Trwa ładowanie...

Powikłania przy bezsenności

Avatar placeholder
15.06.2017 22:13
Powikłania przy bezsenności
Powikłania przy bezsenności

Jeśli chodzi o leczenie bezsenności, to jest ono zależne od powodów braku snu. Inaczej będzie wyglądało u osób, u których jest spowodowana złą higieną snu, a inaczej u tych, u których jest powiązana z innymi dolegliwościami.

1. Rokowanie przy zaburzeniach snu

Najpewniejsze efekty będą osiągnięte w terapii osób, u których zdiagnozowano tzw. bezsenność przygodną, czyli epizody braku snu pojawiają się, ale nie są chroniczne. W takich przypadkach czasem wystarczy tylko wyciszenie, wsparcie psychologiczne, masaż relaksacyjny. Zachowanie prawidłowej higieny snu jest gwarancją wyleczenia bezsenności, chyba że diagnoza wykaże inną przyczynę zaburzeń.

Czasami na bezsenność wystarczy masaż albo relaksacja i uspokojenie
Czasami na bezsenność wystarczy masaż albo relaksacja i uspokojenie (123RF)

Wyleczenie bezsenności jest także gwarantowane przy chorobach, które można leczyć farmakologicznie, ponieważ często jest to objaw im towarzyszący, np. przy schorzeniach reumatologicznych, nowotworach, zwyrodnieniach stawów. Często lekarz wprowadza środki przeciwbólowe, które zmniejszając ból, pozwalają pacjentowi na poprawę komfortu snu. Prawidłowo zdiagnozowana choroba i właściwie prowadzone leczenie farmakologiczne będzie skutkowało poprawą jakości i komfortu snu.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Niestety, nie we wszystkich przypadkach bezsenność jest możliwa do wyleczenia. Przewlekłe choroby psychiczne, w których występuje bezsenność, takie jak depresja, schizofrenia, zespoły lękowe, wymagają ze strony pacjenta dużej determinacji, a kuracja jest znacznie dłuższa niż w innych przypadkach. Często chorzy cierpią na uzależnienie od środków nasennych, dlatego prowadzeniem takiego pacjenta musi się zająć doświadczony lekarz.

Złe rokowanie występuje także w przypadku chorób dziedzicznych, np. przy śmiertelnej dziedzicznej bezsenności. Tego typu schorzenia występują bardzo rzadko, zostały zdiagnozowane u 28 rodzin z całego świata.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

2. Jakie mogą być powikłania braku snu?

Nadciśnienie tętnicze. Przy bezsenności zauważalny jest wzrost ciśnienia górnego, czyli skurczowego, i dolnego, czyli rozkurczowego. Niestety, ciągłe wzrosty ciśnienia mogą prowadzić np. do choroby wieńcowej. Ciągły brak snu to ryzyko zwiększenia napięcia emocjonalnego, wydzielania hormonów działających destruktywnie na układ sercowo-naczyniowy, co prowadzi nie tylko do choroby wieńcowej, ale także do obrzęków obwodowych, niewydolności serca czy powiększenia wątroby. W przypadkach zaburzeń pracy tego układu bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, ponieważ niedokrwienie serca to częsta przyczyna zgonów nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

Musisz to wiedzieć

• Przy bezsenności znacznie spada odporność całego organizmu. Dlatego u pacjentów odnotowuje się więcej infekcji.

• Do innych zaburzeń połączonych z ciągłym brakiem snu należą: refluks żołądkowo-przełykowy, bóle krzyża i głowy, choroba wrzodowa.

Bezsenność zwiększa ryzyko pojawienia się zaburzeń psychicznych, dlatego u pacjentów mogą się ujawnić nerwice, depresja. Według badań około 40 proc. osób cierpiących na bezsenność uskarża się na stany lękowe.

• Połączenie wszystkich objawów może także doprowadzić do uzależnienia np. od środków nasennych czy od alkoholu, ponieważ często chorzy sięgają po używki, które mają być panaceum nie tylko na brak snu, ale i na inne psychiczne objawy.

• Do powikłań bezsenności należy także aspekt społeczny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze