Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Przyczyny bólu oka

 Agnieszka Gotówka
27.07.2017 11:53
Przyczyny bólu oka
Przyczyny bólu oka

Ból oka może wynikać z wielu różnych przyczyn. Mogą być one związane z samym narządem wzroku, choć czasem wiążą się z problemami w obrębie struktur sąsiadujących, np. zatok. Ból oka to nie tylko dyskomfort, ale również sygnał wysyłany przez organizm, że w jego obrębie rozwija się choroba. Co zatem może powodować ból oka?

Ból oka może wynikać z wielu różnych przyczyn
Ból oka może wynikać z wielu różnych przyczyn (123RF)

jaskra ostra – to bardzo poważny stan wymagający podjęcia szybkiego leczenia (w przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnej utraty wzroku). Jaskra ostra pojawia się, gdy dojdzie do gwałtownego zamknięcia kąta przesączenia. Objawy ostrego ataku to: ból głowy zlokalizowany nad łukiem brwiowym, silny ból oka, nudności, wymioty, obrzęk oka (może być ono bolesne, czerwone). Wystąpić mogą również zaburzenia akcji serca;

zapalenie zatok – ból może być odczuwany tuż nad okiem, towarzyszyć mu może ból głowy, katar oraz gorączka;

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

jęczmień;

• nieżyt górnych dróg oddechowych;

• infekcje wirusowe wywołane np. przez wirus Coxsackie, który może prowadzić do rozwoju krwotocznego zapalenia spojówek.

Ból oka może być również wywołany przez nieprawidłowe użytkowanie soczewek kontaktowych (np. źle dobranych lub zbyt długo noszonych). Czasem dolegliwość tę wywołuje uraz lub podrażnienie oka wywołane alergią (pacjent odczuwa ponadto pieczenie oczu, które mogą być zaczerwienione i łzawią). Za ból oka odpowiadać może również zapalenie nerwu wzrokowego. Towarzyszy mu zaburzenie ostrości widzenia oraz nieostre widzenie barw.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

1. Leczenie bólu oka

Charakter bólu i jego lokalizacja mogą sugerować jego przyczynę. Z pewnością stan ten powinien być skonsultowany z okulistą, w niektórych wypadkach zaś z neurologiem lub laryngologiem. Leczenie uzależnione jest od przyczyny bólu oka.

W niektórych przypadkach ból oka może być spowodowany obecnością ciała obcego w gałce ocznej lub urazem (stłuczenie gałki ocznej). Stosuje się wówczas odpowiednie okłady (np. chłodne okłady wysychające). W przypadku pojawienia się jęczmienia pomóc z kolei może stosowanie okładów rozgrzewających.

Musisz to wiedzieć

Warto pamiętać, że niektóre choroby oczu, takie jak zez, zaćma czy krótkowzroczność, nie powodują bólu oka. Jeśli więc tego typu dolegliwość się pojawi, nie powinno zwlekać się z wizytą u okulisty. Przyczyna bólu oka może być prozaiczna i niegroźna, ale może prowadzić również do ślepoty, jak w przypadku ostrego ataku jaskry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze