Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu może uratować życie

Najwięcej zachorowań na choroby odkleszczowe przypada w Polsce na okres od kwietnia do listopada. Ukąszeniu kleszcza bardzo trudno zapobiec, ponieważ dzięki substancji znieczulającej znajdującej się w jego ślinie, potrafi bezboleśnie wgryźć się w każdą część ciała.

Aż 65 procent osób chorych nie jest w stanie określić, kiedy doszło do ataku tego groźnego pajęczaka.

Polecane wideo:

Mały kleszcz - dużo zarazków

Kleszcze uznaje się za jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt świata, ponieważ są odpowiedzialne  za przenoszenie wielu groźnych chorób.

Kleszcz jest nosicielem zarazków – najpierw sam zaraża się pobierając krew zakażonych zwierząt np. szczurów i dzikich ptaków, a następnie przekazuje zarazki swojej kolejnej ofierze np. człowiekowi.

Kleszczowe zapalenie mózgu

W Polsce, wśród chorób odkleszczowych, najczęściej diagnozuje się boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszczowe zapalenie mózgu to wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która może powodować kalectwo, a nawet śmierć.

Rocznie diagnozuje się ją u ok. 150 - 250 Polaków.  Z uwagi na brak skutecznego leku przeciw tej chorobie, w kuracji stosowane jest leczenie objawowe.

  • Gorączka, dreszcze, ból mięśni, niby charakterystyczne objawy grypy. Jednak gdy pojawiają sięu dziecka lub dorosłego w okresie od 7 do 14 dni po ukąszeniu przez kleszcza, mogą oznaczać coś zupełnie innego, mianowicie kleszczowe zapalenie opon mózgowych (KZM)mówi dr n. med. Ewa Maria Duszczyk.

  • Kolejny etap choroby może przebiegać znacznie bardziej burzliwie. Zaatakowany wirusem gorączkuje, wymiotuje, boli go głowa, ma nudności, może tracić przytomność.

Leczenie szpitalne polega wówczas na łagodzeniu objawów i trwa od dwóch do trzech tygodni. Na szczęście tak ciężkich objawów można uniknąć, bowiem na tę postać choroby tzn. odkleszczowe zapalenie opon mózgowych mamy skuteczną szczepionkę – dodaje.

Zaszczep się

Szczepienie ochronne przeciw KZM obejmuje podanie trzech dawek w cyklu. Aby szczepienie było skuteczne, należy przyjąć dwie dawki szczepionki jeszcze przed okresem żerowania kleszczy.

Pierwsze szczepienie przypominające należy wykonać po 3 latach, a kolejne co 3-5 lat w zależności od rodzaju użytej szczepionki i wieku osoby  zaszczepionej. Zasadniczo szczepić powinien się każdy, komu zdarza się przebywać w lesie lub terenach zagrożonym występowaniem kleszczy.

Szczepienia rekomendowane są w szczególności osobom wykonującym czynności związane z uprawą roślin lub hodowlą zwierząt,  m.in. rolnikom, pracownikom leśnym, działkowiczom, a także funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej.

Szczepionkę zaleca się również uprawiającym turystykę pieszą i rowerową czy grzybiarzom. Szczepienie można stosować także u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.

Polacy od kilku lat coraz liczniej przyjmują szczepienia chroniące przed kleszczowym zapaleniem mózgu. W minionym roku zaszczepiło się w Polsce tylko 27,8 tys. osób, ale to i tak ponad 2 tys. więcej niż rok wcześniej. 

Jest to efekt prowadzonych w mediach oraz w internecie kampanii społecznych uświadamiających zagrożenia niesione przez kleszcze. Szczegółowe informacje na temat szczepień przeciw KZM można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny oraz na stronie zaszczepsiewiedza.pl.

W przypadku wszystkich chorób odkleszczowych ważne jest, by nie bagatelizować nawet najmniejszych niepokojących objawów. Jeśli wystąpią, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Redakcja parenting.pl, 8 miesięcy temu

Szczepienia dzieci - charakterystyka, ważne szczepionki

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 20 godzin temu

1

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Szczepienia dzieci - charakterystyka, ważne szczepionki
Zdrowie przedszkolaka

Jak się uchronić przed kleszczem i boreliozą

Jak się uchronić przed kleszczem i boreliozą

fachowo usuną pasożyta. Kleszczowe zapalenia mózgu również groźne Borelioza to niejedyna choroba, jaką mogą powodować kleszcze. W 2014 roku w Polsce (...) odnotowano 197 przypadków zachorowań na kleszczowe...

Wycieczki

Szczepienia przed wyjazdem za granicę

opon mózgowych, żółta febra, wścieklizna, japońskie zapalenie mózgu. Część ze szczepionek, jeśli przeprowadzone są w sposób właściwy, może zapewnić (...) występujących chorób zakaźnych, czyhających...

Dziecięce choroby

Harcerz z Poznania miał 62 kleszcze na ciele

Harcerz z Poznania miał 62 kleszcze na ciele

z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu czy (https://parenting.pl/portal/borelioza). Pomimo, że dzięki licznym kampaniom edukacyjnym świadomość dotycząca (...) zachorowań na kleszczowe...

Zdrowie dziecka

Szczepienie na pneumokoki

, * zapalenie stawów, * ropnie mózgu, * (//parenting.pl/portal/sepsa) (posocznica). ## Szczepionka przeciw pneumokokom Szczepionki przeciw pneumokokom dzielą (...) Pneumokoki są...

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Szczepionka IPV

Szczepionka IPV

Szczepionka IPV to inaczej szczepionka przeciwko poliomyelitis, czyli przeciw chorobie Heinego-Medina. Choroba ta to dokładniej wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego.

Raport specjalny - Zadbaj o odporność dziecka zimą

Szczepienie przeciwko grypie

, * zapalenie mięśnia sercowego, * zapalenie osierdzia, * zapalenie mięśni, * zespół wstrząsu toksycznego, * choroba Reye'a, * zapalenie mózgu (...) /szczepienia-dodatkowe),...

Kalendarz szczepień dla niemowlaka i dla dziecka

Szczepienie DTP

) z zanoszeniem się lub wymiotami; najgroźniejszym powikłaniem choroby jest krztuścowe uszkodzenie mózgu. Pomimo iż szczepionka jest jedynym pewnym (...) Szczepionka DTP to skojarzona szczepionka...