Zasady podawania antybiotyków dzieciom

Antybiotyki to grupa leków, która ma zastosowanie w leczeniu infekcji bakteryjnych. Działają poprzez niszczenie bakterii lub hamują ich namnażanie się. Należy pamiętać, że leki te nie są skuteczne w przypadku zakażeń wywołanych przez wirusy lub grzyby.

Kiedy podać dziecku antybiotyk?

Wskazania do stosowania antybiotyków u dzieci obejmują najczęściej bakteryjne schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, a także dróg moczowych. Zastosowanie antybiotyku powinno poprzedzać skrupulatne badanie lekarskie oraz przeprowadzenie wywiadu dotyczącego początku oraz przebiegu infekcji.

Polecane wideo:

W niektórych sytuacjach konieczne jest potwierdzenie zakażenia bakteryjnego za pomocą posiewu wymazów z gardła oraz nosa, posiewu moczu lub plwociny lub szybkich testów na obecność paciorkowców.

Warto uświadomić sobie, że za każdym razem, gdy dziecko przyjmuje antybiotyk bez wyraźnej potrzeby lub niewłaściwie, zwiększa się ryzyko rozwoju bakterii opornych na leki.

Wówczas leczenie niektórych chorób może stać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Oporność bakterii może wystąpić także wtedy, gdy infekcja bakteryjna nie jest do końca wyleczona. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy stosować się do zaleceń lekarza i przyjąć wszystkie przepisane dawki antybiotyku.

Na co uważać podczas antybiotykoterapii u dziecka?

W żadnym wypadku nie wolno podawać dziecku antybiotyku, który został przepisany dla innej osoby lub stosowany podczas wcześniejszego leczenia. Jeśli pediatra zalecił podawanie antybiotyku dziecku, należy trzymać się ściśle jego wytycznych.

Kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia ma właściwe dawkowanie i podawanie antybiotyku dziecku przy zachowaniu zalecanych odstępów czasowych.

Bardzo ważne jest przyjmowanie leku przez określony czas. Jeżeli pediatra przepisał antybiotyk na 10 dni, dziecko powinno otrzymywać lek przez pełne 10 dni, nawet jeśli w międzyczasie objawy ustąpiły, a maluch czuje się lepiej.

W razie braku poprawy po zakończeniu leczenia, konieczna jest konsultacja lekarska. Być może niezbędne będzie zastosowanie innego antybiotyku. Wizyta u lekarza bywa wskazana również wtedy, gdy pediatra chce sprawdzić skuteczność leczenia.

Czym popijać antybiotyk?

Najlepszym płynem do popicia antybiotyku jest zwykła woda. Niektóre leki należy przyjmować, popijając je całą szklanką wody, by uniknąć podrażnienia śluzówki żołądka. Niewskazane jest picie napojów zawierających wapń lub żelazo, składniki te mogą bowiem obniżać skuteczność leku.

Odradza się popijanie antybiotyków herbatkami ziołowymi, wodami smakowymi, koktajlami mlecznymi, sokiem pomarańczowym lub grejpfrutowym, mlekiem oraz mlekiem wzbogaconym o magnez.

Podawanie dziecku właściwego płynu do popicia antybiotyku może wydawać się mało znaczące, należy jednak pamiętać, że rolą rodzica jest dopilnowanie, by chore dziecko w optymalny sposób skorzystało z właściwości leku. Antybiotyki są bowiem w pełni skuteczne, gdy zachowane są wszystkie zalecenia dotyczące ich przyjmowania.

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Czy imię może zdeterminować przyszłość?

Imiona dłużników Krajowy Rejestr Dłużników stworzył listę najbardziej „zadłużonych"... imion, czyli takich, których właścicielami są najbardziej zadłużeni Polacy. Wśród kobiet znalazły się Katarzyna, Agnieszka i Małgorzata, a rekordzistką została Anna....