Trwa ładowanie...

Przyczyny i objawy depresji poporodowej

Avatar placeholder
04.06.2017 21:23
Przyczyny i objawy depresji poporodowej
Przyczyny i objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa to odczuwanie przez młodą mamę smutku i przygnębienia zamiast radości z urodzenia dziecka. Co więcej, kobieta przy depresji poporodowej traci zainteresowanie dzieckiem. Jakie są objawy i przyczyny depresji poporodowej?

Kobieta w depresji poporodowej traci zainteresowanie dzieckiem
Kobieta w depresji poporodowej traci zainteresowanie dzieckiem
spis treści

1. Objawy depresji poporodowej to:

  • Gwałtowne zmiany nastroju.
  • Zaburzenie rytmu snu.
  • Zwiększony apetyt.
  • Brak radości z urodzenia dziecka.
  • Poczucie bezradności i nieumiejętność w radzeniu sobie z opieką nad dzieckiem.

2. Najczęstsze przyczyny depresji poporodowej

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Do depresji poporodowej mogą się przyczynić hormony. Podczas połogu wydzielają się prolaktyna i oksytocyna, a także waha się poziom hormonu tarczycy i nadnerczy. Wszystkie te hormony odpowiadają za zmiany samopoczucia. O depresji poporodowej możemy mówić, gdy objawy przygnębienia i gwałtowne zmiany nastroju utrzymują się zbyt długo.

Depresja poporodowa to nie tylko choroba, która pojawia się od razu po urodzeniu dziecka. Może bowiem się zdarzyć, że objawy ujawnią się nawet rok po porodzie. Ma to wówczas związek z mało atrakcyjnym wyglądem kobiety, niską samooceną i problemy z organizacją życia z małym dzieckiem. Dochodzą do tego ciągłe wybudzania w ciągu nocy, gdy trzeba wstać do dziecka, karmieniem, chorobami dziecka, a także zmianami pieluch. Niekiedy powyższe sytuacje mogą kobietę przerosnąć i może nie dawać sobie z nimi rady.

To musisz wiedzieć:

3. Jak nie dać się depresji poporodowej?

Chcąc uniknąć pojawiania się depresji poporodowej istotne jest bardzo wsparcie partnera. Dzięki jego pomocy, miłemu słowu, przytuleniu i wsparciu kobieta może czuć się o wiele lepiej i ma siłę, aby poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami i wątpliwościami. Ponadto kiedy noworodek i niemowlę śpi – kobieta też powinna iść spać. Warto również nauczyć się prosić o pomoc. Jeżeli z czymś nie dajemy sobie rady – mówmy o tym. Jeżeli problemy narastają i nie ma nikogo obok, kto mógłby pomóc – zwróćmy się do specjalisty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze