Zaskakujące fakty dotyczące mózgu noworodka

Możemy myśleć, że noworodki nie robią nic innego poza słodkim snem i jedzeniem. Jednak to właśnie wtedy, w pierwszych tygodniach życia, ich organizmy pracują na zwiększonych obrotach. W ich głowach trwają liczne procesy, od których zależy przyszłość. Rozwój mózgu zaczyna się przecież już w brzuchu matki. Poznaj kilka zaskakujących faktów o umysłach noworodków.

 

Mózg noworodka pracuje bardziej od twojego

Mózg noworodków po przyjściu na świat jest na wczesnym etapie rozwoju. Po urodzeniu bardzo szybko rośnie.

 

Mózg trzylatka jest już w 80 proc. wykształcony i niewiele brakuje mu do osiągnięcia objętości mózgu  osoby dorosłej. Każda sekunda w pierwszych miesiącach życia dziecka pozwala na tworzenie się połączeń nerwowych.

Dziecko rodzi się z pamięcią

Świeżo upieczone mamy często nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich dzieci przychodzą na świat ze wspomnieniami – najczęściej dotyczącymi właśnie kobiety, która nosiła je pod swoim sercem.

Mózg rozwija się już w łonie matki. Dziecko słyszy, co dzieje się wokół niego od pierwszych dni trzeciego trymestru. Oznacza to, że rozpoznaje głosy. I chociaż po urodzeniu noworodek widzi tylko na odległość 30 cm, będzie wiedział, że właśnie tuli się do ukochanej mamy.

Dziecko musi się przyzwyczaić

Dziecko do czasu ukończenia trzeciego roku życia tak naprawdę uczy się żyć. Do tego czasu nie wie, jak działa świat. Tylko od rodziców zależy, czego się nauczy i co zobaczy. Rozwój noworodka zależy od stymulacji, którą zapewniają mu najbliżsi.

Jest językowym geniuszem

Nauka języków obcych dla większości dorosłych jest sporym problemem. Jednak nie dla dziecka. Najbardziej optymalnym czasem do nauki języków jest okres od trzech miesięcy przed porodem do ukończenia przez dziecko pięciu lat.

Noworodek, który przez kilka miesięcy przebywał w brzuchu mamy mówiącej w języku angielskim, będzie miał większe predyspozycje właśnie do tego języka. Dziecko zaczyna mówić w języku, które słyszy.

Naśladuje twoje zachowanie

Niemowlę uczy się poprzez naśladowanie. Mózg ludzki jest tak zaprogramowany, by zwracać uwagę na inne osoby i uczyć się poprzez ich obserwację. Noworodek od urodzenia szuka wzorców. Wystawia język, gdy ty wcześniej zrobisz to samo. Uśmiecha się, gdy ty się uśmiechasz.

Nie posprząta bez twojej prośby

Dziecko nie podniesie zabawki, którą właśnie wyrzuciło na podłogę. Dzieje się tak, ponieważ nie wie, dlaczego przedmiot na nowo trafia do jego rączek. Dopiero po ukończeniu 14. miesiąca w jego mózgu wykształca się zdolność odczytywania sensu w działaniu.

Mózg noworodka jest zbyt powolny, by mógł kontrolować ciało

Moment przewracania przez dziecko oczami jest magiczny. Na kolejny często trzeba czekać jednak tygodniami. Móżdżek, który znajduje się z tyłu mózgu, jest odpowiedzialny za ruch i koordynację mięśni. Jego niewystarczające rozwinięcie sprawia, że dziecko nie posiada kontroli nad ciałem.

Niemowlę musi nauczyć się, w jaki sposób wykorzystywać swoje ciało. Świadomie nauczyć się pełzać, raczkować i używać strun głosowych. Dopiero wtedy połączenia między neuronami sprawią, że dziecko zacznie kontrolować swoje ruchy.

Dziecko musi nauczyć się kontrolowania emocji

Nie należy winić małego dziecka za ataki furii czy paniki. Odpowiada za nie kora mózgu, która wykształca się przez pierwsze dwa lata życia dziecka. To właśnie ona zarządza sprzecznymi emocjami i zachowaniem.

Dziecko nie ma pojęcia, że właśnie je łaskoczesz

Naukowcy udowodnili, że niemowlaki przed ukończeniem czwartego miesiąca życia nie wiedzą skąd pochodzi przyjemne uczucie łaskotania. Oczywiście – po części jest to związane z ograniczoną widocznością. Dziecko nie może przecież wstać i sprawdzić, kto właśnie dotyka ich paluszków. Łaskotanie kojarzone jest jednak z tonem głosu. Dziecko przewiduje, że zaraz nastąpi zabawa.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, członek Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. W trakcie studiów pedagogicznych. Posiada uprawnienia animatora i biegle posługuje się językiem migowym. Od 2012 roku w mediach. Doświadczenie zbierała w prasie lokalnej i agencji reklamowej. Obecnie jest odpowiedzialna za kontakt z fundacjami i stowarzyszeniami z całej Polski. Jej celem jest wspieranie społecznych inicjatyw i pomoc potrzebującym, dlatego każdy tekst i reportaż traktuje wyjątkowo.

Magdalena Bury, 2 tygodnie temu
Ocena: 4.4

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Maluch
Maluch

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

Imiona dla dzieci inspirowane walentynkami

malucha i zdeterminować jego przyszłość. Nie jest również łatwo zdecydować, jakie imię będzie najlepsze, kiedy wciąż pojawiają się nowe możliwości (...) powinien nosić wasz maluch, być może warto zainspirować się świętem...

Maluch

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania dla dzieci w wieku 3-6 lat. Basen o średnicy 122 cm i wysokość 25 cm doskonale sprawdzi się jako ogrodowy gadżet dla maluchów. Piłka do gry w wodzie (7,99...

Maluch

Rozwój dziecka w szkole

Rozwój dziecka w szkole

Kreatywne nauczanie Dzieci powinny uczyć się różnymi sposobami. Zabawa i nauka z wykorzystaniem różnych dostępnych przyborów i narzędzi są jak najbardziej pożądane.

Maluch

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

Idealne zdjęcia dziecka? To nie jest takie proste!

w głęboki sen. Wtedy maluch utrzymuje pozycje, a im młodszy maluch, oczywiście więcej odpoczywa. By dziecko dłużej spało upewnijcie się czy jest najedzone (...) jest oczywiście oświetlenie. Odpowiednia ekspozycja pozwoli...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. Są pyszne, nawadniają, orzeźwają,...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

Opieka nad dzieckiem

nie mogą wypracować z nią porozumienia, niezbędnego do pilnowania malucha. Co wtedy? Rodzice mają kilka możliwości. Mogą zatrudnić profesjonalną nianię (...) rozwiązaniem może okazać się klub malucha lub opiekun...