Zdrowie w ciąży

„Zdrowie, zdrowie, niech każdy się dowie, że najważniejsze jest, albowiem (…)”: Będąc w ciąży, musisz o zdrowie dbać podwójnie. Jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie. Ale pamiętaj, nie daj się zwariować. Jak poradzić sobie z natłokiem informacji, radami babć i cioć, wytycznymi lekarza?

Jak dbać o zdrowie w czasie ciąży?

Kieruj się następującymi zasadami:

Polecane wideo:

  • Ruch w ciąży

Ćwicz, gimnastykuj się, ruszaj się. W myśl zasady – ciąża to nie choroba, nie daj się uziemić w domu i bądź aktywna. ****Jakie ćwiczenia w ciąży wybrać? Spytaj się położnej bądź twojego lekarza. Może być to spacer, basen lub odpowiednia gimnastyka.

  • Słuchaj lekarza i wykonuj wszystkie badania
Tabletki

Przyjmowanie odpowiednich witamin jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak już zostało powiedziane – ciąża to nie choroba, ale… Do lekarza trzeba chodzić i wszystkie badania należy wykonywać. Nawet jeśli uważasz, że twoja ciąża jest nad wyraz prawidłowa i przebiega hipernormalnie, słuchaj lekarskich zaleceń. Nieposłuszeństwo może zaszkodzić twojemu maleństwu.

  • Odpoczywaj

Złośliwi mogą nawet rzec: odpocznij na zapas. Faktycznie – czekają cię nieprzespane noce, ale teraz twój relaks nie opiera się na tym. Musisz regenerować się dla dobra dziecka, dla waszego spokoju i zdrowia.

  • Trzymaj nogi wysoko

Poprawi to krążenie, pomoże przy opuchliźnie, sprawi, że nogi nie będą takie ciężkie i po prostu odpoczną. Tym samym zapobiegniesz także żylakom w ciąży.

  • Dbaj o higienę w ciąży

Myj ręce kiedy tylko wrócisz do domu – z zakupów, od lekarza czy z innego miejsca. Brudnych rąk staraj się nie zbliżać do ust, lepiej dmuchać na zimne. Cały czas pamiętaj o zdrowiu maleństwa, które nosisz w sobie.

Ciąża, to nie choroba, ale stan, w którym musisz dbać nie tylko o siebie. Miej to na uwadze i pamiętaj o tym w każdym dniu i o każdej porze. Nie przesadzaj, ale pielęgnuj siebie i swoje nienarodzone maleństwo. Ufaj swemu instynktowi, a na pewno twoja ciąża będzie pełna radości i przebiegnie bez zbędnych trosk, smutków oraz wyrzeczeń.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ciaza

gosia1.9 • ostatni post 1 tydzień temu

1
Artykuły Karta ciąży
Karta ciąży

Karta ruchów płodu

ruchów płodu jest metoda Cardiff, do której służy karta ruchów. ## Metoda Cardiff Metodę Cardiff kobieta ciężarna stosuje w warunkach domowych w ciąży (...) ) jest również najstarszym wyznacznikiem stanu dziecka. Karta...

Karta ciąży

Plan porodu

. Jak napisać plan porodu? ## Czy plan porodu jest potrzebny? Jeśli ciąża przebiega bezproblemowo, zarysy planu porodu można zacząć sporządzać w siódmym (...) . Przed napisaniem planu porodu warto porozmawiać z kimś doświadczonym,...

Cytologia w ciąży

Nadżerka w czasie ciąży

Nadżerka w czasie ciąży

Nadżerka szyjki macicy w ciąży sama w sobie raczej nie zagraża przebiegowi ciąży.

Czy w ciąży mogę..?

Noszenie obcasów w ciąży

Noszenie obcasów w ciąży

Obcasy w ciąży powinny być przede wszystkim niezbyt wysokie i stabilne, to znaczy szerokie. Wysokie obcasy noszone w czasie ciąży nie wpływają zbyt korzystnie na zdrowie.

Ćwiczenia w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacery w ciąży korzystnie wpływają zarówno na matkę jak i na dziecko.

Ciało w ciąży

Piegi w ciąży

Piegi w ciąży

Jedne z przebarwień, jakie pojawiają się często w ciąży to piegi na twarzy.

Morfologia w ciąży

Pobieranie krwi

Pobieranie krwi

Przez dziewięć miesięcy ciąży co najmniej osiem razy powinnaś być na badaniu krwi