Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Zapalenie spojówek

Avatar placeholder
09.12.2015 14:22
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Zapalenie spojówek u niemowląt wywołuje charakterystyczne objawy. Dziecko często pociera załzawione oczka, mruży je pod wpływem światła. To choroba pojawiająca się zwłaszcza w okresie letnim. W tym czasie często przebywamy z niemowlakiem na dworze. Maluch dotlenia się, wzmacnia swoją odporność i poznaje świat. Na jego rączkach znajduje się mnóstwo wirusów i bakterii. Wystarczy, by dziecko paluszkiem potarło oko i zapalenie spojówek gwarantowane. Czasami infekcja przybiera poważną postać.

spis treści

1. Przyczyny i objawy zapalenia spojówek u niemowląt

Niemowlę dotyka wielu przedmiotów, dlatego rodzic powinien pilnować, by systematycznie przecierać rączki dziecka chusteczkami nawilżającymi lub myć je pod bieżącą wodą. Kiedy na rączkach niemowlaka znajduje się dużo bakterii, bardzo łatwo jest je przenieść dalej, np. do oka. W ten sposób dochodzi do powstania zakażenia. Początkowo infekcja oka jest niegroźna i mija samoistnie.

Zapalenie spojówek u dzieci może być związane z zaburzeniami związanymi z wydzielaniem łez, które stanowią naturalne nawilżenie gałek ocznych. Jeżeli kanaliki łzowe nie pracują prawidłowo, łatwo dochodzi do zapalenia oka. Jakikolwiek pyłek kurzu, słońce mogą je podrażnić. Czasami jednak infekcja przybiera postać groźniejszą.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Zapalenie spojówek u niemowląt objawia się częstym przecieraniem oczek i mrużeniem ich przed światłem. Tego typu infekcja nie wymaga interwencji lekarza. Inaczej jest, gdy przybierze ona groźniejszą postać. Wówczas objawy są dużo poważniejsze. Piekące oczy stają się poważnie zaczerwienione i przekrwione, sączy się z nich wydzielina ropna. Dziecko płacze i jest niespokojne.

2. Leczenie zapalenia spojówek u dziecka

Leczenie zapalenia spojówek polega na przemywaniu oczu. Nie należy tego robić ziołami, np. rumiankiem, ponieważ czasami działają one jak alergen. Dlatego ich używanie może jedynie pogłębić zapalenie spojówek. Do przemycia oka lepiej wykorzystać roztwór soli fizjologicznej. W aptece można kupić tzw. sztuczne łzy, które pomogą wypłukiwać drobnoustroje.

Może się zdarzyć, że tego typu leczenie zapalenia spojówek nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wówczas najlepiej udać się do okulisty. Lekarz udzieli maleństwu profesjonalnej pomocy. Nie należy stosować kropel lub maści bez konsultacji z lekarzem. Jeżeli więc mamy jakieś preparaty do oczu w domowej apteczce, nie używajmy ich ani nie aplikujmy dziecku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze