Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Przyczyny zatrucia ciążowego

Avatar placeholder
28.07.2014 21:16
Przyczyny zatrucia ciążowego
Przyczyny zatrucia ciążowego

Przyczyny zatrucia ciążowego do tej pory nie są do końca znane. Lekarze wiedzą jednak, jakie czynniki sprzyjają występowaniu gestozy. Zatrucie ciążowe zazwyczaj dotyczy pierworódek, czyli kobiet będących w ciąży po raz pierwszy. Ryzyko pojawienia się gestozy wzrasta wraz z wiekiem matki. Zatrucie ciążowe może występować u kobiet ciężarnych w wieku powyżej 35 lat oraz u kobiet będących w ciąży mnogiej. Niekiedy pojawienie się zespołu objawów charakterystycznych dla zatrucia ciążowego wiąże się z chorobą nerek, konfliktem serologicznym lub cukrzycą ciężarnej.

spis treści

1. Czynniki ryzyka gestozy

Przyczyny gestozy nie są dokładnie znane. Wiadomo jednak, że niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zatrucia ciążowego. Do czynników tych należą:

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Lekarze przypuszczają, że zatrucie ciążowe jest schorzeniem wywoływanym patologicznym nasileniem zmian ciążowych przy braku adaptacji owych zmian ze strony organizmu kobiety. Przyczyn gestozy ciążowej specjaliści upatrują w zaburzeniach krążenia w zakresie drobnych naczyń krwionośnych, szczególnie naczyń nerek, co objawia się tendencją do nadciśnienia w ciąży.

Wczesna gestoza, występująca w pierwszej połowie ciąży i objawiająca się ślinotokiem, nudnościami oraz wymiotami, może być spowodowana zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety w czasie ciąży. Czasami za objawy gestozy w początkach ciąży odpowiadają zaburzenia psychiczne, np. nieakceptowanie przez kobietę faktu bycia w ciąży. Objawy zatrucia ciążowego spowodowane uprzednim schorzeniem nerek, wątroby bądź trzustki u ciężarnej określa się mianem gestozy objawowej lub nabytej.

2. Nowinki medyczne na temat przyczyn zatrucia ciążowego

Najcięższą postacią zatrucia ciążowego jest rzucawka. Występuje u jednej na dwieście kobiet ze zdiagnozowaną gestozą. Objawami świadczącymi o rzucawce są: bóle głowy, zaburzenia widzenia, wymioty, nudności, bóle żołądka. Rzucawka ciążowa może wystąpić również bez objawów zwiastunowych. Atak rzucawki charakteryzuje się utratą przytomności i drgawkami wywołanymi przez skurcze naczyń mózgowych. Przypomina nieco napad padaczki.

Naukowcy na łamach czasopisma „Circulation Research” udowadniają, że przyczyną zatrucia ciążowego jest zmniejszony poziom tlenku azotu we krwi ciężarnej. Badania wykazują, że kobiety z ciążą zagrożoną mają we krwi podwyższony poziom S-nitrozotiolu – substancji, która działa jak „zamknięty magazyn” tlenku azotu. Tlenek azotu pełni ważną rolę w redukowaniu napięcia ścian naczyń krwionośnych, a tym samym wpływa na utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi. S-nitrozotiol sprawia, że tlenek azotu nie może się uwolnić, co skutkuje brakiem rozluźnienia mięśniówki naczyń krwionośnych. Naczynia stają się nieelastyczne, sztywne i nie mogą się swobodnie rozszerzać, co w rezultacie powoduje wzrost ciśnienia krwi. Naukowcy mają nadzieję, że w zwiększeniu uwalniania tlenku azotu i zapobieganiu objawom gestozy pomogą antyoksydanty.

3. Profilaktyka gestozy

W profilaktyce zatrucia ciążowego bardzo ważna jest odpowiednia dieta niskosodowa, polegająca na ograniczaniu spożycia soli w ciąży i na uzupełnianiu niedoborów białka. Produkty bogate w białko, to np. sery twarogowe, mleko, jogurty, kefiry, chude mięso oraz rośliny strączkowe (fasola, groch). Istotne jest również wspomaganie czynności nerek i regularne wypijanie w ciągu dnia płynów – najlepiej niegazowanej wody mineralnej z niską zawartością minerałów. Wszelkie produkty stabilizowane i wysokoprzetworzone, jak np. konserwy, niekorzystnie wpływają na pracę nerek. Konieczne jest także kontrolowanie wagi ciała, wykonywanie pomiarów ciśnienia krwi, przeprowadzanie comiesięcznych badań kontrolnych krwi i moczu. W zapobieganiu gestozie pomaga zdrowy styl życia, racjonalny wypoczynek i przebywanie na świeżym powietrzu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze