Trwa ładowanie...

Zmniejszenie piersi po ciąży

Avatar placeholder
19.12.2013 14:56
Zmniejszenie piersi po ciąży
Zmniejszenie piersi po ciąży

Każda kobieta jest inna, ale wszystkie łączy to samo – budowa ciała charakterystyczna tylko dla płci żeńskiej. Panuje powszechne przekonanie, że panie z dużym biustem są o wiele bardziej pożądane niż te z małym. Nie zawsze jednak jest to zaletą, ponieważ w niektórych przypadkach zbyt duże piersi szkodzą zdrowiu (przeciążanie kręgosłupa) lub wyglądają nieproporcjonalnie do budowy ciała. Z takim problemem zmagają się między innymi kobiety po przebytej ciąży i po okresie karmienia, co daje im powód, aby poddać się zabiegowi zmniejszenia biustu.

spis treści

1. Na czym polega zabieg zmniejszania piersi?

Operacji może się poddać jedynie osoba o nienagannym stanie zdrowia, która przed zabiegiem odbyła z lekarzem dokładną konsultację. Przeprowadzany jest wtedy wywiad, mający na celu sprawdzenie, czy pacjentka kwalifikuje się do operacji. Zadaniem chirurga jest również zrozumienie jej potrzeb i oczekiwań, aby właściwie przeprowadzić zabieg i osiągnąć pożądane efekty. Bardzo ważne jest również wykonanie takich badań, jak kontrola wzrostu, wagi, kształtu klatki piersiowej, umiejscowienie piersi, a w przypadku kobiet w wieku dojrzałym konieczna jest również mammografia. Kilka godzin przed zabiegiem pacjentka nie powinna jeść, pić i palić. Warto również pamiętać, że panie, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, powinny je odstawić na co najmniej 2-3 miesiące przed operacją, natomiast kobiety karmiące piersią muszą poczekać około pół roku od zakończenia laktacji.

Redukcja piersi idzie zazwyczaj w parze z ich podnoszeniem. Polega to na wycięciu części tkanki gruczołowej oraz skóry z tłuszczem. Następnie gruczoł oraz powłoka skórnotłuszczowa zostają na nowo wymodelowane. Chirurg zaznacza linie cięcia oraz sporządza dokumentację medyczną. Kolejnym elementem zabiegu jest przesunięcie kompleksu brodawka-otoczka sutkowa, który również jest odcinany od otaczającej go skóry. Końcowym etapem jest wymodelowanie piersi w taki sposób, aby zarówno brodawka, jak i otoczka znalazły się na pożądanej wysokości. Jeśli zajdzie taka konieczność, operacja może być uzupełniona o odsysanie tkanki tłuszczowej z okolic piersi. Aby biust był bardziej jędrny, jako wypełnienie można zastosować tkanki własne lub implanty anatomiczne, które są najpopularniejszym rozwiązaniem. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2-3 godziny. Ceny operacji zmniejszenia piersi są bardzo zróżnicowane – zaczynają się już od 5000 zł i sięgają nawet 13 000 zł.

2. Okres pozabiegowy po zmniejszeniu piersi

Po skończonym zabiegu mogą pojawić się obrzęki, dlatego zakładane są opatrunki z bandaża elastycznego, które pacjentka musi nosić przez okres dwóch tygodni. Po tym czasie następuje również zdjęcie szwów. Niestety pacjentce może wtedy towarzyszyć także ból, który łatwo ujarzmić za pomocą leków przeciwbólowych. Operowana pozostaje w klinice przez 24 godziny, natomiast okres rekonwalescencji trwa około 14 dni i zaleca się, aby podczas jego trwania pacjentka nie przeciążała organizmu, nie dźwigała, ograniczyła aktywność fizyczną oraz jak najwięcej odpoczywała. Warto również zaopatrzyć się w specjalny biustonosz, który powinien być noszony przez 1-2 miesiące. Choć efekty operacji są imponujące i podnoszą samoocenę pacjentki, należy liczyć się również z powikłaniami, które mogą wystąpić po zabiegu. Najczęstszymi komplikacjami są krwotoki, przerost blizny, zapalenia oraz ryzyko powstania zakrzepu w naczyniach krwionośnych. Najbardziej niebezpieczne jest jednak obumarcie brodawki lub otoczki oraz zmiana ich zabarwienia. Czasami się zdarza, że dochodzi nawet do asymetrii piersi po zabiegu.

Polecane dla Ciebie