Trwa ładowanie...

Przewożenie dzieci w samochodzie - fotelik samochodowy, przepisy

 Aleksandra Miłosz
31.03.2021 16:41
Przewożenie dzieci w samochodzie - fotelik samochodowy, przepisy
Przewożenie dzieci w samochodzie - fotelik samochodowy, przepisy (Zdjęcie dziecka w foteliku/Shutterstock)

W ubiegłym tygodniu polski rząd przyjął nowelizację ustawy dotyczącej zasad przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Potrzeba aktualizacji przepisów wynikała z konieczności dostosowania ich do prawa obowiązującego w innych krajach Unii Europejskiej. Zmieni się nie tylko sposób, w jaki powinniśmy przewozić najmłodszych, ale także cechy fotelików samochodowych, którymi powinniśmy się kierować przy ich kupnie.

spis treści

1. Przewożenie dzieci w samochodzie - fotelik samochodowy

Zmianom ulegnie przede wszystkim zapis dotyczący przewożenia dzieci w samochodzie do 12. roku życia. Teraz wiek nie będzie grał roli, za to ważny będzie wzrost. Wszyscy, którzy nie osiągnęli 150 centymetrów wzrostu, będą musieli jeździć w foteliku, który zapewni im bezpieczną jazdę.

Ważne etapy w rozwoju małego dziecka
Ważne etapy w rozwoju małego dziecka [8 zdjęć]

Półroczne niemowlę powinno siedzieć, roczne – chodzić. Taki stereotyp dotyczący rozwoju dziecka wpajano

zobacz galerię
Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Dopuszczalna będzie jednak sytuacja, w której dziecko mające mniej niż 135 centymetrów będzie jechało bez fotelika, jednak musi wtedy koniecznie siedzieć na tylnym siedzeniu i być przypięte pasami bezpieczeństwa.

Jeżeli mamy troje dzieci do przewiezienia w samochodzie, a na tylnej kanapie nie mieszczą się 3 foteliki, to jedno z dzieci, które ukończyło 3 lata może usiąść pośrodku, jednak tylko wtedy, gdy po obu jego stronach będzie siedziało rodzeństwo w fotelikach. Także w tym przypadku nie można zapominać o pasach bezpieczeństwa. Jeżeli jednak nasz samochód nie jest w nie wyposażony, nie możemy przewozić w nim dziecka do lat 3.

2. Przewożenie dzieci w samochodzie - przepisy

Zmianom ulegają też zapisy dotyczące fotelików samochodowych i przewożenia ich z dziećmi w samochodzie. [Ich nowelizacja argumentowana jest potrzebą dopasowania wymogów do postępu technicznego. W zapisach możemy przeczytać, że najważniejsze, czym powinni kierować się rodzice przy wyborze fotelika, są wiek i wzrost dziecka.

Obecnie foteliki dzielą się na trzy grupy, wyodrębnione ze względu na wagę malucha. Grypa „0” przeznaczona dla dzieci do 13 kg, grupa „I” od 9 do 18 kg oraz grupa „II” i „III” dla dzieci od 15 do 36 kilogramów. Przy kupnie fotelika zwróćmy też uwagę, by miał on certyfikat bezpieczeństwa, tzw. homologację ECE R44-04. Warto też wiedzieć, jakie wybrany przez nas model miał wyniki w testach zderzeniowych.

I najważniejsze – nie kupujmy fotelika bez dziecka. Konieczne jest, aby nasz maluch w nim usiadł i przybrał odpowiednią pozycję, w której swobodnie macha rękami i nogami. Weźmy też fotelik do samochodu i sprawdźmy, czy zmieści się w naszym pojeździe.

Mając małe dziecko, warto też pamiętać, że zabronione jest przewożenie malucha na przednim siedzeniu w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy w samochodzie, który wyposażony jest w poduszkę powietrzną.

Musisz to wiedzieć

Niestosowanie się do obecnych przepisów może spowodować ukaranie nas mandatem, a co najważniejsze – narazić naszą pociechę na utratę zdrowia lub życia. Obecnie karą za przewożenie dziecka w samochodzie bez fotelika jest nałożenie na kierowcę mandatu w wysokości 150 złotych oraz 6 punktów karnych. Pocieszające jest jednak to, że Polacy są coraz bardziej odpowiedzialnymi rodzicami, ponieważ 88% z nich deklaruje, że dba o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie, przewożąc je w foteliku lub stosując inne zabezpieczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze