Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie wiążą się z wyraźnymi objawami klinicznymi. Żylaki powrózka to poszerzone naczynia żylne, zbierające...

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) to dolegliwość dość często spotykana wśród mężczyzn. Statystycznie rzecz ujmując, z żylakami jąder ma kłopoty co piąty mężczyzna. Żylaki powrózka nasiennego mogą być przyczyną niepłodności. Szacuje się, że występują u około 25% mężczyzn mających problemy z płodnością. Żylakami powrózka nasiennego nazywa się poszerzone naczynia splotu wiciowatego, zbierającego krew z jąder. W trakcie badania fizykalnego odczuwane są one jako guzowate twory w obrębie moszny.

Polecane wideo:

1. Żylaki powrózka nasiennego a niepłodność

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzone, poskręcane i wydłużone naczynia żylne zbierające krew z jąder i tworzące w obrębie moszny, tzw. splot wiciowaty. Splot wiciowaty stanowi część powrózka nasiennego w jego odcinku mosznowym, nad jądrem. Żylaki powrózka nasiennego odpowiadają za pogarszanie się jakości plemników, a tym samym zmniejszają płodność u mężczyzn. Rozszerzone, poskręcane żyły nie przepuszczają swobodnie krwi w obiegu, co skutkuje jej zaleganiem w naczyniach jądrowych, powiększaniem się żył i ocieplaniem się jąder. Taka sytuacja prowadzi do nieprawidłowej budowy plemników i zmniejszenia ich liczebność oraz ruchliwość.

Żylaki jąder dotyczą najczęściej młodych mężczyzn. Sporadycznie wykrywa się je przed 12. rokiem życia, a po 15. roku życia częstość ich występowania stabilizuje się. Żylaki powrózka nasiennego występują zazwyczaj po lewej stronie, z uwagi na przebieg naczyń żylnych. W przypadku stwierdzenia żylaków po prawej stronie, należy przeprowadzić dodatkową diagnostykę w kierunku rozpoznania zmian nowotworowych.

Niepłodność wtórna

Kobiecie chcącej mieć liczne potomstwo ciężko jest pogodzić się z wtórną niepłodnością.

2. Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego są efektem niewydolności zastawek w żyłach jądrowych lub ich wrodzonego braku. Schorzenie to powoduje zmiany degeneracyjne w jądrach. Krew cofa się z żyły nerkowej przez żyłę jądrową do jąder, niosąc ze sobą dużą ilość hormonów niekorzystnie działających na czynność jąder, np. katecholaminy, kortyzolu i reniny. Nieprawidłowa budowa naczyń żylnych w jądrach upośledza odpływ krwi, która zalega w żyłach, wywierając nadmierne ciśnienie na splot wiciowaty i powodując żylakowate poszerzenia.

Na rozwój żylaków powrózka nasiennego mogą mieć wpływ trzy czynniki.

 1. Wzrost ciśnienia hydrostatycznego w obrębie żył odprowadzających krew z jąder, co wiąże się z różnicami anatomicznymi w ich przebiegu po prawej i lewej stronie ciała.
 2. Powyższa budowa naczyń jest powszechna, więc najprawdopodobniej za żylaki jąder odpowiadać musi dodatkowy element. Może nim być niewydolność zastawek w naczyniach jądrowych lub istnienie dodatkowego krążenia obocznego, co objawia się wstecznym odpływem żylnym.
 3. Występowanie zjawiska „dziadka do orzechów”, co polega na zaklinowaniu się lewej żyły nerkowej między aortą od tyłu, a tętnicą krezkową górną od przodu. Powoduje to przeniesienie podwyższonego ciśnienia do splotu wiciowatego. Może również dochodzić do wzrostu ciśnienia w żyłach nasiennych w związku z uciśnięciem żyły biodrowej wspólnej między tętnicą biodrową, a brzegiem miednicy.

Żylaki powrózka nasiennego czasami mają charakter wtórny i są wówczas objawem chorób powodujących ucisk na żyłę jądrową. Do chorób tych należą: nowotwory nerek, nowotwory przestrzeni pozaotrzewnowej, zakrzepica żylna. Szczególnie niebezpieczne i zmuszające do badań dodatkowych są prawostronne żylaki jąder.

3. Objawy żylaków jąder

W większości przypadków żylaki powrózka nie dają istotnych objawów i nie powodują dużych dolegliwości. Niekiedy pacjenci skarżą się na uczucie dyskomfortu i ciężaru lub tępe pobolewanie okolicy moszny lub pachwiny, które może się nasilać w czasie długiego stania lub podczas wzwodu prącia. Mężczyźni z żylakami powrózka mogą wyczuwać w mosznie ponad jądrem guzowate twory, niewystępujące zwykle po stronie przeciwnej. Żylaki jąder bywają również rozpoznawane w czasie konsultacji z lekarzem z powodu podejrzenia niepłodności, kiedy brak pozytywnych efektów w staraniach o dziecko. Niekiedy objawem żylaków jąder jest uczucie ocieplenia moszny.

4. Diagnostyka i leczenie żylaków jąder

Pierwszy etap diagnostyki żylaków powrózka nasiennego stanowi wizyta u urologa. Lekarz wykonuje badanie palpacyjne – dotyka jąder i wzrokowo ocenia żylaki. Pacjent powinien być badany w ciepłym pomieszczeniu zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Jedno z jąder jest często obniżone i ułożone poziomo, a żyły nad nim wyczuwane są dotykiem. Lekarz ocenia również wielkość i konsystencję jąder. Rozmiar jąder określany jest za pomocą orchidometru lub przez zastosowanie USG.

Do badań wspomagających zalicza się:

 • wsteczną angiografię żyły jądrowej – badanie inwazyjne, trudne technicznie, nie nadaje się do stosowania na szeroką skalę;
 • badanie angioscyntygraficzne – wartość badania jest znacznie ograniczona;
 • termografię – uwzględnia związek między przekrwieniem biernym jądra,a wzrostem temperatury w mosznie, badanie mało dostępne;
 • USG z uwidocznieniem przepływu wstecznego krwi;
 • testy hormonalne – np. stymulacja GnRH;
 • badanie nasienia.

Wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania żylaków powrózka nasiennego:

 • żylaki słabo wyczuwalne dotykiem, pojawiają się jednak w pozycji stojącej, zwłaszcza po napięciu brzucha;
 • żylaki trochę widoczne i wyczuwalne dotykiem, powiększają się przy napinaniu brzucha;
 • żylaki wydatne, widoczne gołym okiem, zniekształcają wizualnie worek mosznowy.

Żylaki powrózka nasiennego leczy się operacyjnie. Z wielu metod chirurgicznych najczęściej stosowane jest pozaotrzewnowe podwiązanie żyły jądrowej w jej środkowym odcinku, tzw. metoda Bernardiego, niekiedy wspólnie z tętnicą jądrową, tzw. metoda Palomo. Operację przeprowadza się również laparoskopowo. Zabieg przeprowadzany jest w narkozie albo znieczuleniu. Po operacji wymagany jest przynajmniej dwutygodniowy okres rekonwalescencji. W celu zmniejszenia opuchlizny w okolicy jąder można przykładać lód. Jeśli ból nie dokucza, seks można zacząć uprawiać po piętnastu dniach od zabiegu. W celu poprawy jakości plemników po operacji pacjenci są często poddawani leczeniu hormonalnemu.

Żylaki nawet jednego jądra powodują spustoszenie w obu jądrach, a odwlekanie decyzji o leczeniu zmniejsza skuteczność zabiegu. Po operacji poprawie ulega genotyp nasienia, co zwiększa szanse na powodzenia zapłodnienia pozaustrojowego. Poprawa stanu nasienia następuje u około 70-80% operowanych mężczyzn.

Polecane wideo:

Joanna Krocz, ponad rok temu
Komentarze

dyskusje na forum

Pomocy

~Takbardzochce • ostatni post 2 miesiące temu

6
Artykuły Żylaki powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego to żylaki, które występują w splocie żylnym otaczającym jądra, spowodowane m.in. nieprawidłowym funkcjonowaniem zastawek (...) żylnych lub żyły nerkowej. Jedną z metod leczenia tej dolegliwości jest operacja żylaków powrózka nasiennego. W przypadku młodych chłopców wykonuje

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka

Żylaki powrózka

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie wiążą się z wyraźnymi objawami klinicznymi. Żylaki powrózka to poszerzone naczynia żylne, zbierające krew z jąder.

Żylaki powrózka nasiennego

Operacja żylaków powrózka nasiennego

Operacja żylaków powrózka nasiennego to jedna z metod leczenia żylaków, które dotyczą przede wszystkim lewego jądra. Zabieg na żylaki powrózka nasiennego wykonuje się w ogólnym znieczuleniu organizmu w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Operacja polega na wykonaniu nacięcia po lewej stronie brzucha, które będzie umożliwiało usunięcie odcinka żyły jądrowej. Powikłania po operacji żylaków powrózka nasiennego są obecnie rzadkie i dotyczą niedokrwienia jądra, które może przerodzić się w zapalenie jądra. Po raz pierwszy operację na żylaki jądra wykonano pod koniec XIX wieku. Jak leczyć żylaki powrózka nasiennego? Żylaki powrózka nasiennego to dolegliwość, która określana jest także jako żylaki jądra. Dotyczy przede wszystkim lewego jądra. Jest to zjawisko powiększenia, rozdęcia żył nasieniowodów. Żylaki powrózka nasiennego powodują dolegliwości bólowe nasilające się podczas wzwodu, wzrost temperatury jądra i obniżenie płodności. Żylaki powrózka nasiennego są bowiem jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności męskiej. W celu określenia stopnia zaawansowania tej dolegliwości wykonuje się badanie USG z uwidocznieniem wstecznego przepływu krwi oraz badanie nasienia. Leczenie żylaków powrózka nasiennego można przeprowadzić trzema metodami: • metodą chirurgiczną – operacja; • metodą laparoskopową; • metodami angiograficznymi (embolizacja lub sklerotyzacja żyły jądrowej). Metodę chirurgiczną, czyli operację, wykonuje się wówczas, gdy u młodego pacjenta stwierdza się dysproporcje w wielkości jąder przy II lub III stopniu zaawansowania żylaków. W przypadku starszych pacjentów kwalifikacją do zabiegu operacyjnego są następujące objawy: dotkliwy ból jąder i moszny, zmiany w konsystencji jądra, niepłodność. Leczenie operacyjne żylaków powrózka nasiennego Decyzję o operacji żylaków powrózka nasiennego podejmuje lekarz prowadzący, a przed jej wykonaniem zleca szereg badań, takich jak: morfologia krwi, czas krwawienia i krzepnięcia, EKG oraz USG jąder, ewentualnie badanie nasienia. Operacja wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań, do których należy przede wszystkim niedokrwienie jądra, mogące spowodować w późniejszym czasie zapalenie jądra. Zabieg na żylaki wykonuje się, by usunąć nieprawidłowe naczynia. Poprzez cięcie po lewej stronie brzucha wykonuje się nacięcie, które umożliwia usunięcie odcinka żyły jądrowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Dolegliwości bólowe, jakie mogą pojawić się po zabiegu, są łagodzone poprzez środki przeciwbólowe. W przypadku pacjentów, u których żylaki powrózka nasiennego powodowały niepłodność, następuje przywrócenie płodności. Operację usunięcia żylaków przeprowadzono po raz pierwszy w 1889 roku, dokonując cięcia u nasady moszny. Po raz pierwszy technikę tę zastosował Bennet, a następnie podobną metodę wykorzystali Kocher i Marmar. Metodę Benneta krytykowano przede wszystkim za to, że uniemożliwiała ona właściwą ocenę ilości przecinanych naczyń splotu wiciowego oraz za częste powikłania w postaci krwiaków moszny, zaniku jądra i zapalenia żył splotu wiciowego. Obecnie najpopularniejszą metodą operacji żylaków jest modyfikacja sposobu Bernardiego, dzięki której możliwe jest oszczędzenie tętnicy jądrowej. Operacja żylaków powrózka nasiennego to jedna z metod leczenia żylaków jądra. Zabieg na żylaki przeprowadza się, by przywrócić płodność, która jest osłabiona w wyniku tej dolegliwości.

Żylaki powrózka nasiennego

Objawy żylaków powrózka nasiennego

nasiennego w 90% przypadków powstają po lewej stronie i są najlepiej widoczne w pozycji stojącej. W blisko 90% przypadków żylaki powrózka nasiennego tworzą się po lewej stronie i zauważyć je można szczególnie u osoby stojącej. Ponadto, na worku mosznowym pojawiają się naczynia krwionośne przypominające zwinięty w kłębek sznur. Jak objawiają się żylaki powrózka nasiennego? Żylaki powrózka nasiennego często dotykają młodych chłopców, a ich rozpoznanie jest możliwe podczas wykonywania badania fizykalnego. Z reguły żylaki powrózka u mężczyzn nie dają wyraźnych objawów. Ich pojawienie się może wiązać się z odczuwaniem uczucia ciężkości w mosznie, tępym bólem jąder, ciągnącym bólem w pachwinie, lekkim powiększeniem lub obrzmieniem moszny, dyskomfortem w okolicach moszny i ociepleniem moszny, a także bólem odczuwanym w czasie wzwodu. Ponadto, żylaki powrózka nasiennego mogą zaburzać płodność, dlatego czasami diagnozowane są w sytuacji leczenia się mężczyzny z powodu niepłodności. Strona 1/2 Czytaj dalej >>Jonderko G., (red.), Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002, s. 495, ISBN 978-83-7506-075-1. (...) W większości przypadków żylaki powrózka nasiennegonie wiążą się z wyraźnymi objawami klinicznymi. Żylaki powrózka to poszerzone naczynia żylne, zbierające krew z jąder

Żylaki powrózka nasiennego

Objawy żylaków powrózka nasiennego cz. 2/2

Żylaki jąder dotyczą około 40% mężczyzn z niepłodnością. Do prawidłowej spermatogenezy i dobrego jakościowo nasienia niezbędna jest właściwa temperatura otaczająca jądro – niższa niż temperatura ciała. Obecność żylaków powrózka powoduje podniesienie się temperatury okolic moszny i ma negatywny wpływ na parametry nasienia, powodując oligospermię i skutkując męską niepłodnością. Żylaki powrózka nasiennego łatwo zobaczyć w pozycji stojącej. Mają one postać zgrubień i splotów żył (...) powrózka nasiennego do jednej z trzech grup zaawansowania choroby. I stopień zaawansowania żylakówżylaki małe, trudno wyczuwalne

Choroby powodujące niepłodność

Męska niepłodność - co musisz o niej wiedzieć?

Męska niepłodność - co musisz o niej wiedzieć?

. problemów ze spłodzeniem potomstwa. Schorzenie związane jest z powiększeniem żył w mosznie i przeważnie dotyka młodych mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego prowadzą do przegrzania i niedotlenienia jąder, co zaburza produkcję spermy. Podczas gdy początkowo choroba nie daje żadnych objawów, z czasem chory doświadczać może ciążenia w okolicy moszny i pachwiny, uczucia ciepła w jądrach, a także wyczuwać pod palcami zgrubienia żył.W leczeniu najczęściej stosuje się zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu żylaków, a także leki mające na celu obkurczenie oraz zasklepienie problematycznego naczynia. Choroby autoimmunologiczne U ok. 10 proc. mężczyzn mających problemy z płodnością występują zaburzenia autoimmunologiczne. Przeciwciała atakują wówczas komórki własnego organizmu (w przypadku niepłodności - plemniki), gdyż rozpoznają je jako obce antygeny. W konsekwencji plemniki zlepiają się, a ich ruchliwość się obniża. Chociaż przyczyny tego mechanizmu nie są do końca znane, przypuszcza się, że mogą być związane z urazami jąder, niedrożnością nasieniowodów oraz stanami zapalnymi.Wady wrodzone i nabyte Częstą przyczyną niemożności spłodzenia potomstwa są wrodzone i nabyte wady narządów płciowych, zaburzenia funkcji jąder, umiejscowienie ich poza moszną, zrośnięcie się napletka z żołędzią czy zbyt krótkie wędzidełko.W przypadku nieprawidłowo rozwiniętych jąder, odpowiedzialnych za produkcję plemników, szanse na posiadanie dzieci są bardzo małe. W niektórych przypadkach możliwe jest leczenie operacyjne wad, które pozwala na przywrócenie prawidłowej anatomii. Pozostałe czynniki, które mogą prowadzić do niepłodności Nieleczone choroby weneryczne oraz infekcje mogą prowadzić do uszkodzenia jąder oraz powstania powikłań skutkujących bezpłodnością. Niekorzystnie na nasienie wpływa także radioterapia i chemioterapia oraz niektóre leki stosowane w terapii chorób nowotworowych, które mogą powodować nieodwracalne zmiany w tkance jąder. Płodność męską upośledzać mogą choroby ogólnoustrojowe, takie jak: cukrzyca, choroby tarczycy, a także przechodzona w okresie dojrzewania świnka. Niekorzystnie wpływa na nią także wsteczny wytrysk. Dochodzi do niego, gdy w czasie wytrysku nasienie nie wydostaje się na zewnątrz, ale trafia do pęcherza i jest wydalane wraz z moczem.Przyczyny niepłodności męskiej w liczbach Częstotliwość poszczególnych rozpoznań wśród pacjentów leczonych z powodu niepłodności:Niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnionego pochodzenia) - 30,2 proc.Varicocele (żylaki powrózka nasiennego) - 5,4 proc.Hypogonadyzm (defekt układu rozrodczego) - 9,7 proc.Infekcje - 8,5 proc.Niezstąpione jądra - 8.0 proc.Zaburzenia erekcji i ejakulacji - 6,7 proc.Choroby ogólnoustrojowe - 5,2 proc.Przeciwciała przeciwplemnikowe - 3,8 proc.Nowotwory jąder - 2,1 proc.Niedrożność dróg wyprowadzających - 5 proc.Pozostałe - 8,90 proc. (...) plemników, a także zmiany w ich budowie. Aby zdiagnozować te problemy niezbędne jest badanie nasienia.Żylaki powrózka nasiennego Powodują one aż 15 proc

Niepłodność

Niepłodność męska

, spodziectwo, wierzchniactwo, wrodzony brak nasieniowodów, krótkie wędzidełko, żylaki powrózka nasiennego i zespół Younga (brak zdolności plemników (...) fizykalne przeprowadza urolog. Może on stwierdzić zmiany w obrębie gruczołu krokowego, wsteczny wytrysk lub żylaki powrózka nasiennego. Badania

Niepłodność męska

Choroby powodujące niepłodność

. Do innych chorób odpowiedzialnych za niepłodność męską zalicza się choroby jąder, np. wodniaki, żylaki powrózka nasiennego, wnętrostwo. Czasami (...) wodniak jądra - nagromadzenie płynu surowiczego między osłonkami jądra jest najczęściej wynikiem stanów zapalnych jąder lub operacji żylaków powrózka nasiennego; zmniejszenie

Zaburzenia układu odpornościowego

Przeciwciała przeciwplemnikowe

, skręt jądra, wnętrostwo, rak jądra czy żylaki powrózka nasiennego. Stan zapalny szyjki macicy wywołuje pojawienie się śluzu zawierającego różne (...) się w wydzielinie prostaty, wydzielinie pęcherzyków nasiennych, kanalikach nasiennych, tkance jądrowej. U kobiet są one obecne w śluzie szyjkowym

Zaburzenia autoimmunologiczne

Przeciwciała antyplemnikowe

rozrodczego, żylaki powrózka nasiennego. Niektórzy lekarze są zdania, że wytwarzanie przeciwciał przeciwplemnikowych może być uwarunkowane genetycznie (...) zlokalizowane są głównie w tkance jąder oraz w kanalikach nasiennych, gdzie mogą prowadzić do degeneracji komórek germinatywnych, a więc komórek zdolnych