Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Żółte upławy w ciąży

Avatar placeholder
09.04.2017 20:05
Żółte upławy w ciąży
Żółte upławy w ciąży

W czasie ciąży zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy, co ma związek z większą produkcją estrogenu oraz obfitszym przepływem krwi do okolic pochwy. Wydzielina ta składa się ze złuszczonych komórek szyjki macicy i pochwy oraz z normalnej flory bakteryjnej. Jest to normalny stan, który nie powinien być powodem do zmartwień. Jeżeli jednak upławy z pochwy są żółte, może to być oznaką rzęsistkowicy– powszechnej infekcji przenoszonej drogą płciową.

1. Rzęsistkowica w ciąży

7 pytań, które wstydzisz się zadać ginekologowi
7 pytań, które wstydzisz się zadać ginekologowi [8 zdjęć]

Dobre nawyki, takie jak np. odpowiednia higiena, sprawiają, że jesteśmy w stanie uniknąć wielu chorób

zobacz galerię

Rzęsistkowica to stosunkowo często występująca infekcja przenoszona drogą płciową, która jest wywoływana przez mikroskopijnego pasożyta. W czasie ciąży rzęsistkowica wiąże się z większym ryzykiem przedwczesnego porodu, zbyt wczesnego pęknięcia błon oraz urodzenia dziecka o niskiej wadze ciała. Rzęsistkowica może również ułatwiać zakażenie wirusem HIV. Jeśli kobieta w ciąży ma rzęsistkowicę, istnieje ryzyko przeniesienia infekcji na dziecko podczas porodu, ale to zdarza się bardzo rzadko. Infekcję można leczyć antybiotykami. Warto uświadomić sobie, że rzęsistkowica może nie dawać o sobie w ogóle znać. Jeżeli pojawiają się jakieś objawy, jest to zwykle żółtawa lub szara wydzielina z pochwy oraz nieprzyjemny zapach. Pochwa i srom mogą być zaczerwienione, podrażnione i swędzące. W czasie oddawania moczu lub stosunku płciowego może pojawić się dyskomfort. Symptomy rzęsistkowicy mogą wystąpić tuż po zakażeniu lub znacznie później. Jeżeli brak jakichkolwiej objawów, ciężarnych nie bada się pod kątem zakażenia rzęsistkowicą. Nie istnieją bowiem żadne dowody na to, że leczenie tej infekcji zmniejsza ryzyko powikłań. Z tego powodu rzęsistkowicę leczy się tylko u kobiet z kłopotliwymi symptomami. Leczenie infekcji polega na przyjmowaniu doustnego antybiotyku oraz tabletek dopochwowych. W I i II trymestrze leczenie doustne nie jest zalecane, stosuje się zazwyczaj wyłącznie preparaty dopochwowe. Partner ciężarnej również powinien podjąć leczenie, nawet jeśli nie wystąpiły u niego objawy. Ponadto należy zachować wstrzemięźliwość, dopóki oboje partnerzy nie zakończą leczenia, a symptomy nie miną. Podczas leczenia i przez dobę po ostatniej dawce leku nie należy pić alkoholu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Wydzielina z pochwy w ciąży

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

Na bardzo wczesnym etapie ciąży wydzielina z pochwy wypełnia szyjkę macicy i tworzy ochroną barierę – tak zwany czop śluzowy. W miarę jak szyjka macicy staje się cieńsza i rozszerzona, może dojść do wydalenia śluzu. Wówczas kobieta może zauważyć wydzielinę przypominającą białko jaja lub katar. Niekiedy dochodzi do wydalenia całego czopa śluzowego na raz. Wydzielina może być lekko zabarwiona krwią. Czasami ciężarna wydziela dużo rzadkiego, przejrzystego płynu. Trudno wówczas rozpoznać, czy jest to śluz, czy też płyn owodniowy. W razie wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem. Natychmiastowa wizyta u lekarza to konieczność, jeśli kobieta jest przed 37. tygodniem ciąży i zauważa u siebie zwiększenie ilości wydzieliny lub zmianę jej wyglądu. Wodnisty lub krwisty śluz może być bowiem oznaką przedwczesnego porodu. Warto udać się do lekarza przy podejrzeniu infekcji. Świąd, bezzapachowa, biaława wydzielina powodująca dyskomfort podczas oddawania moczu lub stosunku, podrażnienie lub pieczenie mogą oznaczać infekcję grzybiczą. Z kolei rzadka, biała lub szara wydzielina o rybim zapachu nasilająca się po stosunku wskazuje na bakteryjne zakażenie pochwy. Żółte lub szare upławy o nieprzyjemnym zapachu mogą być objawem wspomnianej już rzęsistkowicy. Jeśli pojawią się symptomy infekcji, bardzo ważne jest, by nie leczyć się na własną rękę lekami dostępnymi bez recepty. Objawy nie zawsze łatwo rozróżnić, dlatego należy zbadać się u lekarza, by ustalić przyczynę symptomów i podjąć właściwe leczenie.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze