Przedwczesne wygasanie czynności jajników

Przedwczesne wygasanie czynności jajników (POF, Premature Ovarian Failure) to zakończenie funkcjonowania jajników przed wiekiem uznawanym za typowy dla menopauzy. Powoduje ono zwykle wtórny brak miesiączek, czyli zatrzymanie miesiączkowania (lub nieregularne i rzadziej występujące miesiączki) po okresie prawidłowego dojrzewania i miesiączkowania. Rzadziej dochodzi do pierwotnego braku miesiączki w przypadku POF. Dzieje się tak wtedy, kiedy jajniki nie funkcjonują prawidłowo od samego początku dojrzewania.

Polecane wideo:

Przyczyny przedwczesnego wygasania czynności jajników

Przedwczesne wygasanie czynności jajników wiąże się z wyczerpaniem puli pęcherzyków związkowych przed czasem. Może to oznaczać wygaśnięcie czynności jajników przed 40. rokiem życia lub (dużo rzadziej) brak czynności jajników i zaburzenia dojrzewania. Jeśli jednak mamy do czynienia z pierwotnym brakiem miesiączkowania, brakiem dojrzewania płciowego i pierwotną niepłodnością, prawdopodobniejszym zaburzeniem w takim przypadku jest dysgenezja gonad, czyli wrodzona wada gruczołów płciowych. Zatrzymanie funkcjonowania jajników w przypadku tego zaburzenia jest stopniowe. Początkowo miesiączki stają się nieregularne lub występują rzadziej, dopiero później całkowicie ustępują. Poziom estrogenu w organizmie się obniża, a owulacja jest nieregularna, pojawiają się także cykle bezowulacyjne. W przypadku innego zaburzenia – przedwczesnej menopauzy – zmiany te są gwałtowniejsze.

Podejrzewa się także, że zaburzenie związanie z zatrzymaniem funkcjonowania jajników ma związek z mechanizmem autoimmunologicznym, czyli produkowaniem przeciwciał przeciwko komórkom własnego ciała. Innym mechanizmem, który może wywołać przedwczesne wygasanie jajników jest galaktozemia. Jest to zaburzenie polegające na tym, że organizm osoby chorej nie jest w stanie przekształcić galaktozy w glukozę. Podejrzewa się także związek czynności jajników z chorobami wirusowymi.

Istnieją także przypadki wygasania czynności jajników z powodu radioterapii lub chemioterapii, zwykle stosowanych w leczeniu nowotworów. Wtedy jest to zatrzymanie czynności jajników wywołane toksynami. Rzadziej na wygaśnięcie czynności jajników ma wpływ operacja w obrębie miednicy, szczególnie operacje jajników.

Niestety, większość przypadków wygasania czynności jajników ma charakter idiopatyczny. Nie jest więc znane ich podłoże.

Objawy wygasania czynności jajników

Wygasanie czynności jajników nie jest tym samym, co przedwczesna menopauza. Wiąże się jednak z podobnymi objawami. Kobiety cierpiące na przedwczesne wygasanie czynności jajników uskarżają się na objawy związane z niedoborem estrogenu:

  • nieregularne miesiączki,
  • spóźniające się miesiączki,
  • brak miesiączki przez ponad trzy miesiące,
  • obniżone libido,
  • fale gorąca,
  • pocenie nocne,
  • suchość pochwy,
  • problemy z koncentracją,
  • rozdrażnienie.

Leczenie przedwczesnego wygasania czynności jajników

Leczenie wygasania czynności jajników to przede wszystkim hormonalna terapia zastępcza. Uzupełnia ona brakujące hormony. Podawany estrogen pozwala także uniknąć możliwej w takich przypadkach osteoporozy. Nie stosuje się typowych leków indukujących owulację, jak w innych przypadkach leczenia zaburzeń funkcjonowania narządów płciowych.

Jeśli kobieta planuje dzieci, wskazane jest także leczenie niepłodności. Przy podawaniu estradiolu, w niektórych przypadkach wygaśnięcia funkcji jajników zdarzyły się sporadyczne owulacje, które w efekcie pozwoliły na zajście w ciążę. Podejrzewa się, że wiąże się to z faktem, że w organizmie kobiety pozostają jeszcze pęcherzyki, mimo zdiagnozowanego wygaśnięcia czynności jajników, które mogą dojrzeć w sprzyjających warunkach.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pęcherzyk

alexia0806 • ostatni post 3 dni temu

5
Artykuły Niewydolność jajników
Niewydolność jajników

Genetyczne wady układu płciowego

Genetyczne wady układu płciowego

Dysgenezja gonad to rodzaj wady genetycznej układu płciowego. Pojawia się ona już w życiu płodowym i sprawia, że gonady, czyli gruczoły płciowe (u kobiet jajniki, u mężczyzn jądra) nie wykształcają się.

Niewydolność jajników

Dysgenezja gonad

się jednak genetyczne zmiany miejscowe. Powodują one niedorozwój gonad (i niewydolność jajników lub jąder), a co za tym idzie, brak dojrzewania płciowego (...) Dysgenezja gonad to rodzaj wady układu płciowego. Pojawia...

Niepłodność kobiet

Zespół policystycznych jajników

, w tym: przedwczesne wygaśnięcie czynności jajnika; dysfunkcję podwzgórzowo-przysadkową; zespół Cushinga; przerost nadnerczy. Na chorobę wskazują określone (...) Zespół policystycznych jajników...

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna niepłodności kobiecej. Do zaburzenia gospodarki hormonalnej doprowadzić może zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia oraz choroby tarczycy.

Zespół policystycznych jajników

PCOS

PCOS

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS? Do końca nie wiadomo.

Poronienie

Przyczyny poronienia

Przyczyny poronienia

jest bardzo bolesnym doświadczeniem, w którym powrót do stanu równowagi psychicznej bywa czasem długi i ciężki. Poronieniem określa się przedwczesne wydalenie (...) rozrodczych - guzy jajników, torbiele, mięśniaki macicy,...

Niepłodność

6 objawów zespołu policystycznych jajników

6 objawów zespołu policystycznych jajników

Co to jest PCOS? Zespół policystycznych jajników (PCOS) diagnozuje się coraz częściej. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet 30 proc. młodych (...) jest również od efektów, jakie chce się osiągnąć (przywrócenie prawidłowych cykli...

Zaburzenia układu odpornościowego

Stany zapalne jajników

Stany zapalne jajników

Zapalenie jajników inaczej bywa określane jako zapalenie przydatków. Bagatelizowane lub niedoleczone zapalenie jajników może skutkować poważnymi (...) powikłaniami, takimi jak zmiany torbielowate na jajnikach,...

Przyczyny poronienia

Samoistne poronienie

Samoistne poronienie

Poronienie samoistne to przedwczesne ukończenie ciąży, które następuje z przyczyn naturalnych. Poronienie sztuczne to aborcja. Poronienie samoistne

Test PAPP-A

Zespół Turnera w późnej ciąży

Zespół Turnera w późnej ciąży

Zespół Turnera to zespół wad wrodzonych dotykający tylko dziewczynek. Nazywany jest także zespołem Ulricha, zespołem Ulricha-Turnera lub zespołem szczątkowych jajników.