białka. Produkty bogate w białko, to np. sery twarogowe, mleko, jogurty, kefiry, chude mięso oraz rośliny strączkowe (fasola, groch). Istotne jest również wspomaganie czynności nerek i regularne wypijanie w ciągu dnia płynów – najlepiej niegazowanej wody mineralnej z niską zawartością minerałów. Wszelkie produkty stabilizowane i wysokoprzetworzone, jak np. konserwy, niekorzystnie wpływają na pracę nerek. Konieczne jest także kontrolowanie wagi ciała, wykonywanie pomiarów ciśnienia krwi, przeprowadzanie comiesięcznych badań kontrolnych krwi i moczu. W zapobieganiu gestozie pomaga zdrowy styl życia, racjonalny wypoczynek i przebywanie na świeżym powietrzu.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zatrucie ciążowe (gestoza)
Zatrucie ciążowe (gestoza)

Objawy zatrucia ciążowego

Objawy zatrucia ciążowego

wydalanie białka z moczem. Zatrucie ciążowe, inaczej gestoza, jest powikłaniem występującym zazwyczaj w drugiej połowy ciąży, najczęściej w ostatnim (...) podawanie elektrolitów. W większości przypadków...

Zatrucie ciążowe (gestoza)

Gestoza ciążowa

Gestoza ciążowa

Objawami gestozy są obrzęki twarzy i kończyn, nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz zaburzenia widzenia. Ciężkie zatrucie jest groźne dla ciężarnej.

Zatrucie ciążowe (gestoza)

Padaczka w ciąży

mogą pojawić się ciążowe wymioty, które powodują, że lek zostaje zwrócony, a dawka substancji we krwi spada. Trzeba zatem kontrolować stężenie leków

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zatrucie ciążowe

oraz obumarcia płodu. Jakie są przyczyny gestozy?    Objawy zatrucia ciążowego Zatrucie ciążowe pojawia się najczęściej u kobiet z cukrzycą (...) może nawet...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zatrucie ciążowe (gestoza)

Zatrucie ciążowe (gestoza)

oraz białkomocz. Przyczyny tej dolegliwości ciążowej nie są do końca znane. Uważa się, że za wystąpienie zatrucia ciążowego odpowiadają pewne (...) Zatrucie ciążowe...

Biegunka u dziecka - objawy, przyczyny, leczenie

Preparat Orsalit

Preparat Orsalit

ORSALIT łagodzi objawy biegunki i zapobiega odwodnieniu organizmu. ORSALIT skutecznie zapobiega odwodnieniu. ORSALIT to podstawa twojej podręcznej apteczki.

Zaburzenia pracy serca płodu

Tachykardia płodu

Tachykardia płodu

się raczej u kobiet, które późno zachodzą w ciążę), zatrucia ciążowego czy zaburzeń krążenia. Zaburzenia u matki, które mogą wywołać tachykardię (...) tachyarytmii). U płodu może dojść do tachykardii zatokowej lub...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlak z kotem

Niemowlak z kotem

Pozytywny wynik testu ciążowego nie oznacza konieczności pożegnania się z kotem. Wielu ludzi, w tym znajomi, sąsiedzi, a czasem nawet lekarze, twierdzi, że dziecko i kot nie powinny mieszkać razem pod jednym dachem.