Zdrowie w ciąży

„Zdrowie, zdrowie, niech każdy się dowie, że najważniejsze jest, albowiem (…)”: Będąc w ciąży, musisz o zdrowie dbać podwójnie. Jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie. Ale pamiętaj, nie daj się zwariować. Jak poradzić sobie z natłokiem informacji, radami babć i cioć, wytycznymi lekarza?

Jak dbać o zdrowie w czasie ciąży?

Kieruj się następującymi zasadami:

Polecane wideo:

  • Ruch w ciąży

Ćwicz, gimnastykuj się, ruszaj się. W myśl zasady – ciąża to nie choroba, nie daj się uziemić w domu i bądź aktywna. Jakie ćwiczenia w ciąży wybrać? Spytaj się położnej bądź twojego lekarza. Może być to spacer, basen lub odpowiednia gimnastyka.

  • Słuchaj lekarza i wykonuj wszystkie badania
Tabletki

Przyjmowanie odpowiednich witamin jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak już zostało powiedziane – ciąża to nie choroba, ale… Do lekarza trzeba chodzić i wszystkie badania należy wykonywać. Nawet jeśli uważasz, że twoja ciąża jest nad wyraz prawidłowa i przebiega hipernormalnie, słuchaj lekarskich zaleceń. Nieposłuszeństwo może zaszkodzić twojemu maleństwu.

  • Odpoczywaj

Złośliwi mogą nawet rzec: odpocznij na zapas. Faktycznie – czekają cię nieprzespane noce, ale teraz twój relaks nie opiera się na tym. Musisz regenerować się dla dobra dziecka, dla waszego spokoju i zdrowia.

  • Trzymaj nogi wysoko

Poprawi to krążenie, pomoże przy opuchliźnie, sprawi, że nogi nie będą takie ciężkie i po prostu odpoczną. Tym samym zapobiegniesz także żylakom w ciąży.

  • Dbaj o higienę w ciąży

Myj ręce kiedy tylko wrócisz do domu – z zakupów, od lekarza czy z innego miejsca. Brudnych rąk staraj się nie zbliżać do ust, lepiej dmuchać na zimne. Cały czas pamiętaj o zdrowiu maleństwa, które nosisz w sobie.

Ciąża, to nie choroba, ale stan, w którym musisz dbać nie tylko o siebie. Miej to na uwadze i pamiętaj o tym w każdym dniu i o każdej porze. Nie przesadzaj, ale pielęgnuj siebie i swoje nienarodzone maleństwo. Ufaj swemu instynktowi, a na pewno twoja ciąża będzie pełna radości i przebiegnie bez zbędnych trosk, smutków oraz wyrzeczeń.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ibuprom

~Baforciti • ostatni post 5 dni temu

1

Pomocy ...

kocsar • ostatni post 1 tydzień temu

12
Artykuły Karta ciąży
Karta ciąży

Karta ruchów płodu

wyznacznikiem stanu dziecka. Karta ruchów płodu bądź samo liczenie ruchów płodu przez ciężarną stanowi cenną wskazówkę dla lekarza położnika prowadzącego (...) ciążę. Do oceny ruchów płodu można zastosować metody jakościowe...

Karta ciąży

Plan porodu

. Jak napisać plan porodu? Czy plan porodu jest potrzebny? Jeśli ciąża przebiega bezproblemowo, zarysy planu porodu (...) można zacząć sporządzać w siódmym-ósmym miesiącu ciąży. Gotowy...

Cytologia w ciąży

Nadżerka w czasie ciąży

Nadżerka w czasie ciąży

Nadżerka szyjki macicy w ciąży sama w sobie raczej nie zagraża przebiegowi ciąży.

Czy w ciąży mogę..?

Noszenie obcasów w ciąży

Noszenie obcasów w ciąży

Obcasy w ciąży powinny być przede wszystkim niezbyt wysokie i stabilne, to znaczy szerokie. Wysokie obcasy noszone w czasie ciąży nie wpływają zbyt korzystnie na zdrowie.

Morfologia w ciąży

Pobieranie krwi

Pobieranie krwi

Przez dziewięć miesięcy ciąży co najmniej osiem razy powinnaś być na badaniu krwi

Morfologia w ciąży

Ciąża kobiety

Ciąża kobiety

Podczas ciąży kobieta powinna dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale i o zdrowie dziecka.

Ćwiczenia w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacerowanie w ciąży

Spacery w ciąży korzystnie wpływają zarówno na matkę jak i na dziecko.