Zapalenie jajowodów

To, co w potocznym języku określane jest jako zapalenie jajnika, w rzeczywistości prawie zawsze jest zapaleniem jajowodu. Jakie dolegliwości towarzyszą zapaleniu jajowodów? Najczęściej obustronne bóle w podbrzuszu, które są asymetryczne i mogą promieniować do pachwiny, a nawet w kierunku uda lub do okolicy lędźwiowej. Czasami zapaleniu jajowodów towarzyszy wysoka gorączka. Przyczynami zapalenia jajowodów są zazwyczaj zakażenia wstępujące z pochwy lub z macicy. Częstą przyczyną choroby są zakażenia dwoinką rzeżączki i chlamydiami. Zapalenie jajnika dotyczy jego zewnętrznej osłonki.

Polecane wideo:

Stany zapalne jajowodów

To, co w potocznym języku określane jest jako zapalenie jajnika, w rzeczywistości prawie zawsze jest zapaleniem jajowodu. Jakie dolegliwości towarzyszą...

Objawy zapalenia jajowodów

Stany zapalne jajowodów i jajników mogą być skutkiem porodu, łyżeczkowania jamy macicy, poronienia lub obecności wkładki wewnątrzmacicznej. Typowym objawem zapalenia jajowodów są kłujące lub ciągłe bóle w dolnej części brzucha, w okolicach przydatków. Do dodatkowych symptomów choroby należą: obfite upławy z pochwy, krwawienia, zaparcia, kolka, nudności, wymioty, trudności w oddawaniu moczu, podwyższona temperatura ciała.

Ostre zapalenie jajowodów Przewlekłe zapalenie jajowodów
ból w podbrzuszu ból w podbrzuszu
--- ---
wysoka gorączka wysoka gorączka
--- ---
nudności nudności, wymioty
--- ---
wymioty upławy z pochwy
--- ---
upławy z pochwy ból w czasie stosunku i badania ginekologicznego
--- ---
ból w czasie stosunku nieregularne i bolesne miesiączki
--- ---
ból podczas badania ginekologicznego bóle krzyża
--- ---

Możliwe następstwa i powikłania zapalenia jajowodów

Ryzyko zapalenia jajowodów wzrasta w przypadku infekcji bakteryjnej okolicy narządów płciowych. Czym grozi przebycie zapalenia jajowodów?

  • Ograniczeniem ruchomości strzępków lejka, co powoduje trudności w wyłapaniu komórki jajowej.
  • Zlepieniem ścian jajowodów, co upośledza lub uniemożliwia transport komórki jajowej i zwiększa ryzyko ciąży jajowodowej.
  • Zapaleniem otrzewnej lub ropniem jajnika i jajowodu, który musi być usunięty operacyjnie wraz z całym chorym narządem.

Przewlekłe zapalenie jajowodów może powodować powstawanie torbieli. Późnym następstwem wymienionych zmian chorobowych jest często niepłodność kobieca.

Leczenie zapalenia jajowodów

Lepiej zapobiegać niż leczyć. W profilaktyce ważne są: stała kontrola ginekologiczna i odpowiednie leczenie ewentualnych zapaleń pochwy. Kiedy należy zgłosić się do ginekologa?

  • W razie zmiany charakteru wydzieliny z pochwy lub zwiększenia jej ilości.
  • W razie niewyjaśnionych bólów w podbrzuszu, szczególnie gdy towarzyszy im gorączka.

Leczenie zapalenia jajowodów opiera się na antybiotykoterapii. Jeżeli nie występuje wysoka gorączka, schorzeniem możesz zająć się w domu. Powinnaś wówczas unikać wysiłku i zimna. W przypadku, gdy pojawia się gorączka, terapia powinna zostać przeprowadzona w szpitalu, gdyż niezbędne okaże się dożylne podanie antybiotyków. Przy lekkim zapaleniu jajowodów kuracja wspomagana jest przez niesteroidowe leki przeciwzapalne, podczas gdy w cięższych przypadkach istnieje konieczność zastosowania glikokortykoidów.

Kuracja przeważnie trwa 7-10 dni. W tym czasie należy zażywać dużo odpoczynku oraz utrzymywać ciepło. Spełnienie tych warunków pomoże ustrzec się przed komplikacjami. Ponadto, po rozpoczęciu kuracji antybiotykami warto stosować okłady z borowiny. Gdy zapalenie ulegnie złagodzeniu można ogrzewać się kocem lub poduszką elektryczną. Jednak, gdy zapalenie wciąż jest ostre, najlepiej złagodzić dolegliwości zimnymi okładami, np. butelką wypełnioną lodem.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Jonderko G., (red.), Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002, s. 489, ISBN 978-83-7506-075-1.

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej
Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej

Stany zapalne jajowodów

Stany zapalne jajowodów

To, co w potocznym języku określane jest jako zapalenie jajnika, w rzeczywistości prawie zawsze jest zapaleniem jajowodu. Jakie dolegliwości towarzyszą zapaleniu jajowodów?

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej

Zapalenie przydatków

/portal/stany-zapalne-i-pozapalne-miednicy-mniejszej) (zapalenie wyrostka robaczkowego, uchyłkowatość esicy) także może przenieść się na przydatki (...) zapalenie błony...

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej

Zapalenie błony śluzowej macicy

-zapalne-i-pozapalne-miednicy-mniejszej). Jeśli pojawiają się czynniki ryzyka, takie jak wkładka wewnątrzmaciczna czy przechodzone wcześniej infekcje (...) wyłyżeczkowania macicy. Ryzyko...

Zaburzenia układu odpornościowego

Zapalenie jajników

z zajściem w ciążę. Zapalenie jajników i jajowodów może ograniczać ruchomość strzępków lejka jajowodowego, a tym samym utrudniać wychwycenie komórki (...) jajowej. Zapalenie przydatków może również...

Metody ułatwiające poczęcie

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

zablokowania jajowodów jest zapalenie narządów miednicy mniejszej. Choroba jest zwykle wynikiem chorób przenoszonych drogą płciową. Zablokowanie jajowodów (...) , które nie mogą zajść w ciążę. Wiele...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego to inaczej martwicze zapalenie jelita grubego. Prawdopodobnie jego przyczyną jest zakażenie Pseudomonas aeruginosa.

Zapalenie nerek

Zapalenie nerek u mężczyzny

Zapalenie nerek u mężczyzny

Śródmiąższowe zapalenie nerek nazywane jest również cewkowo-śródmiąższowym zapaleniem nerek i ma zazwyczaj charakter przewlekły.

Skóra Atopowa

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry u niemowląt to powszechny problem. Zmiany na skórze dziecka mogą pojawić się w różnych partiach ciała. Bardzo często podrażnienia (...) skóry występują w okolicach narządów płciowych, dolnej części brzucha, górnej partii...