Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Zapalenie migdałków

Avatar placeholder
09.12.2015 14:24
Chore dziecko podczas badania
Chore dziecko podczas badania (123RF)

Zapalenie migdałków u dzieci to dość częsty problem zdrowotny. Bardzo rzadko natomiast zdarza się u osób dorosłych. Najczęściej wywołują je bakterie zwane paciorkowcami, przenoszone drogą kropelkową, chociaż odpowiedzialne mogą być także wirusy. Zapalenie migdałków na tle bakteryjnym jest znane powszechnie jako angina. Nie każde zaczerwienienie i obrzęk w okolicach przełyku oznacza problemy z samymi migdałkami – taki objaw może towarzyszyć wirusowemu zapaleniu gardła.

1. Objawy zapalenie migdałków

W przypadku wirusowego zapalenia początkowo pojawia się zwykły katar. Ale zapalenie migdałków to przede wszystkim widoczne zaczerwienienie i obrzęk migdałków na łukach podniebiennych, co pojawia się najczęściej dopiero w późniejszej fazie choroby.

W przypadku anginy, czyli bakteryjnego zapalenia migdałków na ich powierzchni widać biały nalot. Oprócz tego dziecko skarży się na silny ból gardła i ma kłopoty z połykaniem, nie ma także apetytu. Pojawia się również dość wysoka gorączka, ból głowy, a także nieprzyjemny zapach z ust.

Mogą boleć uszy lub ucho i brzuch. Zdarzają się wymioty i kaszel. Problemy z migdałkami najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

2. Leczenie zapalenia migdałków

Zobacz film: "Ból gardła"

Gdy zobserwujemy u dziecka powyższe objawy, należy pozostawić je w łóżku, w ciepłym pomieszczeniu. Zalecane jest spożywanie tylko płynnych i miękkich pokarmów. Do picia najlepiej wykorzystywać wodę i ciepłą herbatę. Soki owocowe są niewskazane, gdyż podrażnią niepotrzebnie gardło.

Dobrym pomysłem będzie płukanie gardła ciepłym, ale nie gorącym, naparem z szałwii co dwie godziny. Można także stosować inne specjalne środki odkażające na gardło i łagodzące podrażnienie. Nie można dopuścić, aby dziecko wdychało dym papierosowy.

Jeśli po dwóch dniach domowego leczenia zapalenie migdałów nie przechodzi, a objawy nie słabną, trzeba zgłosić się do lekarza. Do lekarza zgłaszamy się również niezwłocznie, gdy objawy prezentowane przez dziecko sugerują anginę paciorkowcową.

Powinien on zbadać zawartość ropy z czopów znajdujących się na migdałkach wykonując tzw. wymaz (aby sprawdzić, czy migdałki zostały zaatakowane przez wirusy czy bakterie) i badania krwi (wystarczy morfologia i OB, aby stwierdzić stan zapalny).

W zależności od tego, czy znajdują się tam bakterie czy wirusy, leczenie będzie inne. Bakterie zwalcza się antybiotykami, podczas gdy zakażenie wirusami wymaga leczenia wyłącznie objawowego. Oprócz tego stosuje się dodatkowo środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, łagodzące objawy zapalenia.

Możliwe jest także leczenie operacyjne, czyli usunięcie migdałków (tonsillektomia). Jest ono wskazane, jeśli leczenie nie przynosi rezultatów, nawraca 4-5 razy w ciągu roku lub powiększenie migdałków utrudnia oddychanie i powoduje nocne chrapanie czy epizody bezdechu u dziecka.

Przy braku leczenia lub zbyt mało intensywnej antybiotykoterapii (koniecznej przy zakażeniu bakteryjnym) mogą pojawić się powikłania, takie jak, choroby nerek, choroby serca, ropień okołomigdałkowy, gorączka reumatyczna, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie serca, zespół bezdechu śródsennego, upośledzenie słuchu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze