Zespół Eisenmengera

Zespół Eisenmengera to inaczej naczyniowa choroba płuc, która jest bardzo poważnym schorzeniem. Jest ona wywołana wrodzonymi wadami serca powodującymi przeciek z lewej komory serca do prawej, przeciek między lewym a prawym przedsionkiem serca lub przeciek poprzez połączone pnie tętnicze. Zespół Eisenmengera może być więc wywołany zarówno siniczymi wadami serca, takimi jak tetralogia Fallota, jak i wadami niesiniczymi, takimi jak ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej lub ubytek w przegrodzie międzykomorowej. Zmiany w płucach są nieodwracalne, można jedynie zahamować je i stosować leczenie objawowe.

Polecane wideo:

Mechanizm zespołu Eisenmengera

Wrodzone wady serca, pozwalające na przeciek lewo-prawy, powodują mieszanie się krwi natlenowanej z nienatlenowaną oraz zwiększają przepływ krwi przez naczynia płucne. Naczynia krwionośne wewnątrz płuc są silnie obciążone wskutek zwiększonego przepływu przez nie krwi. Pojawia się wskutek tego nadciśnienie płucne. Nadciśnienie płucne z kolei prowadzi do zwiększonego ciśnienia w prawej komorze serca, co skutkuje odwróceniem przecieku, który zmienia kierunek i jest prawo-lewy.

Dłuższy rozwój choroby wywołuje nieodwracalny, wysoki opór płucny. Dochodzi do niego wskutek przerostu ściany tętniczek łożyska płucnego.

Objawy zespołu Eisenmengera

Charakterystycznym objawem nadciśnienia płucnego (ale także np. mukowiscydozy, rozstrzenia oskrzeli czy zespołu wątrobowo-płucnego) są palce pałeczkowate, nazywane inaczej palcami Hipokratesa lub dobosza. Palce stają się grube, a paznokcie przybierają charakterystyczny kształt (tzw. paznokcie zegarkowe - wypukłe i zaokrąglone).

Chorzy maja także charakterystyczne zabarwienie skóry - sine lub prawie niebieskie. Taki kolor skóry jest wywołany niedotlenieniem. Osoby chorujące na zespół Eisenmengera często mdleją, cierpią także na zaburzenia dotykające krzepnięcia krwi. Pojawia się także kaszel z krwią.

W badaniach krwi stwierdza się wysoki poziom czerwonych krwinek. W innych badaniach niż morfologia pojawiają się także niedobory żelaza. Podczas osłuchiwania pojawia się arytmia, czyli nieregularne bicie serca.

W zaawansowanych przypadkach dochodzi do niewydolności serca. Może także pojawić się udar.

Aby postawić diagnozę, przeprowadza się badania krwi, a także bardziej specjalistyczne badania:

  • cewnikowanie serca,
  • badanie rentgenowskie klatki piersiowej,
  • badanie echokardiograficzne,
  • badanie elektrokardiograficzne,
  • badanie holterowskie podczas spaceru.

Leczenie zespołu Eisenmengera

Leczenie zespołu Eisenmengera jest tylko zachowawcze, nie da się cofnąć już powstałych zmian. Jeśli jednak wrodzona wada serca zostanie wykryta, zanim pojawi się nadciśnienie płucne, można zapobiec chorobie. Stosuje się wtedy operację chirurgiczną lub mniej inwazyjny zabieg wykorzystujący specjalne zapinki, tamujące dziury w sercu. Aby wyleczyć zespół Eisenmengera, można przeprowadzić przeszczep płuc oraz operację naprawczą serca. Obecnie wady serca prowadzące do rozwoju zespołu są zazwyczaj wcześnie wykrywane i korygowane.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Przetrwały przewód tętniczy (Przewód Botalla)
Przetrwały przewód tętniczy (Przewód Botalla)

Infekcyjne zapalenie wsierdzia

. Przyczyną infekcyjnego zapalenia wsierdzia u noworodków może być przetrwały przewód tętniczy (innymi słowy drożny przewód Botalla, który powinien zamknąć

Przetrwały przewód tętniczy (Przewód Botalla)

Niewydolność krążenia

może pojawić się z powodu: przetrwałego przewodu tętniczego (pojawia się niewydolność lewokomorowa serca), zbyt dużego obciążenia serca (wskutek (...) nadciśnienia tętniczego), uszkodzenia serca (wskutek zawału...

Planowanie ciąży

Choroby serca w ciąży

, który osłabia tkanki łączne, zespół Eisenmengera - jest to rzadko spotykany stan, dla którego charakterystyczne są duże dziury w sercu i wysokie cieśninie krwi tętnicach płucnych, sinicze wady serca, w których krew...

Obrzęki w ciąży

Serce w ciąży

Serce w ciąży

Serce w ciąży jest bardziej obciążone niż normalnie. Wiele kobiet uskarża się także na palpitacje serca w czasie ciąży, czyli na zaburzenia rytmu bicia serca. W większości przypadków uczucie kołatania serca w czasie ciąży nie jest niczym niepokojącym....

Autyzm

Objawy autyzmu u dziecka

Objawy autyzmu u dziecka

Autyzm wczesnodziecięcy wymaga różnicowania z takimi chorobami, jak: zespół Aspergera, zespół Retta, mutyzm wybiórczy, schizofrenia, upośledzenie umysłowe, specyficzne zaburzenia mowy i języka czy zespół...

Test PAPP-A

Zespół Turnera w późnej ciąży

Zespół Turnera w późnej ciąży

Zespół Turnera to zespół wad wrodzonych dotykający tylko dziewczynek. Nazywany jest także zespołem Ulricha, zespołem Ulricha-Turnera lub zespołem szczątkowych jajników.

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Zaburzenia hormonalne to częsta przyczyna niepłodności kobiecej. Do zaburzenia gospodarki hormonalnej doprowadzić może zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia oraz choroby tarczycy.

Zagrożenia ciąży po 35 roku życia

Zespół Pataua w późnej ciąży

Zespół Pataua w późnej ciąży

Zespół Pataua jest stosunkowo mało znany, co nie zmienia faktu, że wiążą się z nim poważne zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Ponad 80% dzieci z tym zespołem umiera w pierwszym roku życia.