Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Absolwentka filologii polskiej oraz pedagogiki wczesnoszkolnej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Od lat związana z mediami. Swoją karierę rozpoczynała w 2007 roku w Akademickim Radiu Centrum w Lublinie. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W abcZdrowie.pl i Parenting.pl od roku. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny zdrowia, parentingu i edukacji. Fascynatka zdrowego trybu życia, medycyny naturalnej oraz metodyki nauczania dzieci na etapie wczesnoszkolnym.

Zwolnienia będą. I tego się boimy - rozmowa z nauczycielką gimnazjum

Obowiązek szkolny dla siedmiolatków, likwidacja gimnazjów i powrót do ośmioletniej podstawówki. To trzy główne założenia reformy edukacji. Czy wyjdzie oświacie na dobre? Co o zmianach mówią nauczyciele? Czego się obawiają? O tym rozmawialiśmy z Dorotą Radczuk, nauczycielką w gimnazjum w Lublinie.
 

WP parenting: Jest pani nauczycielem od 31 lat. Proszę przypomnieć, co się zmieniło w oświacie po reformie z 1999 roku?

Dorota Radczuk: Pracowałam wtedy już 15 lat w podstawówce. Nie byłam zwolennikiem reformy, wskutek której wprowadzono gimnazja. Liczba godzin fizyki, chemii, matematyki, a więc przedmiotów ścisłych, zmalała. Na przykład godzin fizyki było sześć, a w gimnazjum zostały tylko cztery. Podobnie z innymi przedmiotami ścisłymi. Programy nauczania zostały znacznie okrojone. Podobnie postąpiono w liceach. Nie ma czasu na utrwalanie, ćwiczenia, rozwiązywanie zadań.

Dodajmy do tego przepełnione klasy, likwidacje podziału na grupy ćwiczeniowe. To te zmiany doprowadziły do tego, że licea opuszczają uczniowie mający trudności na uczelniach wyższych, o czym alarmują profesorowie.

Tamte zmiany przyniosły sporo chaosu, ale teraz – jak twierdzą twórcy nowej reformy – ma być lepiej.

Ta reforma nic nie zmieni. Moim zdaniem to jeszcze pogorszy sytuację. Właśnie otrzymałam ramowy program w zreformowanej podstawówce - na wszystkie przedmioty przyrodnicze razem, czyli chemię, fizykę, biologię i geografię, w całym cyklu kształcenia przewiduje się tylko 18 godzin. Czyli będzie ich jeszcze mniej. Będziemy produkować jeszcze więcej niedouków, czyli ludzi z olbrzymim deficytem wiedzy w wielu obszarach. To nie będzie powrót do dawnej, znanej nam z przeszłości szkoły podstawowej.

Nie szkoda pani gimnazjum?

Muszę to zaznaczyć. Pracuję w samodzielnym, bardzo dobrym gimnazjum. Po tylu latach wszystko jest dopracowane we wszystkich obszarach - począwszy od statutu, planu pracy wychowawczej, a skończywszy na planach nauczania.

Młodzież osiąga bardzo dobre wyniki, odnajduje się, realizuje swoje pasje, dostaje się do dobrych szkół średnich. Uczniowie traktują naukę w gimnazjum jako kolejny etap ku dorosłości.

Budynek szkoły mamy odnowiony, wyposażony. Na to, aby tak było, pracowało kilkadziesiąt osób przez 16 lat. I co teraz?

Teraz gimnazja przestaną istnieć.

Niby samodzielne gimnazja mają 5 lat na przeistoczenie się w szkołę podstawową lub liceum. Ale tak nie może się stać, bo wokół mojego gimnazjum są już dwie szkoły podstawowe i dwa licea. Nie utrzymamy się. Tym bardziej, że szkołę podstawową tworzy się od pierwszej klasy. Nauczyciele przedmiotowcy musieliby czekać na dzieci, aż dojdą do piątej klasy. Nie wspomnę o kosztach tej transformacji.

Chce pani powiedzieć, że nauczyciele będą zwalniani?

Moim zdaniem tak. Szczególnie ci, którzy pracują w samodzielnych gimnazjach.

Niewielka część z nich znajdzie prace w szkołach podstawowych i liceach, gdzie dużo nauczycieli uczy w niepełnym wymiarze godzin lub nauczają przyrody, której ma nie być w zreformowanej szkole. I to oni tam będą pracować. Dlatego nawet się nie łudzę – zwolnienia będą. I do duże, a nauczyciele się ich boją.

Ale przecież minister edukacji zapewnia, że nie ma o tym mowy.

Propozycje innej pracy wymieniane przez panią minister są niewystarczające. Ta kobieta nie ma zupełnie rozeznania. Proponuje stanowiska metodyków lub asystentów, na których nigdy nie było pieniędzy i zawsze było ich jak na lekarstwo.

Czyli ta reforma to nie jest dobry pomysł?

Jestem przeciwnikiem reformy proponowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Nie sztuka burzyć, ale ulepszać to, co jest. Jak widać każda zmiana jest na gorsze. Moim zdaniem rząd nie ma pomysłu na nową szkołę. Nie wprowadza żadnych nowych, lepszych rozwiązań. Robi to, bo tak ma zapisane w wyborczych postulatach. I to się zemści, ale to już nie jest zmartwienie tego rządu tylko jego następców. I nas - zwykłych obywateli.

Imię i nazwisko nauczyciela zmienione.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...