Trwa ładowanie...

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu może uratować życie

Avatar placeholder
09.07.2016 19:09
Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu może uratować życie
Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu może uratować życie (123RF)

Najwięcej zachorowań na choroby odkleszczowe przypada w Polsce na okres od kwietnia do listopada. Ukąszeniu kleszcza bardzo trudno zapobiec, ponieważ dzięki substancji znieczulającej znajdującej się w jego ślinie, potrafi bezboleśnie wgryźć się w każdą część ciała.

Aż 65 procent osób chorych nie jest w stanie określić, kiedy doszło do ataku tego groźnego pajęczaka.

1. Mały kleszcz - dużo zarazków

Kleszcze uznaje się za jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt świata, ponieważ są odpowiedzialne  za przenoszenie wielu groźnych chorób.

Kleszcz jest nosicielem zarazków – najpierw sam zaraża się pobierając krew zakażonych zwierząt np. szczurów i dzikich ptaków, a następnie przekazuje zarazki swojej kolejnej ofierze np. człowiekowi.

2. Kleszczowe zapalenie mózgu

Zobacz film: "Dlaczego ludzie rezygnują ze szczepień?"

W Polsce, wśród chorób odkleszczowych, najczęściej diagnozuje się boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszczowe zapalenie mózgu to wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która może powodować kalectwo, a nawet śmierć.

Rocznie diagnozuje się ją u ok. 150 - 250 Polaków.  Z uwagi na brak skutecznego leku przeciw tej chorobie, w kuracji stosowane jest leczenie objawowe.

  • Gorączka, dreszcze, ból mięśni, niby charakterystyczne objawy grypy. Jednak gdy pojawiają sięu dziecka lub dorosłego w okresie od 7 do 14 dni po ukąszeniu przez kleszcza, mogą oznaczać coś zupełnie innego, mianowicie kleszczowe zapalenie opon mózgowych (KZM)mówi dr n. med. Ewa Maria Duszczyk.

  • Kolejny etap choroby może przebiegać znacznie bardziej burzliwie. Zaatakowany wirusem gorączkuje, wymiotuje, boli go głowa, ma nudności, może tracić przytomność.

Leczenie szpitalne polega wówczas na łagodzeniu objawów i trwa od dwóch do trzech tygodni. Na szczęście tak ciężkich objawów można uniknąć, bowiem na tę postać choroby tzn. odkleszczowe zapalenie opon mózgowych mamy skuteczną szczepionkę – dodaje.

3. Zaszczep się

Szczepienie ochronne przeciw KZM obejmuje podanie trzech dawek w cyklu. Aby szczepienie było skuteczne, należy przyjąć dwie dawki szczepionki jeszcze przed okresem żerowania kleszczy.

Pierwsze szczepienie przypominające należy wykonać po 3 latach, a kolejne co 3-5 lat w zależności od rodzaju użytej szczepionki i wieku osoby  zaszczepionej. Zasadniczo szczepić powinien się każdy, komu zdarza się przebywać w lesie lub terenach zagrożonym występowaniem kleszczy.

Szczepienia rekomendowane są w szczególności osobom wykonującym czynności związane z uprawą roślin lub hodowlą zwierząt,  m.in. rolnikom, pracownikom leśnym, działkowiczom, a także funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej.

Szczepionkę zaleca się również uprawiającym turystykę pieszą i rowerową czy grzybiarzom. Szczepienie można stosować także u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.

Polacy od kilku lat coraz liczniej przyjmują szczepienia chroniące przed kleszczowym zapaleniem mózgu. W minionym roku zaszczepiło się w Polsce tylko 27,8 tys. osób, ale to i tak ponad 2 tys. więcej niż rok wcześniej. 

Jest to efekt prowadzonych w mediach oraz w internecie kampanii społecznych uświadamiających zagrożenia niesione przez kleszcze. Szczegółowe informacje na temat szczepień przeciw KZM można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny oraz na stronie zaszczepsiewiedza.pl.

W przypadku wszystkich chorób odkleszczowych ważne jest, by nie bagatelizować nawet najmniejszych niepokojących objawów. Jeśli wystąpią, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze