Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Prolaktyna w ciąży - rola, podwyższony poziom

Avatar placeholder
18.10.2022 10:58
Prolaktyna w ciąży - rola, podwyższony poziom
Prolaktyna w ciąży - rola, podwyższony poziom

Prolaktyna to hormon, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Zbyt wysokie jej stężenie we krwi podczas ciąży może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i świadczyć o chorobach. Natomiast podczas planowania ciąży zbadaj jej poziom, jeśli masz problemy z zapłonieniem.

Okres ciąży to prawdziwa rewolucja dla organizmu kobiety. Inaczej działa wówczas układ hormonalny – hormony żeńskie wydzielane są w tym czasie w innych ilościach niż przed ciążą, a progesteron przygotowuje macicę do pełnienia nowych funkcji, mających zapewnić płodowi jak najlepsze warunki rozwoju. Niezwykle istotnym hormonem wytwarzanym przez układ hormonalny w czasie ciąży jest prolaktyna.

spis treści

1. Prolaktyna w ciąży - rola

Ogólnie mówiąc, prolaktyna odpowiedzialna jest za libido u kobiet, instynkt macierzyński oraz prawidłową laktację po porodzie, umożliwiającą karmienie dziecka pokarmem naturalnym. W czasie ciąży prolaktyna podtrzymuje pracę ciałka żółtego, które odpowiedzialne jest za produkcję progesteronu odpowiadającego za bezpieczne donoszenie ciąży do końca. Poziom prolaktyny w organizmie nie jest niezmienny i wzrasta podczas ciąży i laktacji.

Zobacz film: "Jakie badania należy wykonać w ciąży?"

Waha się także w ciągu doby, gdyż rośnie w fazie snu REM, najwyższy zaś jest wczesnym rankiem po przebudzeniu, dopiero później stopniowo się obniża. Podwyższenie prolaktyny może być także spowodowane na przykład stresem, napadem padaczkowym, prostym zabiegiem chirurgicznym, stymulacją brodawek, stosunkiem seksualnym czy zjedzonym posiłkiem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Ciąża wpływa na kilkakrotny wzrost tego hormonu, jednak najwyższy poziom jest z reguły obserwowany u kobiet karmiących. Jednak bywa i tak, że zaobserwować można spadek prolaktyny u kobiety karmiącej. Gdy jest jej za mało, mogą pojawić się problemy z pokarmem, co często bywa bardzo stresujące dla matki, która nie jest w stanie samodzielnie nakarmić swojego dziecka.

Prolaktyna w kontekście ciąży to temat dotyczący także kobiet planujących ciążę. U kobiet mających zbyt wysoki poziom prolaktyny przed zapłodnieniem, zajście w ciążę jest bardzo utrudnione, a w wielu przypadkach niemal niemożliwe. Prolaktyna działa hamująco na owulację, zaburza też prawidłowy cykl miesięczny. Jednymi z najczęstszych powodów zwiększonego poziomu prolaktyny są: łagodny guz przysadki produkujący ten hormon, niedoczynność tarczycy lub przyjmowane leki, głównie z grupy leków psychiatrycznych.

Zbyt duże stężenie prolaktyny we krwi podczas ciąży może świadczyć o zaburzeniach zdrowia
Zbyt duże stężenie prolaktyny we krwi podczas ciąży może świadczyć o zaburzeniach zdrowia (123RF)

2. Prolaktyna w ciąży - podwyższony poziom

Naturalnym faktem jest, że w czasie 9 miesięcy ciąży dochodzi do hiperprolaktynemii, czyli nadmiaru prolaktyny w stosunku do zapotrzebowania kobiety na ten hormon sprzed ciąży. Poziom prolaktyny w okolicy 35 tygodnia ciąży kilkakrotnie przewyższa normę i jest wyższy niż u matki karmiącej piersią. Dzieje się tak ponieważ hormon jest produkowany w kilku miejscach organizmu kobiety ciężarnej – w przysadce mózgowej, łożysku i przysadce dziecka. Dlatego też podwyższonego poziomu prolaktyny nie należy leczyć.

Z drugiej strony, ze względu na wzmożone wydzielanie prolaktyny w ciąży, stany chorobowe związane ze wzrostem poziomu tego hormonu we krwi są trudne do rozpoznania. W czasie, gdy kobieta nie ma regularnych cykli menstruacyjnych, a estrogen i progesteron hamują mlekotok, objawy schorzenia nie są odczuwalne. Najczęściej, problem jest wykrywany wraz z pojawieniem się gruczolaka.

Niestety, jeżeli guz rośnie wywołując dokuczliwe i trudne do zniesienia dolegliwości, niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Szczególnie istotna w tym czasie jest troskliwa opieka lekarza, który będzie kontrolował działanie leków na rozwój płodu.

Jak widać, podniesiony poziom prolaktyny w ciąży nie powinien martwić żadnej przyszłej mamy, jeżeli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości warto udać się na wizytę do lekarza prowadzącego, który przeprowadzi konieczne badania diagnostyczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze