Trwa ładowanie...

Przeziębienie jajników

Na przeziębienie jajników cierpią najczęściej kobiety młode i aktywne seksualnie, które współżyły więcej niż z jednym partnerem. Choroba ta bardzo rzadko pojawia się zarówno u młodych dziewczyn, jak i u kobiet, które mają za sobą menopauzę. Chcesz wiedzieć, jak wyleczyć przeziębienie jajników? Powinnaś poznać jego przyczyny oraz objawy.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Przyczyny przeziębienia jajników

Przeziębienie jajników może powstać na drodze wstępującej i zstępującej. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się te dwie drogi, gdyż dzięki temu można uniknąć przeziębienia i zapalenia jajników.

Zadbaj o to, by nie przeziębić jajników
Zadbaj o to, by nie przeziębić jajników (123RF)
  • Droga wstępująca. Jest to droga prowadząca przez pochwę oraz szyjkę i błonę śluzową macicy. Kiedy ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy jest rozwarte, do organizmu przedostają się drobnoustroje. Ich przedostawanie ułatwione jest przez środowisko. Przeziębienie jajników na tej drodze może wystąpić w czasie miesiączki, ale także w przypadkach związanych z porodem, poronieniem, wyłyżeczkowaniem jamy macicy, obecnością wkładki wewnątrzmacicznej, a także w wyniku przeprowadzenia różnych zabiegów ginekologicznych.

  • Droga zstępująca. Mówimy o niej, kiedy za zakażenie odpowiada krew, która pochodzi z innych zakażonych organów. Może to być krew z zatok, migdałków lub zębów. Także choroby zakaźne są często przyczynami zakażenia. W przypadku chorób zakaźnych, takich jak gruźlica lub angina, bakterie mogą przenosić się na jajniki.

Pierwsze symptomy raka jajnika
Pierwsze symptomy raka jajnika [7 zdjęć]

Rak jajnika to nowotwór, który dotyka głównie kobiety pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. Jego początkowy...

zobacz galerię

2. Jak objawia się przeziębienie jajników?

Kiedy do zakażenia doszło drogą wstępującą, czyli po poronieniu lub miesiączce, można zaobserwować takie objawy jak: pogarszające się samopoczucie, gorączka, pojawiające się nudności oraz wymioty, gwałtowny, bardzo silny i skurczowy ból jajników. W niektórych przypadkach przeziębienia jajników może pojawić się infekcja błony śluzowej. Możemy wtedy zaobserwować pojawienie się dodatkowych objawów takich jak plamienia międzymiesiączkowe, zaparcia lub biegunki, kolkę jelitową, pojawiające się pieczenie w pęcherzu moczowym. Wykonując badania laboratoryjne, w przypadkach przeziębienia jajników, można zaobserwować zwiększoną liczbę krwinek białych.

Musisz to wiedzieć

3. Przeziębienie jajników – jak leczyć?

Leczenie przeziębienia jajników ma dwa cele. Pierwszym jest utrzymanie ich drożności, drugim obniżenie i likwidacja stanu zapalnego. W procesie leczenia przeziębienia jajników stosuje się antybiotyki. Aby wzmocnić ich działanie, podaje się bardzo często niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe. Leki stosowane w leczeniu przeziębienia jajników mają szerokie spektrum działania, gdyż zwalczają bakterie beztlenowe, tlenowe, a także chlamydie.

Leczenie antybiotykami powinno być wspomagane przez zmianę trybu życia. Pacjentka powinna leżeć w łóżku, pić dużą ilość płynów, a jej dieta powinna być lekkostrawna. Można powiedzieć, że leczenie przeziębienia jajników ma kilka wspólnych cech z leczeniem klasycznego przeziębienia. Duża ilość płynów jest bardzo ważna, gdyż wspomaga wypłukiwanie bakterii. Trzeba pamiętać, że wkładka wewnątrzmaciczna zwiększa infekcję, dlatego warto w takim przypadku rozważyć jej usunięcie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.