Zapalenie skóry u niemowląt

Zapalenie skóry u niemowląt to powszechny problem. Zmiany na skórze dziecka mogą pojawić się w różnych partiach ciała. Bardzo często podrażnienia skóry występują w okolicach narządów płciowych, dolnej części brzucha, górnej partii ud i na pośladkach. Wówczas ma miejsce tak zwane pieluszkowe zapalenie skóry.

Zmiany skórne mogą wystąpić również w innych miejscach, na przykład na stopach niemowlęcia. Jakie są przyczyny zapalenia skóry u niemowląt? W jaki sposób leczy się tę przypadłość?

Polecane wideo:

Pieluszkowe zapalenie skóry

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry u niemowląt to powszechny problem. Zmiany na skórze dziecka mogą pojawić się w różnych partiach ciała. Bardzo często podrażnienia skóry...

Choroba ta pojawia się zwykle u dzieci pomiędzy pierwszym a drugim miesiącem życia. Wbrew nazwie, pieluszkowe zapalenie skóry może utrzymywać się nawet u tych dzieci, które nie noszą już pieluch. Przyczyną wystąpienia tej choroby jest zwykle długi kontakt skóry niemowlęcia z moczem lub kałem.

Gdy pomiędzy zmianami pieluszek są zbyt długie przerwy, naturalne olejki chroniące skórę dziecka zostają usunięte. Wówczas skóra staje się zaczerwieniona, popękana i podrażniona. Gdy pojawia się zaczerwienienie i stan zapalny, skóra niemowlaka jest bardziej narażona na infekcje. W rezultacie zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnej lub grzybicy.

Objawy zapalenia skóry u niemowląt różnią się w zależności od przyczyny tej przypadłości. U każdego dziecka symptomy mogą być różne. Jeśli pieluszkowe zapalenie skóry jest spowodowane drożdżakami Candida, wysypka pojawia się zazwyczaj w zgięciach ud i okolicach narządów płciowych, po czym rozprzestrzenia się.

Wypryski są ciemnoczerwone i błyszczące. Dookoła nich znajdują się czerwone zmiany. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry wysypka również pojawia się w okolicach narządów płciowych, ale jest różowa. Zmiany skórne mogą wystąpić także na twarzy, skórze głowy oraz szyi. Innym rodzajem choroby jest kontaktowe pieluszkowe zapalenie skóry. Objawia się ono wysypką na pośladkach, która może pojawić się także na udach, brzuchu i talii.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry polega na utrzymywaniu okolic intymnych dziecka w suchości. Należy często zmieniać pieluchy, a podczas przewijania aplikować specjalną maść. Rodzice powinni zatroszczyć się także o profilaktykę zapalenia skóry u swoich dzieci.

Pediatrzy zalecają nakładanie niemowlętom nowoczesnych pieluszek, które szybko wchłaniają wilgoć. Jednak nawet takie pieluchy należy często zmieniać – po każdym zabrudzeniu pieluszki lub co 1-2 godziny.

Zapalenie skóry stóp

Zapalenie skóry na stopach niemowlaka może być spowodowane nadmiernym wysuszeniem na skutek długotrwałej kąpieli, pocenia się, dużej wilgotności powietrza lub kontaktu z agresywnymi środkami myjącymi.

Objawy zapalenia skóry mogą ograniczać się do podbicia stopy – wówczas pojawiają się żółte plamki z czerwonym podłożem, które mogą wywoływać swędzące złuszczanie skóry utrzymujące się nawet przez kilka miesięcy. Jeżeli chorobą dotknięta jest przednia część stopy, można zaobserwować czerwone swędzące łuskowate zmiany.

Gdy zapalenie skóry pojawia się na całej stopie, jej skóra jest pokryta licznymi czerwonymi grudkami. Zapalenie skóry stóp u niemowląt może powodować u nich nadwrażliwość. Niektóre dzieci dostają gorączki, a ich ciśnienie wzrasta, powodując pojawienie się śluzu w błonach komórkowych. Infekcja może rozprzestrzeniać się do nóg, wywołując fioletowe i brązowe płytki na stopach i nogach niemowlęcia.

Nawet jeśli na stopach dziecka pojawiła się niewielka i z pozoru niegroźna wysypka, nie należy jej lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do zapalenia skóry stóp. Warto skonsultować się z lekarzem i smarować stopy niemowlęcia przepisaną maścią. W ciężkich postaciach lekarz może zalecić doustne przyjmowanie leków zwalczających wysuszenie skóry stóp.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Zdrowa skóra niemowlaka
Zdrowa skóra niemowlaka

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Łojotokowe zapalenie skóry, przebiegające w różny sposób i wywołane rozmaitymi czynnikami, to częste schorzenie dermatologiczne. Choć dzieli (...) je od siebie przebieg, mechanizm powstawania, a nawet leczenie, wszystkie zapalenia skóry...

Zdrowa skóra niemowlaka

Choroby skóry u niemowląt

Choroby skóry u niemowląt najczęściej okazują się niegroźnymi zmianami skórnymi, które przechodzą same lub z pomocą domowych sposobów. Takimi (...) niegroźnymi zmianami są: skóra marmurkowata, (//parenting.pl/portal/tradzik-noworodkowy)...

Zdrowa skóra niemowlaka

Pokrzywka u niemowląt

się nagłym pojawieniem się na skórze czerwonych bąbli różnej wielkości. Skóra swędzi, jest czerwona i wygląda jak oparzona pokrzywą. Najczęściej (...) albo podanie leku. Bąble pokrzywkowe utrzymują się zwykle nie dłużej...

Zdrowa skóra niemowlaka

Krem na odparzenia dla niemowląt

Skóra okolicy pieluszkowej niemowlaka narażona jest na działanie niekorzystnych czynników, takich jak mocz i kał. Ponadto w wyniku nieustannego (...) noszenia przez dziecko pieluchy, zostaje ograniczony dopływ powietrza...

Zdrowa skóra niemowlaka

Liszaj u niemowląt

nie powodują podrażnienia, ale świerzbienie skóry może być bardzo intensywne. ## Przyczyny i objawy liszaja u niemowląt Dokładna **przyczyna liszaja (...) /astma), alergicznego nieżytu nosa oraz atopowego zapalenia skóry....

Zdrowa skóra niemowlaka

Trądzik niemowlęcy

, co raczej nie jest zalecane, gdyż może pogorszyć stan skóry. ## Jak pielęgnować skórę niemowlaka podczas, gdy na jej powierzchni pojawi się trądzik (...) Trądzik niemowlęcy znany również jako acne...

Skóra Atopowa

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry u niemowląt to powszechny problem. Zmiany na skórze dziecka mogą pojawić się w różnych partiach ciała. Bardzo często podrażnienia (...) skóry występują...

Pielęgnacja dziewczynki

Czerwone policzki

Czerwone policzki

Czerwone policzki u niemowląt mogą być oznaką ząbkowania, alergii, skazy białkowej, atopowego zapalenia skóry albo po prostu podrażnieniem wywołanym mrozem, wiatrem czy suchym powietrzem.

Skóra Atopowa

AZS u dzieci

AZS u dzieci

Ta choroba skóry wywoływana jest przez różnego rodzaju alergeny, ale najczęściej są to alergeny pokarmowe.