Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Zazdrość o rodzeństwo

Zdjęcie dziewczynek / Shutterstock

Zazdrość o rodzeństwo manifestuje się szczególnie w momencie narodzin drugiego dziecka. Do tej pory jedynak był w centrum uwagi rodziców i jego potrzeby traktowano priorytetowo. Kiedy na świecie pojawia się młodszy brat lub siostra, sytuacja rodzinna ulega zmianie. Starsze dziecko obawia się, że malec zajmie jego miejsce, a nawet skradnie miłość rodziców. Noworodek to dla starszaka potencjalny rywal, z którym trzeba walczyć i o wszystko konkurować. Czasami starsze dziecko może przejawiać swoje lęki i frustracje w postaci regresji, czyli cofnięcia się na niższe etapy rozwoju. Jak radzić sobie z zazdrością dziecka o młodsze rodzeństwo?

Zazdrosny maluch

Narodziny drugiego dziecka to ważne wydarzenie w rodzinie, pełne szczęścia i radości. Niestety nie wszyscy cieszą się równie mocno. Starsze dziecko może...

1. Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem

Narodziny drugiego dziecka to ważne wydarzenie w rodzinie, pełne szczęścia i radości. Niestety, nie wszyscy cieszą się równie mocno. Starsze dziecko może czuć się zagubione, a nawet złe na rodziców, że zafundowali mu „atrakcję” w postaci młodszego brata lub siostry. Starsze dzieci mogą obrażać się na rodziców, być zagniewane i pełne obaw o to, czy przypadkiem maluch nie odbierze im miłości rodzicielskiej. Rywalizacja pomiędzy dziećmi jest nieunikniona, ale można łagodzić przejawy agresji, a nawet nauczyć dzieci zamieniać złe emocje w dobre. Zazdrość o rodzica to naturalna reakcja starszego rodzeństwa w sytuacji narodzin nowego członka rodziny.

Warto rozmawiać z dzieckiem, a w ferworze zabiegów pielęgnacyjnych nad noworodkiem pamiętać, że starsza córka czy syn także potrzebują czułości oraz wsparcia mamy i taty. Należy bezustannie podkreślać, że kocha się jedno i drugie dziecko, a nowa siostrzyczka czy braciszek to nie wróg, z którym trzeba rywalizować. Jeżeli starszy szkrab chce uderzyć maluszka, powinno się przytrzymać jego rączkę i delikatnie pogłaskać nią po główce noworodka, by nauczyć dziecko ekspresji uczuć pozytywnych. W celu redukcji złości i gniewu starszego dziecka można również przypominać, że nim zajmowano się w podobny sposób, jak było małe – karmiono piersią, przewijano, kąpano itd. Warto przy tym pokazać dziecku zdjęcia z jego okresu noworodkowego na potwierdzenie własnych słów.

Jak przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa?

Rodzice, którzy oczekują na przyjście na świat drugiego dziecka często nie wiedzą, jak przygotować swojego pierworodnego na nowego członka rodziny....

2. Jak łagodzić zazdrość o rodzeństwo?

Warto pamiętać, że zazdrość o rodzeństwo ma zazwyczaj charakter przejściowy, a starsze dziecko stopniowo oswaja się z nową rzeczywistością i z czasem akceptuje nowego braciszka lub siostrzyczkę. Jak pomóc starszakowi, aby zrozumiał, że młodsze rodzeństwo to nie samo zło, ale możliwość wspólnej zabawy czy znalezienia nici porozumienia? Oto kilka porad.

  • Rodzic musi pamiętać, by nie zaniedbywać starszego dziecka. Ono również potrzebuje ciepła, czasu, uwagi i miłości. Możesz np. pójść na spacer tylko ze starszym dzieckiem, aby poczuło, że nadal jest dla ciebie ważne i nie ignorujesz go z powodu obecności „nowego dzidziusia”.
  • Gniew dziecka mogą złagodzić opowieści rodziny, ciotek, wujków i dziadków o tym, co się działo w domu, jaka rewolucja była, kiedy na świat przyszło pierworodne dziecko rodziców. Warto historie nasycić humorem i śmiesznymi anegdotami z życia malucha.
  • Zaproponuj starszemu dziecku, by w czasie, kiedy ty przewijasz malca, ono zajęło się lalą-bobasem i nakarmiło ją, przewinęło, utuliło do snu, naśladując ciebie.
  • Pamiętaj, że sprawiedliwe traktowanie dzieci nie oznacza „po równo”, ale „każdemu według potrzeb”. Nie możesz dać się szantażować dziecku wrzaskami, krzykiem i buntem. Zazwyczaj więcej uwagi od rodziców dostaje „trudniejsze dziecko”. Nie wolno zapominać o tym cichszym, które nie dopomina się o swoje, pozostając niezauważone w kącie. Warto podkreślać, że masz czas zarówno dla jednego, jak i drugiego szkraba.
  • Interweniuj, kiedy jest to konieczne. Nie możesz pozwolić na agresję (szczypanie, bicie, gryzienie) młodszego dziecka przez starsze.
  • Podkreślaj, że każde dziecko jest wyjątkowe i że kochasz je jednakowo mocno.
  • Nie porównuj dzieci do siebie. Słowa typu: „Kasia jest taka cichutka. Ty w jej wieku wiecznie się darłeś w niebogłosy” – bardzo ranią starsze dziecko. Czuje się ono niekochane i gorsze.
  • Poucz gości, którzy przychodzą w odwiedziny do noworodka, by nie zapomnieli o starszym dziecku i nie biegli od razu do pokoiku malca, ignorując obecność drugiego szkraba. Starsze dziecko może czuć się wówczas lekceważone i odepchnięte przez rodzinę, która do tej pory jemu poświęcała swój czas i zachwycała się jego osobą.
  • Nie wolno starszemu dziecku pozwolić na przemoc fizyczną wobec nowo narodzonego maluszka, ale można mu pozwolić rozładować gniew, złość i frustrację w sposób werbalny. Malec nie jest świadomy słów, a starszak ma szansę zredukować nieprzyjemne napięcie i wyzwolić się od negatywnych emocji. Poza tym nabiera pewności, że rodzice usłyszą, jak mu źle w sytuacji, kiedy stracił nadrzędną pozycję w rodzinie.
  • Kiedy starsze dziecko zazdrości młodszemu tego, że jest mu dobrze, bo jest karmione albo przewijane i każdy się nim opiekuje, weź je na ręce, przytul do piersi albo połóż na przewijaku. Może się okazać, że zmieni zdanie i przekona się, że to wcale nie jest przyjemne.


Niewątpliwie zazdrość o rodzeństwo to trudne zjawisko zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Warto uzmysławiać starszakowi, że maluch nie stanowi dla niego żadnej konkurencji, że kochacie je jednakowo i że z czasem doceni obecność brata lub siostry, kiedy razem będą mogli się bawić. Nie roztaczaj jednak mylnej wizji sielankowej miłości siostrzano-braterskiej, bo to nieprawda. Na linii brat – brat, siostra – siostra czy siostra – brat nie da się uniknąć konfliktów, awantur i bójek bez względu na różnicę wieku pomiędzy dziećmi.

Nie wiesz, jak radzić sobie z wynikającymi z zazdrości konfliktami między dzieśmi? Zobacz, co w takich sytuacjach robią nasi użytkownicy.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Konflikty rodzeństwa
Konflikty rodzeństwa

Różnica wieku między rodzeństwem

Posiadanie rodzeństwa to nie tylko same zalety w postaci towarzysza do zabaw czy kogoś do przytulania. Młodszy brat lub siostra może nieźle dać w kość poprzez swoje krzyki, płacze, awantury i bieganie do rodziców na skargi. Na relacje między rodzeństwem...

Konflikty rodzeństwa

Kłótnie rodzeństwa

Kiedy jesteś rodzicem dwojga dzieci, zaczynasz stawać przed problemami, z którymi borykali się zapewne twoi rodzice. Ty i twój brat albo siostra czasem z różnych względów nie potrafiliście żyć ze sobą zgodnie pod jednym dachem, tak jak oczekiwaliby tego...

Konflikty rodzeństwa

Skąd się biorą różnice między rodzeństwem?

Skąd się biorą różnice między rodzeństwem?

Zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że twoje dzieci tak bardzo różnią się od siebie? Mieszkają w jednym domu, jedzą te same posiłki, mają tę samą rodzinę, a nawet niektóre geny, jednak ich charaktery są zupełnie różne i inaczej układa się ich...

Konflikty między rodzicami

Zazdrość w związku

Zazdrość w związku

Mówi się często, że nie ma miłości bez zazdrości. Nawet badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują, że związki, w których partnerzy są wzajemnie o siebie zazdrośni, tr

Konflikty między rodzicami

Chorobliwa zazdrość

Chorobliwa zazdrość

„Nie ma miłości bez zazdrości i nie ma zazdrości bez miłości" - tak śpiewała niegdyś Violetta Villas. Pewna doza zazdrości występuje w każdym związku. Kiedy kogoś kochamy, nie chce