Trwa ładowanie...

Zaparcia a karmienie piersią

Avatar placeholder
05.05.2017 09:49
Zaparcia a karmienie piersią
Zaparcia a karmienie piersią

Zaparcia a karmienie piersią - mówi się, że dzieci karmione piersią w ogólne nie cierpią na zaparcia. To nieprawda. Maluchy karmione wyłącznie piersią cierpią na zaparcia dużo rzadziej niż inne dzieci, ale nie znaczy to, że zaparcia na pewno im się nie przydarzą. Zaparcia u dzieci karmionych piersią mogą być wywołane alergiąna coś co je matka, nieprawidłową dietą matki lub po prostu niedojadaniem. Innym problemem jest zwalczanie zaparć u kobiet karmiących piersią. Co robić, aby pozbyć się zaparcia, a nie zaszkodzić dziecku?

1. Zaparcia u niemowlaka a karmienie piersią

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci karmione piersią raczej nie cierpią na zaparcia ani inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak biegunki, wzdęcia i kolki. Maluszki niedługo po urodzeniu robią kupkę nawet do kilkunastu razy na dobę, często w niedługim czasie po karmieniu. Zaparcia u niemowląt częściej zdarzają się u dzieci, które są karmione mlekiem modyfikowanym, które jest gorzej przyswajalne i dłużej trawione niż mleko matki. Zaparcia u dziecka są bardzo częste w przypadku rozszerzania diety o pokarmy stałelub gdy karmienie piersią jest nagle zamienione na karmienie mieszankami mlecznymi. W rzadkich przypadkach, dzieci karmione piersią także mogą cierpieć na zaparcia. Są one spowodowane:

  • nieprawidłową dietą matki (zbyt mało błonnika i wody oraz zbyt dużo ciężkostrawnych pokarmów),
  • alergią pokarmową (bardzo rzadko występuje u dzieci karmionych piersią, ale jednak się zdarza, że alergeny przenikają do mleka matki i uczulają dziecko),
  • wypijaniem zbyt małej ilości mleka matki.
Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Objawy zaparć u niemowląt to:

  • zbyt rzadkie oddawanie stolca,
  • twarda konsystencja stolca,
  • widoczny wysiłek podczas oddawania stolca,
  • niewielkie ilości krwi w stolcu.

Należy pamiętać, że niemowlęta po jakimś czasie robią kupkę coraz rzadziej – nawet raz na kilka-kilkanaście dni. Dopóki nie są zauważalne żadne inne objawy związane z zaparciami, a dziecko prawidłowo przybiera na wadze, nie jest to powód do niepokoju.

Jeśli maluch rzeczywiście ma zaparcia, można stosować delikatny masaż brzuszka i ciepłe kąpiele(można je stosować równocześnie). Rozluźni to mięśnie i pobudzi perystaltykę jelit. Matka powinna zwrócić uwagę na swoją dietę – czy nie je zbyt dużo ciężkostrawnych potraw i czy wypija odpowiednie ilości wody dziennie.

2. Zaparcia u matki a karmienie piersią

Jeśli u matki karmiącej dziecko piersią pojawi się zaparcie, nie może ona oczywiście brać żadnych leków przeczyszczających. Co zatem może zrobić, aby zwalczyć zaparcia i nie zaszkodzić dziecku? Pozostają jej naturalne, bezpieczne sposoby na zaparcia. Pierwszym krokiem jest prawidłowe nawadnianie. Kobieta karmiąca piersią potrzebuje co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Nie powinny to być żadne napoje słodzone, tylko niegazowana, źródlana woda. Warto pomyśleć o odpowiedniej diecie podczas karmienia piersią. Produkty zawierające błonnik na pewno pomogą na zaparcia i nie zaszkodzą dziecku. Duże ilości błonnika znajdują się w świeżych warzywach i owocach, otrębach, kaszach, orzechach. Należy jednak pamiętać, aby nie zmieniać diety gwałtownie, bo pogorszy to tylko zaparcia. Dieta powinna być modyfikowana stopniowo.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze