Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Magdalena Rachubińska

Przyczyny depresji – wzrost

Avatar placeholder
11.07.2017 11:45
Przyczyny depresji – wzrost
Przyczyny depresji – wzrost

Depresja jest zaburzeniem nastroju. Objawia się niską samooceną, brakiem wiary we własne możliwości, brakiem motywacji do podejmowania codziennych obowiązków. Depresję może również wywołać nieakceptowanie własnego wyglądu – w tym wzrostu.

spis treści
Nieakceptowanie własnego wyglądu może wywołać depresję
Nieakceptowanie własnego wyglądu może wywołać depresję

Wzrost jest regulowany genetycznie. Rośniemy od poczęcia, aż do wieku dojrzewania. Zarówno zbyt niski, jak i wysoki wzrost może być przyczyną kompleksów, pogorszonego nastroju, wyśmiewania i wytykania palcami ze strony otoczenia, a co za tym idzie zaniżoną samooceną i brakiem pewności siebie.

1. Rozwój depresji a wzrost

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zarówno bardzo niski, jak i bardzo wysoki wzrost może przyczynić się do powstania depresji. Osoby takie wyróżniają się na tle innych. Mogą być wytykane palcami i wyśmiewane, a to rodzi kompleksy i podważa pewność siebie. Jeżeli dodatkowo mamy niską samoocenę nie akceptujemy własnego wyglądu, to już niewielki krok ku zaburzeniom psychicznym. Ludzie w młodym wieku, którzy wchodzą dopiero w wiek dojrzewania i wyróżniają się na tle pozostałych, dodatkowo mogą czuć stres i zdenerwowanie sytuacją, że wzrostu nie da się przyspieszyć, ani spowolnić. Nie mamy na niego wpływu. Nie tylko jednak osoby młode mogą cierpieć z powodu niedopasowania się do innych i wyróżniania pod względem wzrostu. Również osoby dorosłe mogą mieć z tego powodu zaniżoną samoocenę i pewność siebie.

Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się

zobacz galerię

2. Leczenie depresji wywołanej wzrostem

To musisz wiedzieć:

W leczeniu depresji wywołanej nieakceptowaniem własnego ciała, dużą rolę odgrywa rodzina i najbliżsi. To oni powinni zauważyć pierwsze objawy załamania, poczucia wyobcowania i złego nastroju u osoby, którą dotyka depresja. Dzięki temu można zapobiec nawet tragedii, gdyż osoby, które nie akceptują siebie mogą targnąć się na własne życie.

Dziecko warto wspierać od samego początku jego życia. Podbudowywać jego pewność siebie, uczyć radzenia sobie z porażkami i akceptowania takim jakim jest. Akceptacja ze strony rodziny, nie tylko u najmłodszych, ale również i u osób dorosłych, to podstawa, aby znaleźć oparcie i móc wyjść z depresji.

Depresja wcale nie musi być wynikiem własnych złych odczuć na temat swojego wzrostu, a jedynie wynikiem zachowań ze strony innych. Poza wsparciem ze strony rodziny i przyjaciół, w przypadku pojawienia się obniżonego nastroju i objawów depresyjnych, bardzo ważne jest zgłoszenie się na konsultacje psychologiczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze