Trwa ładowanie...

Poznaj przyczynę bólu brzucha

Poznaj przyczynę bólu brzucha
Poznaj przyczynę bólu brzucha

Aby postawić diagnozę o przyczynie bólu brzucha, lekarz musi poznać jego lokalizację oraz współtowarzyszące mu objawy. Przyczyną bólu nadbrzusza może być rak trzustki lub owrzodzenie żołądka, z kolei powodem bolesnych skurczów brzucha może być zatrucie pokarmowe lub nietolerancja laktozy.

spis treści

1. Przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha z zaparciem stolca lub biegunką ze śluzem w stolcu może oznaczać zespół nadwrażliwości jelita grubego. Wtedy chory ma też nudności po posiłku, jest zmęczony. W tym przypadku warto zmienić sposób odżywiania i sprawdzać, które produkty wywołują dolegliwości, aby móc je wyeliminować. Należy jeść regularnie i ograniczyć spożywanie tłuszczów.

Bóle brzucha są przyczyną wielu chorób
Bóle brzucha są przyczyną wielu chorób (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Kurczowy ból brzucha, który nasila się na skutek ucisku, może oznaczać zapalenie uchyłków jelita grubego. Choremu towarzyszą gorączka i dreszcze. Jeśli pojawi się biegunka, stolec jest cienki i ołówkowy. W tym przypadku bez zwłoki należy skontaktować się z lekarzem. Warto wprowadzić dietę bogatą w błonnik. Jeżeli ból brzucha pojawia się, gdy się pochylamy, a pod skórą wyczuwamy guz, może być to oznaką przepukliny pachwinowej. Ze względu na to, że niektóre rodzaje przepuklin wymagają interwencji chirurga, należy szybko zgłosić się do lekarza. Niewskazane jest dźwiganie ciężkich przedmiotów.

2. Przyczyny skurczu brzucha

Jeżeli skurczom brzucha towarzyszą nudności oraz biegunka lub zaparcia, może być to objawem grypy żołądkowej lub zatrucia pokarmowego. Inne symptomy współtowarzyszące tym schorzeniom to gorączka, osłabienie organizmu i wymioty. Chory powinien pić duże ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Zazwyczaj grypa żołądkowa jako zakażenie wirusowe przewodu pokarmowego mija po kilku dniach.

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka
Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka [8 zdjęć]

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego,

zobacz galerię

Jeśli skurczowi brzucha towarzyszy biegunka i gorączka, a w stolcu obserwuje się ropę lub krew, świadczy to o tym, że rozwija się wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wówczas konieczna jest konsultacja lekarska. Nie wolno dopuścić do odwodnienia organizmu.

Gdy bolesne skurcze brzucha wystąpią po wypiciu mleka, to znak, że nie tolerujemy laktozy. Po spożyciu białka w mleku krowim często pojawiają się wzdęcia, gazy i biegunka. Oznacza to, że nie powinniśmy pić mleka i jeść produktów na bazie mleka krowiego. Z powodzeniem można je zastąpić mlekiem sojowym.

3. Przyczyny bólu w nadbrzuszu

W przypadku stwierdzenia bólu w górnej prawej części brzucha podejrzewa się zapalenie wątroby lub raka trzustki. Objawy towarzyszące tym chorobom to gorączka, wymioty i biegunka. Chory jest zmęczony. Zmienia się barwa moczu i stolca – mocz staje się ciemny, a kał jasny. W obliczu podejrzenia jednego z tych schorzeń i zaobserwowania wymienionych objawów należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Przyczyną bólu w górze brzucha, z którym współwystępuje brak apetytu, zgaga i odbijanie się, jest owrzodzenie żołądka albo zapalenie tego narządu. Chory cierpi z powodu wymiotów i biegunki. Przed wizytą u lekarza powinien dużo pić (z wyjątkiem mleka, które zwiększa kwasotę). Należy zrezygnować z potraw, które powodują gazy (kapusty, roślin strączkowych).

Musisz to wiedzieć

4. Przyczyny bólu brzucha na środku

Przyczyną silnego, kurczowego bólu w środkowej partii brzucha może być atak kolki żółciowej. Wówczas ból promieniuje ku plecom. Towarzyszą mu nudności i wymioty. Chory ma gazy. W przypadku stwierdzenia tych objawów należy wezwać pogotowie, a do czasu kontaktu z lekarzem nie wolno pić i jeść.

5. Przyczyny bólu pleców

Jeżeli ból w dolnej części pleców promieniuje do brzucha, a chory często oddaje ciemny, brzydko pachnący mocz, to oznaka, że ma atak kolki żółciowej albo kamicy nerkowej. Czasami może wystąpić zatrzymanie moczu. Chory nadmiernie poci się, cierpi z powodu mdłości i wymiotów. Wówczas powinien pić dużo wody, aby łatwiej wydalić kamień. Ponadto musi zgłosić się do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze