Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników to choroba, na którą cierpi wiele kobiet w wieku rozrodczym. Schorzenie to może być przyczyną niepłodności. Zespół policystycznych jajników ma charakter hormonalny, co oznacza, że w jego przebiegu równowaga hormonalna zostaje zaburzona. Chorobie towarzyszy wzrost produkcji hormonów męskich, które niekorzystnie wpływają na cykl menstruacyjny. Konsekwencją zespołu policystycznych jajników są torbiele na jajnikach, wstrzymanie wzrostu pęcherzyków Graafa w jajnikach i utrudnienie zajścia w ciążę.

Polecane wideo:

1. Objawy zespołu policystycznych jajników

Zespołowi policystycznych jajników towarzyszy ich nieprawidłowe działanie. Przyczyną choroby jest stymulowanie jajników przez zbyt duże ilości testosteronu, hormonu luteinizującego oraz insuliny. Zespół policystycznych jajników objawia się:

 • hiperandrogenizmem;
 • zmianami skórnymi, takimi jak trądzik i łojotok;
 • hirsutyzmem (nadmierne owłosienie);
 • łysieniem;
 • brakiem owulacji;
 • zwiększeniem ilości pęcherzyków prenatalnych w jajniku;
 • powiększeniem jajników;
 • zaburzeniami miesiączkowania – nieregularne cykle, brak miesiączki;
 • zaburzeniami metabolicznymi, do których zalicza się otyłość, hiperlipidemię, zmniejszoną wrażliwość tkanek na insulinę i nadprodukcję insuliny.

Objawy zespołu policystycznych jajników są niespecyficzne. Tylko u 40% chorych występuje otyłość, zaburzenia miesiączkowania odnotowuje się u 66% pacjentek, a 73% z powodu choroby cierpi na niepłodność. Aż 20% kobiet z zespołem policystycznych jajników nie wykazuje charakterystycznych objawów.

2. Diagnostyka zespołu policystycznych jajników

Jeśli istnieje podejrzenie zespołu policystycznych jajników, przeprowadza się działania diagnostyczne oparte na, tzw. kryteriach Rotterdamskich. Na kryteria te składa się obecność takich czynników, jak rzadkie występowanie owulacji lub jej brak, objawy hiperandrogenizmu lub hiperandrogenemia oraz wyniki badania USG wskazujące na obecność przynajmniej 12 pęcherzyków prenatalnych o określonej wielkości. Objawy zespołu policystycznych jajników mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń, dlatego też przed postawieniem diagnozy należy wykluczyć inne choroby, w tym:

 • przedwczesne wygaśniecie czynności jajnika;
 • dysfunkcję podwzgórzowo-przysadkową;
 • zespół Cushinga;
 • przerost nadnerczy.

Na zespół policystycznych jajników wskazują określone wyniki badań laboratoryjnych. Odnotowuje się między innymi podwyższone stężenie LH (hormonu luteinizującego), testosteronu, androstendionu, DHEAS (siarczanu dehydroepiandrosteronu) i prolaktyny oraz obniżone stężenie FSH (hormonu folikulotropowego) i SHBG (globuliny wiążącej hormony płciowe). Pomocne jest także oznaczenie stosunku LH/FSH. Jeżeli jest on większy niż 2 to możemy wtedy podejrzewać wspomnianą chorobę.

Kobieta, u której zdiagnozuje się zespół policystycznych jajników musi leczyć się praktycznie do końca życia. Leczenie polega na podawaniu farmaceutyków normalizujących metabolizm androgenów. Bardzo często podaje się dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne na bazie octanu cyproteronu. Poza tym pomocne są leki zawierające desogestrel i drospirenon. Podaje się również inne leki, których celem jest łagodzenie hirsutyzmu lub zwiększanie wrażliwości tkanek na insulinę. Wprowadza się również leczenie niepłodności.

Komentarze
Artykuły Zespół policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników

PCOS

PCOS

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS? Do końca nie wiadomo.

Zespół policystycznych jajników

Objawy PCOS

Objawy PCOS są bardzo zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników u różnych kobiet może objawiać się w odmienny sposób. Czym dokładnie jest PCOS (...) owulacyjne, powodujące problemy z zajściem w...

Zespół policystycznych jajników

Przyczyny PCOS

PCOS (ang. Polycystic Ovary Syndrome) to skrócona nazwa zespołu policystycznych jajników. Choroba dotyczy około 5-10% kobiet w wieku rozrodczym (...) policystycznych jajników częstość...

Zespół policystycznych jajników

Leczenie PCOS

Zespół policystycznych jajników jest chorobą nieuleczalną. Jak dotąd przyczyny jej powstawania nie są znane, a leczenie opiera się głównie (...) może spowodować przywrócenie prawidłowej owulacji nawet...

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna niepłodności kobiecej. Do zaburzenia gospodarki hormonalnej doprowadzić może zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia oraz choroby tarczycy.

Diagnostyka niepłodności

USG jajnika

anatomiczne jajników; zmiany w jajnikach związane z cyklem menstruacyjnym; torbiele na jajniku; zespół policystycznych jajników; rak jajnika...

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

Ból jajników w ciąży cz. 2/2

lub nieodczuwaniem ruchów płodu, również jak najszybciej jedź do szpitala. Ból jajników w czasie ciąży jest normalny, gdy cierpisz na zespół (...) policystycznych jajników. Jak...

Test PAPP-A

Zespół Turnera w późnej ciąży

Zespół Turnera w późnej ciąży

Zespół Turnera to zespół wad wrodzonych dotykający tylko dziewczynek. Nazywany jest także zespołem Ulricha, zespołem Ulricha-Turnera lub zespołem szczątkowych jajników.