Trwa ładowanie...

Przyczyny krótkowzroczności

Przyczyny krótkowzroczności
Przyczyny krótkowzroczności

Krótkowzroczność to wada wzroku, która objawia się prawidłowym widzeniem z bliska i osłabioną jakością widzenia z oddali. Jako przyczyny tego schorzenia wskazuje się m.in. dziedziczenie, długotrwałą pracę przed monitorem komputera oraz niedobór witamin. W leczeniu krótkowzroczności stosuje się okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe lub wykonuje się laserową korektę wzroku.

spis treści

1. Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, której objawy są możliwe do zaobserwowania już w okresie między dzieciństwem a dojrzewaniem. Schorzenie to ewoluuje wraz z wiekiem dziecka przez 4 do 8 lat, a stabilizuje się po wejściu w dorosłość (około 20. roku życia). Najczęściej krótkowzroczność w takim samym stopniu dotyka obu gałek ocznych. Ta wada wzroku może mieć podłoże chorobowe. Stanowi wynik naruszenia dna oka pochodzenia naczyniowego. Wówczas schorzenie ewoluuje przez całe życie chorego i powoduje znaczne osłabienie wzroku (od 20 dioptrii wzwyż).

Objawami krótkowzroczności jest mrużenie oczu
Objawami krótkowzroczności jest mrużenie oczu (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Dla krótkowzroczności charakterystyczne jest uwypuklenie rogówki i soczewki, czego następstwem jest ogniskowanie promieni światła przed siatkówką. Obrazy, które są przesyłane do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego, nie są doskonale odwzorowane. Krótkowidz widzi otaczające go przedmioty i osoby niezbyt wyraźnie, obraz jest rozmyty.

Objawy wskazujące na krótkowzroczność to marszczenie brwi i mrużenie oczu, co ma poprawić jakość widzenia z oddali oraz czytanie książki w niewielkiej odległości od twarzy. Symptomem krótkowzroczności jest również przybliżanie się do ekranu w trakcie oglądania telewizji.

2. Jakie są przyczyny krótkowzroczności?

Wśród najważniejszych przyczyn krótkowzroczności wskazuje się m.in.:

• dziedziczność – jeżeli bliscy krewni noszą okulary korekcyjne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy również zmuszeni je nosić (nie odkryto jeszcze genu, który jest odpowiedzialny za rozwój tej wady wzroku u członków rodziny),

• przyzwyczajenia,

• czynniki zewnętrzne, takie jak wielogodzinna praca wzrokowa wymagająca bliskiego kontaktu z ekranem komputera,

• stosunkowo wczesna nauka czytania,

• niedobór witamin A, D i E.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

3. Jak leczyć krótkowzroczność?

W terapii krótkowzroczności stosuje się okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe i laserową korektę wzroku. Zabieg wykonuje się u pacjentów, którzy nie chcą nosić okularów ani soczewek. W zależności od wykorzystanej techniki laserowa korekta wzroku polega na spłaszczeniu środkowej części rogówki lub na wszczepieniu do oka sztucznej soczewki wklęsłej.

Musisz to wiedzieć

U osób, które zdecydowały się na okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, noszenie szkieł wklęsłych umożliwia zrównoważenie promieni poprzez cofnięcie punktu ogniskowania światła na siatkówkę. Grubość szkieł zależy od stopnia zaawansowania krótkowzroczności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze