Trwa ładowanie...

Zwolnienie po urlopie wychowawczym

Avatar placeholder
28.10.2020 17:10
Zwolnienie po urlopie wychowawczym
Zwolnienie po urlopie wychowawczym

Zwolnienie po urlopie wychowawczym jest prawem przysługującym pracodawcy, bo po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownika kończy się okres „ochronny”, niepozwalający na zwolnienie. Okres ten rozpoczyna się z dniem złożenia wniosku o urlop wychowawczy. Pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem w tym okresie tylko w wyjątkowych przypadkach – likwidacji lub upadłości firmy, albo jeśli nastąpią okoliczności, w których pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia i z jego winy.

spis treści

1. Czy pracodawca może zwolnić pracownika po urlopie wychowawczym?

Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, który wrócił do pracy po urlopie wychowawczym. Jest to moment, w którym kończy się okres "ochronny" pracownika. Tylko czas od momentu złożenia przez pracownika wniosku o urlop wychowawczy aż do powrotu z tego urlopu jest czasem „ochronnym”, niepozwalającym pracodawcy na zwolnienie pracownika.

Po powrocie z urlopu wychowawczego pracownik ma prawo powrócić na to samo stanowisko, na którym pracował przed pójściem na urlop wychowawczy (tak samo jest w przypadku powrotu z urlopu macierzyńskiego). Może to być także równorzędne stanowisko, jeśli to konkretne przestało istnieć. Jeśli to również nie jest możliwe, pracownik powinien pracować na stanowisku zgodnym z jego kwalifikacjami zawodowymi lub wykształceniem. Niedopuszczalne jest, aby pracownik powrócił na swoje dawne stanowisko (lub stanowisko równorzędne albo odpowiadające kwalifikacjom) z obniżonymi zarobkami. Wynagrodzenie musi być co najmniej takie, jak w momencie pójścia na urlop wychowawczy.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Jeśli pracodawca zdecyduje, że zwalnia pracownika po urlopie wychowawczym, może to zrobić nawet w dniu powrotu pracownika do pracy po urlopie. Dni spędzone na urlopie wychowawczym wliczają się do czasu stażu pracy pracownika. Jeśli umowa była na czas nieokreślony, pracownik ma prawo do okresu wypowiedzenia. W przypadku osób, które pracowały u danego pracodawcy przez co najmniej trzy lata, okres wypowiedzenia trwa trzy miesiące. W zależności od pracodawcy, pracownik w czasie wypowiedzenia może pracować lub iść na urlop (tyle, ile mu przysługuje).

2. Czy pracodawca może zwolnić pracownika w czasie trwania urlopu wychowawczego?

Pracodawca może zwolnić pracownika także w czasie trwania okresu chroniącego przed zwolnieniem, ale tylko w trzech przypadkach:

  • kiedy została ogłoszona upadłość firmy,
  • kiedy firma jest likwidowana,
  • kiedy pojawia się sytuacja, w której można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

3. Kiedy zwolnienie po urlopie wychowawczym nie jest możliwe?

Jeśli po urlopie wychowawczym dana osoba złoży wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, także jest chroniona przed zwolnieniem. Okres ochronny w tym przypadku trwa od złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do momentu powrotu do poprzedniego wymiaru czasu pracy. Okres ochronny nie trwa jednak dłużej niż 12 miesięcy. Także i w tym czasie ochrony pracownika, pracodawca może wypowiedzieć umowę w wyjątkowych przypadkach. Są to przypadki upadłości i likwidacji firmy oraz w momencie, kiedy zdarzy się coś, co uzasadniałoby rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia i z winy pracownika.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze