Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej

Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej są rzadkie, jednak nie możemy powiedzieć, że nie istnieją. Sztuczne rysy twarzy i opadające powieki, to tylko niektóre z nich. Jak zminimalizować ryzyko?

Wypełniacze

Najczęstszym wypełniaczem zmarszczek jest kwas hialuronowy. Na rynku znajdziemy jednak takie rodzaje kwasów, które nie są zbyt dobrej jakości. Przed każdym zabiegiem sprawdź, czy środki stosowane przez lekarza posiadają odpowiednie certyfikaty. Masz do tego prawo jako pacjent. Zawsze zanim wybierzemy lekarza możemy na stronie certyfikowani.org sprawdzić czy lekarz należy do ich grona.

Polecane wideo:

Przed zabiegiem warto także sprawdzić doświadczenie lekarskie. Nieumiejętne wstrzyknięcie substancji lub umieszczenie jej w złym miejscu i w zbyt dużej ilości może spowodować działanie niepożądane, np. deformację twarzy.

Twarz po zabiegu może być opuchnięta i zaczerwieniona, a u wrażliwszych osób dochodzi często do krwiaków lub siniaków. Stan ten może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni.

Jeżeli jednak po trzech dniach od zabiegu nadal odczuwasz ból, obrzęk, uczucie ciepła na skórze, swędzenie, stwardnienie lub nadwrażliwość – jak najszybciej udaj się do lekarza, który go wykonał.

Botoks

Botoks, czyli toksyna botulinowa jest substancją bezpieczną dla zdrowia, ale w niektórych przypadkach można uczulać. Do reakcji alergicznej dochodzi natychmiast po zastosowaniu preparatu.

Możesz także zauważyć zbytnie uniesienie lub obniżenie brwi. Lekarz łatwo to zniweluje, wstrzykując kolejną dawkę botoksu w wyznaczone miejsce.

Po zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej mogą wystąpić krwiaki lub siniaki – jest to stan przejściowy. Istnieją przypadki, w których osoby skarżą się na opadanie powieki, zaburzenia widzenia czy obrzęki wokół oczu. Te z kolei powinny być skonsultowane niezwłocznie z lekarzem.

Mezoterapia

O profesjonalnej mezoterapii mówimy tylko, gdy lekarz posiada preparaty zarejestrowane jako substancje medyczne. Salon, gdzie przeprowadzany będzie zabieg, musi być także sterylnie czysty, gdyż zabieg wiąże się z dużą ilością wstrzyknięć.

O tym, że zabieg nie został przeprowadzony prawidłowo można się przekonać już po jego zakończeniu.

Takie objawy jak: zaczerwienienie, swędzenie, obrzęki skóry mogą świadzyć o uczuleniu na lek lub jeden z jego składników.

Stany zapalne utrzymujące się przez kilka dni należy jednak zgłosić lekarzowi.

Najbardziej niebezpieczne są zgrubienia - pojawiają się szybko i mogą utrzymywać się nawet przez kilka kolejnych miesięcy. Taki objaw wskazuje na jedno - zabieg został źle przeprowadzony.  

Peelingi

Peeling oczyszcza skórę poprzez złuszczanie martwego naskórka. Dobór substancji do wykonania zabiegu jest tutaj najważniejszy. Skutki uboczne źle przeprowadzonego zabiegu zauważymy od razu – skóra swędzi, jest zaczerwieniona czy wygląda na przesuszoną i ściągniętą.

Warto pamiętać, że im głębszy (czyli bardziej oczyszczający) peeling wybierzemy, tym większe jest ryzyko powikłań, tj. przebarwienia skórne czy nieestetyczne blizny. Skóra po źle wykonanym zabiegu może się łuszczyć, sączyć lub sprawiać ból przy dotyku.

Lasery

Na rynku medycyny estetycznej znajdziemy wiele zabiegów z wykorzystaniem laserów. Są to np. depilacje ciała, oczyszczanie twarzy czy niwelowanie zmarszczek.

Przed wyrażeniem zgody na użycie danego urządzenia, musimy sprawdzić czy sprzęt nie wyrządzi nam szkód na ciele, czy jest sprawny, ma cetryfikaty. Lekarz natomiast  powinien przeprowadzić wywiad diagnostyczny – dzięki temu upewni się o braku przeciwwskazań do zabiegu.

Jeśli po zabiegu zauważysz rumień, zaczerwienienie, ból czy niegojące się strupki, albo swędzącą skórę, to objawy stanu zapalnego.

Nici

W medycynie estetycznej istnieje także opcja zabiegów z wykorzystaniem nici. W tym wypadku efekty źle przeprowadzonego zabiegu zobaczymy natychmiast. Prawidłowo założone nie powinny być wyczuwalne pod skórą oraz widoczne. Nie mogą także wystawać.

Jeśli jest inaczej, mogą pojawić się delikatne krwawienia, obrzęk, rumień i stany zapalne. Z tymi objawami powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza przeprowadzającego zabieg.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie kobiety
Zdrowie kobiety

O goździkowcu jednokwiatowym słów kilka

O goździkowcu jednokwiatowym słów kilka

Pochodzenie goździkowca jednokwiatowego Goździkowiec jednokwiatowy to roślina egzotyczna, zwana również piernią jednokwiatową, eugenią jednokwiatową, pitangą (Eugenia uniflora). Jest gatunkiem drzewa z rodziny mirtowatych. Naturalnie występuje w Afryce,...

Zdrowie kobiety

Na czym polega detoks herbatami?

Na czym polega detoks herbatami?

Na czym polega detoks herbatami? Herbaciany detoks nie zmusza nas do zmiany całego dotychczasowego menu. Polega on na stopniowym dodawaniu różnego rodzaju herbat do codziennych posiłków. Podczas detoksu należy wykluczyć fast food, słodycze, alkohol oraz...

Zdrowie kobiety

Jak pozbyć się rozdwojonych końcówek?

Jak pozbyć się rozdwojonych końcówek?

Przyczyny odpowiedzialne za rozdwajanie się końcówek włosów? Włosy nieustannie są narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska czy chlorowana woda. Co więcej, często są one poddawane...

Zdrowie kobiety

Choroby przenoszone przez pocałunki

Choroby przenoszone przez pocałunki

Jak powstał pocałunek? 6 czerwca w kalendarzu oznaczony jest jako Światowy Dzień Pocałunku. Wielu naukowców twierdzi, że pocałunek powstał w toku ewolucji zastępując szczepionkę. Dzięki niemu, ludzie przekazywali sobie nawzajem bakterie i wirusy. Nie...

Zdrowie kobiety

Jak szybko pozbyć się siniaków?

Jak szybko pozbyć się siniaków?

Lód Lód to świetny sposób na pozbycie się siniaków. Zbieranie się krwi pod skórą powoduje siniaki, dlatego po traumatycznym urazie łatwo odgadnąć, gdzie pojawi się siniak. Jeśli podejrzewasz, że będziesz mieć siniaka, przyłóż w to miejsce woreczek z lodem....

Zdrowie kobiety

Tajemnice siwych włosów

Tajemnice siwych włosów

Południowej, liczyła 6357 osób, w tym 55 proc. kobiet i 45 proc. mężczyzn. Analizy wykazały, że IRF4 ma związek z wytwarzaniem i gromadzeniem się melaniny

Zdrowie kobiety

Nietypowy czerniak

Nietypowy czerniak

Czy to prawda, że czerniak jest najprostszym nowotworem do zdiagnozowania? Jeśli wydaje nam się, że znamiona zmieniły kształt, barwę, powiększyły się, mają asymetryczny kształt, nierówne brzegi lub na skórze pojawiło się nowe znamię, które szybko się...

Zdrowie kobiety

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą

, którego potrzebujemy w jedzeniu. Same warzywa wspomagają układ odpornościowy, poprawiają zdrowie oczu, skóry i pomagają w walce z cukrzycą. Dłuższe życie Natura

Zdrowie kobiety

Witamina F - źródło młodości i zdrowia

Witamina F - źródło młodości i zdrowia

Dlaczego warto dostarczać organizmowi witaminę F i w jakich produktach ją znajdziemy? Witamina F wydaje się być nieco zapomniana, kiedy wymienia się witaminy i składniki mineralne, które są niezbędne do zachowania dobrego zdrowia. Tymczasem pełni w organizmie...