Trwa ładowanie...

Przyczyny łzawienia oczu

Przyczyny łzawienia oczu
Przyczyny łzawienia oczu

Łzawienie oczu to nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe. Jako przyczyny wskazuje się m.in. nadmierne wydzielanie cieczy łzowej i niedrożność kanalika łzowego, jak również obecność ciała obcego w oku, zapalenie spojówek i nieprawidłowy wzrost rzęs.

spis treści

1. Czym jest łzawienie?

Łzawieniem oczu nazywamy nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe. Jest to rezultat zaburzenia równowagi między wydzielaniem cieczy łzowej a jej odprowadzaniem. Występuje, gdy produkcja łez jest większa od zdolności do ich odprowadzenia przez kanaliki łzowe. Ciecz wypływa poza obszar oka, tworząc łzy. W zależności od przyczyny łzawienie może przebiegać w postaci przewlekłej bądź jako powtarzające się napady.

Łzawieniem oczu nazywamy nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe
Łzawieniem oczu nazywamy nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe (123RF)

2. Funkcje łez

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Łzy są wydzielane przez nieduży i owalny gruczoł łzowy, który jest zlokalizowany nad okiem, po jego zewnętrznej stronie. Produkuje on film łzowy, w skład którego wchodzi woda, chlorek sodu, białka i substancje wykazujące właściwości odkażające.

Fizjologiczne funkcje łez to:

• nawilżanie oczu w trakcie dnia (ciecz łzowa jest rozprowadzana po powierzchni gałki ocznej w czasie mrugania), w nocy gruczoł łzowy jest mniej aktywny, dlatego osoby, które pracują wieczorami, mogą skarżyć się na pieczenie oczu,

• wypłukiwanie zanieczyszczeń z oka, które znalazły się w nim na skutek mechanicznego podrażnienia powierzchni gałki ocznej,

• ochrona oczu przed infekcją i szkodliwymi drobnoustrojami.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

3. Dlaczego łzawią oczy?

Jedną z przyczyn łzawienia jest zaburzenie odprowadzania łez. Czynnikiem odpowiedzialnym za tę przypadłość jest niedrożność kanalika łzowego, który jest spowodowany przez m.in. wrodzoną niedrożność przewodu łzowego, zapalenie kanalików łzowych, upośledzenie zasysania łez i pourazowe przerwanie kanalika łzowego.

Wrodzona niedrożność przewodu łzowego (występuje u 6 proc. noworodków) prowadzi do zapalenia woreczka łzowego na skutek zalegania cieczy łzowej. Powstaje ropniak, który wywołuje zaczerwienienie i opuchliznę. Stan ten ulega samowyleczeniu na skutek udrożnienia kanalika łzowego. Kolejna przyczyna niedrożności kanalika łzowego – zapalenie kanalików łzowych – polega na zwężeniu światła kanalika na skutek obrzęku lub nadmiaru wydzieliny i jest spowodowana infekcją o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym.

Jeżeli kanalik łzowy nie dotyka powierzchni gałki ocznej, mówi się o upośledzeniu zasysania łez. Następstwem tego stanu jest łzawienie, gdyż ciecz łzowa nie przedostaje się do dróg łzowych w sposób efektywny. Przyczyną upośledzenia zasysania łez może być uraz mechaniczny powiek. Natomiast, jeżeli mechanicznie zostaną przerwane drogi łzowe, występuje pourazowe przerwanie kanalika łzowego.

Przyczyn łzawienia upatruje się również w obfitym wydzielaniu cieczy łzowej, co powoduje utrudnienia w sukcesywnym odprowadzaniu jej do nosa. Kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie łzawienia jest obecność ciała obcego w oku (na przykład ziarna piasku lub rzęsy). Łzy mają zadanie usunąć niepożądany obiekt na zewnątrz. Jako przyczynę łzawienia wskazuje się również zapalenie spojówek (wywołane zakażeniem bakteryjnym). W przebiegu tego schorzenia pojawia się triada irytacyjna (łzawienie, światłowstręt, zwężenie szpary powiekowej). Z oka wydzielane są łzy i śluzowo-ropny płyn.

Musisz to wiedzieć

Przyczyną intensywnego łzawienia może być również nieprawidłowy wzrost rzęs, które drażnią powierzchnię gałki ocznej. Pozostałą grupę przyczyn łzawienia z oczu stanowią czynniki niezwiązane z degradacją gruczołu łzowego, to znaczy: nadmierna eksploatacja wzroku, noszenie soczewek kontaktowych, niekorzystne warunku zewnętrzne (dym, kurz i suche powietrze).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze