Przyczyny bólu w podbrzuszu

Ból w podbrzuszu najczęściej doskwiera kobietom, jednak mogą go odczuwać również mężczyźni chorzy na prostatę. Wśród przyczyn tej dolegliwości wskazuje się schorzenia układu płciowego – na przykład rak jajnika, układu moczowego – na przykład zapalenie pęcherza moczowego i układu pokarmowego – zapalenie wyrostka robaczkowego.

1. Co to jest ból w podbrzuszu?

Ból w podbrzuszu to dolegliwość umiejscowiona w dolnej partii brzucha. Najczęściej dotyka on kobiet, choć może wystąpić również u mężczyzn. Ból ten może mieć różne nasilenie (łagodny lub), odmienny charakter (tępy lub kłujący), a także lokalizację (ból po prawej lub lewej stronie podbrzusza).

Ból podbrzusza usadowiony jest w jego dolnej części
Ból podbrzusza usadowiony jest w jego dolnej części (123RF)

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

2. Przyczyny dolegliwości bólowych w podbrzuszu

Ból podbrzusza może być objawem wielu schorzeń ze strony układu płciowego, moczowego i pokarmowego. Ból w podbrzuszu pochodzenia ginekologicznego najczęściej występuje u kobiet w czasie owulacji i podczas miesiączkowania. Ból menstruacyjny jest ostry i wynika ze skurczów macicy. Pojawia się na kilka dni przed krwawieniem i towarzyszy kobiecie w czasie pierwszych dni miesiączki. Bólowi miesiączkowemu współtowarzyszą bóle głowy, nudności, a nawet wymioty. Kobieta może skarżyć się na zaparcia lub biegunkę. Z kolei ból owulacyjny doskwiera na 2 tygodnie przed miesiączką i ma związek z jajeczkowaniem. Jego przyczyną jest podrażnienie otrzewnej podczas pęknięcia pęcherzyka Graafa, z którego wydobywa się komórka jajowa.

Przyczyną kurczowego i ostrego bólu w podbrzuszu jest endometrioza, czyli gruczolistość. Ból wywołany tym schorzeniem pojawia się przed menstruacją albo w pierwszych dniach krwawienia. W tym przypadku ból może towarzyszyć kobiecie w czasie stosunku płciowego. Czasami występuje również w trakcie wypróżniania.

Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować
Cztery rodzaje bólu brzucha, których nie wolno ignorować [4 zdjęcia]

Ból zaczyna się z prawej strony, a z czasem zaczyna promieniować nawet na plecy? To może być zapalenie...

zobacz galerię

Jako przyczyny bólu w podbrzuszu wskazuje się również czynniki, które nie mają związku z cyklem menstruacyjnym kobiety. Dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha mogą wystąpić w zapaleniu miednicy, w przypadku pęknięcia torbieli jajnika i pękniętej ciąży pozamacicznej. Ból, który jest objawem zapalenia miednicy, stopniowo narasta. Bywa odczuwalny w trakcie stosunku płciowego. Towarzyszy mu gorączka i wydzielina z szyjki. Jeżeli pęknie torbiel jajnika, silny ból pojawia się nagle i słabnie wraz z upływem czasu. Mogą z nim współistnieć krwawienie z pochwy, nudności i wymioty. Pękniętej ciąży pozamacicznej towarzyszy nagły i zlokalizowany ból, krwawienie i omdlenie. Brzuch kobiety może być wzdęty.

W przypadku samoistnego poronienia kobieta we wczesnym etapie ciąży odczuwa kurczowy ból w podbrzuszu. Tej przypadłości towarzyszy krwawienie z pochwy, wrażliwość piersi na ucisk. Występują też nudności. Ból w podbrzuszu może być symptomem także poważnych schorzeń, takich jak rak trzonu macicy i rak jajnika. Wówczas dolegliwości bólowe stopniowo narastają, można zaobserwować wydzielinę z pochwy i patologiczne krwawienie z dróg rodnych. Jeżeli kobieta skarży się na narastający ból w miednicy, może mieć zrosty. Występują one u pacjentek po operacji brzusznej.

Musisz to wiedzieć

Ból podbrzusza może być objawem zaburzeń w pracy układu pokarmowego, to znaczy zapalenia wyrostka robaczkowego, a także zapalenia żołądka, zapalenia uchyłków, zaparć i nowotworów. W przypadku zapalenia wyrostka chory dodatkowo skarży się na gorączkę i nudności. Ponadto nie ma apetytu. Jeżeli ból w podbrzuszu towarzyszy oddawaniu moczu, może wskazywać na choroby układu moczowego, to znaczy zapalenie pęcherza moczowego, kamicę moczową i kolkę nerkową. U mężczyzn ta dolegliwość może wskazywać na zapalenie gruczołu krokowego, czyli prostatę. Skutkiem porodu pochwowego i nadwyrężenia mięśni brzucha również może być ból w podbrzuszu. Inne jego przyczyny to zaburzenia psychiczne, których chory doznał na skutek przemocy fizycznej lub psychicznej.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.