Trwa ładowanie...

Zostań Rodzicem SOS

 Ewa Rycerz
04.12.2018 10:20
Zostań Rodzicem SOS
Zostań Rodzicem SOS

Czujesz, że twoim powołaniem jest pomoc osamotnionym dzieciom? A może po cichu myślisz, że chciałbyś, ale głośno mówisz, że nie dasz rady? Teraz masz szansę, by nauczyć się pomagania, ale przede wszystkim stworzyć dom dla osieroconych dzieci. Wszystko dzięki akcji Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, które rozpoczęło kolejną akcję kampanii Szukamy Mamy.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce od lat pomaga porzuconym i osieroconym dzieciom. Rodzice SOS przygotowują dzieci do samodzielności, uczą odpowiedzialności, pokazują świat, pomagają odrabiać lekcje, planują ich rozwój, współpracując ze szkołą. Ale przede wszystkim – darzą dzieci miłością, zaufaniem i kształtują w nich postawy życiowe.

spis treści

1. Co robi Rodzic SOS?

Rodzice SOS mieszkają z gromadką dzieci w domku jednorodzinnym, który znajduje się w jednej z czterech SOS Wiosek Dziecięcych w Biłgoraju, Karlinie, Kraśniku lub Siedlcach. Praca Rodzica SOS to przede wszystkim – zapewnienie potrzebującym dzieciom domu pełnego miłości, takiego, w którym czują się bezpieczne i od nowa mogą budować zaufanie do dorosłych. Dzień w Rodzinie SOS wygląda tradycyjnie – Mama SOS przygotowuje śniadanie, szykuje i odprowadza dzieci do szkoły. Kiedy pociechy pojawią się w domu z powrotem, siadają do wspólnego obiadu, odrabiają lekcje i opowiadają wydarzenia minionego dnia. Dzieci mogą podzielić się swoimi radościami, smutkami i nadziejami.

Zobacz film: "Zostań Rodzicem SOS"

W SOS Wioskach Dziecięcych nauka jest wyjątkowo istotna. Dzieci, które przybywają pod skrzydła Stowarzyszenia często mają ogromne zaległości i braki w nauce. Rodzice SOS i pedagodzy robią wszystko, aby te braki wyrównać.

2. Kogo szukają Wioski SOS?

Nie istnieje kandydat idealny. Zgodnie z przedstawionym w kampanii rysopisem: „Poszukiwana mama nie musi być wysoka, nie musi mieć niebieskich oczu ani czerwonej sukienki. Nie musi być idealna…”. Jak podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce – potrzebni są „zwyczajni rodzice”. Najważniejsze jest otwarte serce, chęć niesienia pomocy i podarowania rodziny opuszczonym dzieciom.

3. Jak zostać Rodzicem SOS?

Jeśli podejmiesz decyzję o tym, że chcesz pomóc dzieciom, pierwszym twoim krokiem powinno być przesłanie CV i listu motywacyjnego za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na www.szukamymamy.pl lub na adres mailowy rodzice@sos-wd.org. Następnie Twoje zgłoszenie zostanie zweryfikowane pod kątem podstawowych wymagań. W przypadku pozytywnej weryfikacji procedura wygląda następująco:

  • wypełnienie ankiety, dzięki której Stowarzyszenie będzie mogło lepiej Cię poznać,
  • rozmowa kwalifikacyjna w biurze w Warszawie (planowane są 2 takie spotkania),
  • jednodniowa wizyta w SOS Wiosce Dziecięcej ,
  • tygodniowa wizyta w Wiosce SOS i praca jako wolontariusz,
  • podjęcie decyzji o kontynuacji pracy lub rezygnacji z niej. W przypadku kontynuacji rozpoczynasz kurs przygotowawczy do roli rodzica zastępczego,
  • rozpoczęcie współpracy w ramach trzymiesięcznego stażu, podczas którego przygotujesz się do założenia własnej Rodziny SOS,
  • podjęta zostaje ostateczna decyzja.

Proces rekrutacji kandydatów na Rodziców SOS jest długi, ale zdecydowanie wart zainteresowania i zaangażowania. Praca Rodzica SOS bywa trudna, bo przecież trudna i bolesna jest przeszłość wielu porzuconych dzieci. Ale równocześnie praca ta daje ogromną satysfakcję i dumę, która rozpiera rodzica wraz z każdym sukcesem dziecka, każdym uśmiechem i każdym słowem „dziękuję“.

Zgodnie z hasłem akcji „Jeśli boisz się, że nie dasz sobie rady, to dobrze, bo to znaczy, że sobie dasz“ – wątpliwości, jakie pojawiają się u każdego kandydata, są naturalne. Nikt przecież nie jest idealny. Każdy Rodzic SOS otrzymuje od Stowarzyszenia duże wsparcie specjalistów – psychologów, Dyrektora Wioski, pracowników pedagogicznych i wielu innych. Istotne jest też, by kandydat na rodzica szanował pochodzenie dziecka, jego religię i korzenie.

Praca Rodzica SOS wiąże się też z wynagrodzeniem i ubezpieczeniem oraz prawem do dni wolnych. Wtedy w zastępstwie Rodzica SOS pracują Wujkowie i Ciocie SOS.

Więcej informacji o rekrutacji Rodziców SOS na www.szukamymamy.pl.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce działa w Polsce od ponad 30 lat, niosiąc pomoc opuszczonym i osieroconym dzieciom. Obecnie pod opieką SOS jest blisko 1400 dzieci.

Materiał prasowy

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze