Trwa ładowanie...

Zatrucie pokarmowe u dziecka - sprawdź, co zrobić

Avatar placeholder
28.01.2024 12:42
Zatrucie pokarmowe u dziecka - sprawdź, co zrobić
Zatrucie pokarmowe u dziecka - sprawdź, co zrobić

Zatrucia pokarmowe nigdy nie powinny być lekceważone, szczególnie w przypadku dzieci. Jak zatem skutecznie uchronić naszego malucha przed przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego?

spis treści

1. Objawy zatrucia pokarmowego u dzieci

Zatrucie pokarmowe to dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które pojawiają się w wyniku spożycia żywności zawierającej szkodliwe bakterie, wirusy lub grzyby. Źródłem zakażenia mogą być nie tylko nieświeże, przeterminowane produkty, ale też zwierzęta i kontakt z inną osobą będącą nosicielem. Zakażenia wirusowe zazwyczaj przebiegają łagodnie i mogą ustąpić już po kilkunastu godzinach. Z kolei bakteryjne zatrucie pokarmowe może utrzymywać się nawet kilka dni. Do głównych objawów zatrucia pokarmowego należą: ból brzucha, wymioty, nudności i biegunka. Dość często towarzyszy im także wysoka temperatura. Zatrucie pokarmowe, szczególnie u młodszych dzieci, może bardzo szybko spowodować odwodnienie organizmu, dlatego w takich przypadkach wskazana jest konsultacja lekarska. Najmłodszym trudno jest mówić o swoich dolegliwościach, więc jeżeli zauważymy, że nasz maluch jest markotny i ma problemy z jedzeniem, mogą być to pierwsze objawy choroby.

2. Postępowanie w przypadku zatrucia pokarmowego u dzieci

Przy zatruciu pokarmowym dziecko nie powinno przyjmować żadnych posiłków. Nie powinniśmy również podawać mu leków przeciwwymiotnych, gdyż zwracając pokarm, dziecko pozbywa się z organizmu toksycznych substancji. Zaleca się z kolei picie wody przegotowanej lub niesłodzonej herbaty, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Po ustąpieniu dolegliwości maluch może spożywać lekkostrawne posiłki, jak zupki lub kleiki. Ważne jest także przyjmowanie probiotyków, które wspomagają sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego. Po kilku dniach możemy wzbogacić jego dietę o jasne pieczywo, chudą wędlinę i gotowane mięso. W sytuacji, gdy stan dziecka nie poprawia się, a do tego dochodzą inne objawy, takie jak apatia, suchość języka lub zapadnięte ciemiączko, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, gdyż mogą one wskazywać na odwodnienie.

3. Zapobieganie zatruciom pokarmowym u najmłodszych

Aby skutecznie zapobiegać zatruciom pokarmowym, należy stosować się do kilku ważnych zasad. Starajmy się robić zakupy w sprawdzonych miejscach i unikać kupowania żywności niewiadomego pochodzenia. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, należy zawsze sprawdzać jego datę ważności. Pamiętajmy, aby raz odmrożonych produktów nie wkładać ponownie do zamrażarki. Starajmy się utrzymywać naszą kuchnię w czystości. Mięso, wędliny oraz jajka należy przechowywać w lodówce na oddzielnej półce. Mając na uwadze zdrowie swojego dziecka, trzeba wpajać mu od najmłodszych lat podstawowe zasady higieny. Przede wszystkim powinniśmy nauczyć je dokładnego mycia rąk po powrocie do domu, skorzystaniu z toalety i przed posiłkami. W miarę możliwości spróbujmy także sprawdzać, czy dokładnie myje owoce i warzywa przed ich zjedzeniem. W przypadku młodszych dzieci warto kontrolować, czy podczas zabawy nie biorą przypadkiem do buzi zabawek i innych przedmiotów. Pamiętajmy, że dzieci są bardzo podatne na działanie wirusów i bakterii, dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednia profilaktyka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze