Trwa ładowanie...

Problemy z laktacją – jak sobie radzić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Karmienie piersią - fakty i mity"

Artykuł sponsorowany

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia dla twojego noworodka i niemowlaka. Jest ono rekomendowane przez wiele organizacji – WHO, ESPGHAN, AAP, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci - które doskonale wiedzą, co jest dla twojego dziecka najlepsze. Według zaleceń, do 6. miesiąca życia niemowlęcia powinnaś karmić wyłącznie mlekiem własnym, które w pełni zaspokaja zapotrzebowanie malca na wszystkie składniki odżywcze. Karmienie piersią do co najmniej 1. roku życia jest także korzystne ze względu na pozytywny wpływ naturalnego pokarmu na rozwój niemowlęcia oraz na wzmacnianie relacji pomiędzy tobą a dzieckiem.

spis treści

1. Karmienie piersią

Mleko kobiece szczególnie korzystnie wpływa na wcześniaki. Jego dobroczynne działanie dotyczy zarówno odżywiania (dostarcza wcześniakom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i białek), jak i innych obszarów zdrowotnych (zmniejsza występowanie infekcji i atopowego zapalenia skóry). Dlatego tak istotne jest dla nas – matek – skuteczne wspomaganie laktacji, szczególnie po przedwczesnym porodzie.

99,4 proc. – kobiet rozpoczyna karmić piersią tuż po porodzie, 66 proc. – noworodków jest żywionych wyłącznie mlekiem matki jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu, 22,4 proc. – noworodków jest wyłącznie karmionych piersią w pierwszym półroczu życia. Z badań ankietowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że: 39 proc. wcześniaków było karmione wyłącznie piersią, 54 proc. noworodków otrzymywało poza mlekiem matki również mieszanki mleczne modyfikowane, 7 proc. noworodków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży było karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Matki karmiące piersią miały statystycznie lepszą sytuację ekonomiczną, były starsze, nie miały powikłań w trakcie ciąży, rodziły naturalnie. Rzadziej karmiły piersią kobiety nieuczestniczące w szkole rodzenia oraz matki bliźniąt i wcześniaków. Do głównych przyczyn zaprzestania karmienia piersią należały: niewystarczająca ilość mleka, niechęć dziecka, bolesność brodawek, zbyt duża czasochłonność karmienia i konieczność powrotu do pracy. wg badań ankietowych przeprowadzonych w województwie kujawsko-pomorskim, **wg badań ankietowych z udziałem 500 matek wcześniaków.

2. Przyczyny problemów z laktacją

Najbardziej powszechną przyczyną wcześniejszego niż planowane zaprzestania karmienia piersią jest niedostatek mleka. Najczęściej występuje u mam wcześniaków i w przypadku dłuższej rozłąki z dzieckiem. Może także wynikać z choroby, zmęczenia, epizodów lęku lub stresu albo być związany ze zbyt częstym korzystaniem z mechanicznych metod odciągania pokarmu.

Przekonanie o niewystarczającej ilości pokarmu to również najczęstsza przyczyna zgłaszania się matek do lekarza w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Jeśli problem ten dotyczy właśnie ciebie, wiedz, że podczas wizyty specjalista oceni wskaźniki efektywnego karmienia (takie jak: odpowiedni przyrost masy ciała, liczba karmień na dobę, czas ich trwania czy przybierana pozycja) i wykluczy występowanie medycznych przyczyn niedostatku pokarmu. Udzieli ci także porad dotyczących technik karmienia, ponieważ brak pokarmu może wynikać ze zbyt rzadkiego i krótkiego przystawiania niemowlaka do piersi, dokarmiania i nieefektywnego ssania maluszka.

Jednym z rozwiązań tego problemu jest korzystanie z produktów o działaniu mlekopędnym. Warto, abyś miała świadomość, które substancje wspierają wywołanie i podtrzymanie laktacji.

3. Substancje mlekopędne

Jeśli kiedykolwiek słyszałaś o substancjach mlekopędnych, to z pewnością wpadła ci w ucho nazwa „galaktogogi”. Są to zarówno syntetyczne, jak i roślinne substancje wywołujące, utrzymujące i zwiększające laktację. Możesz je przyjmować w przypadku niedostatku pokarmu, bez ewidentnej lub możliwej do usunięcia przyczyny.

3.1. Środki farmaceutyczne

Syntetyczne substancje stymulujące laktację są niepolecane ze względu na liczne skutki uboczne, jakie mogą wywołać. Matka nigdy nie powinna po nie sięgać bez konsultacji lekarskiej. Do tego rodzaju substancji należą: Antagoniści dopaminy - blokują receptor D2 w obrębie ośrodkowego układu nerwowego i ograniczają działanie dopaminy, która hamuje wydzielanie prolaktyny. W efekcie zwiększają ilość produkowanego mleka. Skutki uboczne dla matki: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, kserostomia (suchość błony śluzowej jamy ustnej), zaburzenia rytmu serca, nagła śmierć sercowa, bezsenność, depresja, marazm, zespół pozapiramidowy, łojotok, nadmierna potliwość. Skutki uboczne u dziecka: powikłania ze strony przewodu pokarmowego, marazm, ospałość. Hormony Oksytocyna – stymuluje skurcz komórek mioepitelialnych, co prowadzi do wyciśnięcia wydzieliny ze światła cewek wydzielniczych do przewodów wyprowadzających gruczołu sutkowego. Nie stwierdzono skutków ubocznych podczas stosowania. Tyreoliberyna – działa mlekopędnie, zwiększając wydzielanie prolaktyny i TSH. Skutki uboczne: podawanie może prowadzić do nadczynności tarczycy. Laktację stymuluje także hormon wzrostu i medroksyprogesteron.

3.2. Galaktogogi pochodzenia roślinnego

Rośliny takie jak: kozieradka pospolita, fenkuł włoski, rutwica lekarska, szparag, anyż, ostropest plamisty, bazylia, werbena, kawa czy kmin rzymski, posiadają właściwości mlekopędne i są zdecydowanie bardziej polecane młodym matkom. Ich działanie wynika z obecności fitoestrogenów, z których część może stymulować produkcję i wydzielanie mleka. Jednak w przypadku niektórych z wymienionych roślin nie przeprowadzono do tej pory badań potwierdzających ich mlekopędne działanie. Ziele rutwicy – ma działanie zwiększające i podtrzymujące laktację, co może wynikać z obecności fitoestrogenów, takich jak kemferol czy kwercetyna. Sylimaryna – ekstrakt z nasion ostropestu plamistego zawierający 4 flawonolignany: sylibinę A i B, sylikrystynę, sylidiaminę i izosylibinę. Substancje te mogą stymulować receptory estrogenowe i być motorem mlekopędnego działania.

4. Innowacyjne formy preparatów ziołowych

Z roku na rok w Europie rośnie popularność galaktogogów pochodzenia roślinnego. Dużym problemem dla matek jest niewielkie przyswajanie ekstraktów ziołowych, wynikające m.in. z ich słabej rozpuszczalności w tłuszczach. W celu poprawy wchłaniania substancji pochodzenia roślinnego, opracowuje się nowe formy preparatów dostarczających substancje czynne.

Humana wprowadziła ziołowy suplement diety Piulatte plus wspomagający laktację, który jest jeszcze lepiej przyswajalny przez kobiety karmiące piersią i wpływa na stężenie prolaktyny. Nowy preparat Piulatte plus zawierający sylimarynę w formie fitosomów wypada bardzo dobrze w porównaniu do standardowych produktów tego typu i może być znakomitym wyborem, jeśli masz problemy z laktacją.

5. Odstawić czy nie?

Niedobór mleka jest częstym problemem, który może mieć istotne konsekwencje zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka. Pomimo istnienia preparatów farmakologicznych wywołujących, utrzymujących i zwiększających laktację, matki preferują naturalne metody stymulacji wytwarzania pokarmu, takie jak przyjmowanie ekstraktów ziołowych. Pamiętaj, to od ciebie zależy, czy odstawisz dziecko od piersi czy będziesz przyjmować substancje wywołujące laktację. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, rozważ wszystkie za i przeciw.

6. Zapamiętaj!

  1. Niedobór mleka jest jedną z istotnych przyczyn wcześniejszego niż planowane zakończenia karmienia piersią.
  2. U pacjentek zgłaszających się z powodu niedoboru mleka, lekarz ocenia wskaźniki efektywnego karmienia, wyklucza medyczne przyczyny niedostatku pokarmu i udziela porady dotyczące techniki karmienia piersią.
  3. Wśród substancji o działaniu pobudzającym laktację (tzw. galaktogogów) wyróżnia się produkty syntetyczne i produkty pochodzenia roślinnego.
  4. Opracowano innowacyjne preparaty ziołowe o wysokiej bioprzyswajalności składników.
  5. Nowe preparaty pochodzenia roślinnego, takie jak sylimaryna podawana w postaci fitosomów wpływają korzystnie na wchłanianie i mogą być skuteczniejsze w stymulowaniu laktacji.

Dowiedz się więcej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.