Zakażenie EHEC - na czym polega?

E.coli - Escherichia coli, czyli pałeczki okrężnicy, to na ogół całkiem pożyteczne bakterie, naturalnie występujące we florze bakteryjnej jelita grubego.

Biorą udział m.in. w produkcji witamin z grupy B i K i rozkładaniu pokarmów w naszym organizmie. Niestety, niektóre szczepy, takie jak np. EHEC, wywołują poważne zakażenia, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

Polecane wideo:

Objawy zakażenia bakterią E. coli

Bytujące w jelicie bakterie E. coli mogą wywołać zakażenia, gdy znajdą się poza nim. Do najczęstszych należą:

Po zakażeniu tą bakterią dochodzi do namnażania toksyn w jelicie grubym. W ciągu 3 – 9 dni pojawiają się następujące dolegliwości:

 • wodnista biegunka trwająca około 10 dni,
 • wymioty (pojawiają się aż u 75 proc. zakażonych),
 • silne, skurczowe bóle brzucha.

Gdy w 3 – 4 dniu biegunki w kale pojawi się krew, zapowiada to ciężki przebieg choroby.

Lekarze zalecają, by nie czekać tak długo. Jeżeli biegunka z wymiotami utrzymuje się powyżej dwóch dni, przy czym towarzyszą jej bóle i zawroty głowy oraz ogólne osłabienie, należy zgłosić się niezwłocznie do specjalisty.

Szacuje się, że u ok. 10 proc. zakażonych EHEC dochodzi do krwotocznego zapalenia jelita grubego, zespołu hemolityczno – mocznicowego lub małopłytkowej plamicy zakrzepowej.

Na najcięższą postać, której towarzyszy niewydolność narządów, szczególnie narażone są dzieci poniżej 5 roku życia i dorośli po 65 roku życia. W tych przedziałach wiekowych jest również obserwowana najwyższa śmiertelność.

Drogi zakażenia bakterią E. coli

Bakteria E. coli występuje powszechnie. Zakazić można się poprzez spożywanie:

 • zakażonego mięsa, poddanego niewłaściwej obróbce, (np. niedosmażone lub surowe),

 • niepasteryzowanego mleka, jogurtów,

 • zanieczyszczonych warzyw i owoców,

 • zakażonej wody,

 • zjedzenie warzyw/owoców umytych zanieczyszczoną wodą.

Pałeczki okrężnicy przenoszą się bardzo łatwo na rękach. Trzeba o tym pamiętać, gdyż powszechnie występują w toaletach, środkach komunikacji miejskiej (na uchwytach, poręczach itp.), w centrach handlowych (np. na wózkach na zakupy), ale i na blatach orz przyborach kuchennych w naszych domach.

Do wywołania choroby wystarczy zaledwie 10 – 50 komórek. Namnażają się one bardzo szybko, w optymalnych warunkach nawet co 20 minut. To wszystko sprawia, że zarazić jest się łatwo, a zakażenia przybierają na ogół postać epidemii.

Bakteria E. coli w sprzyjających warunkach, takich jak wysoka wilgotność, niska temperatura czy zanieczyszczenia organiczne, może przetrwać nawet przez kilka miesięcy.

Czy można uniknąć zakażenia?

Choć bakteria E. coli wydaje się wysoce odporna i przystosowana do przetrwania, można ją wyeliminować z różnych powierzchni dzięki powszechnie używanym środkom dezynfekującym.

Ginie również po 20 minutach w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Do usunięcia jej z rąk wystarczy 30 sekund mycia ciepłą wodą z mydłem - po 15 sekundach ginie 90 proc., po kolejnych 15, reszta bakterii. Najskuteczniejszym sposobem unikania zakażenia jest właściwe dbanie o codzienną higienę.

 

Podstawa to:

 • Dokładne mycie rąk:
 1. po każdej wizycie w toalecie,

 2. przed przystąpieniem do przygotowania posiłku,

 3. po przygotowaniu dania, szczególnie, gdy mieliśmy kontakt z mięsem,

 4. przed jedzeniem i karmieniem dziecka,

 5. po powrocie z dworu, po podróży środkami komunikacji, po powrocie ze sklepu itp.

 • Mycie blatów kuchennych, przyborów, naczyń mających kontakt z produktami spożywczymi. Przestrzeganie podziału desek na te do surowych warzyw owoców i te do mięsa. Dokładne, długie mycie pod bieżącą ciepłą wodą warzyw i owoców. A jeżeli brak jest pewności, że zostały dokładnie oczyszczone, poddanie ich obróbce cieplnej - ugotowanie, upieczenie itp.

 • Spożywanie mięs dokładnie ugotowanych, usmażonych, upieczonych czy też grillowanych.

 • Picie przegotowanej wody. W czasie podróży  - wyłącznie wody butelkowanej. Unikać napojów z lodem, gdyż mógł on być przygotowany z zanieczyszczonej wody.

Gdy jesteśmy na wakacjach, szczególnie dbajmy o przestrzeganie powyższych zaleceń. Pilnujmy również dzieci. By ułatwić sobie dbanie o higienę, dobrze jest wyposażyć się w specjalne antybakteryjne żele, które pozwolą na dokładne oczyszczenie rąk bez wody, w dowolnym miejscu i czasie.

Na wyjazdach przydatne będą również antybakteryjne spraye, niezastąpione w toaletach, ale i do przetarcia klamek, blatów itp.

dyskusje na forum

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 8 godzin temu

2

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Zakażenie EHEC - na czym polega?
Na czym polega cesarskie cięcie

Znieczulenie przy porodzie przez cesarskie cięcie

Znieczulenie przy porodzie przez cesarskie cięcie

Znieczulenie stosowane przy cesarskim cięciu to obecnie najczęściej znieczulenie zewnątrzoponowe i/lub podpajęczynówkowe. Znieczulenie ogólne do cesarki to dzisiaj ostateczność

Zdrowie kobiety

Na czym polega detoks herbatami?

Na czym polega detoks herbatami?

Na czym polega detoks herbatami? Herbaciany detoks nie zmusza nas do zmiany całego dotychczasowego menu. Polega on na stopniowym dodawaniu różnego (...) . Warto poznać przynajmniej kilka z nich. Oczyszczające...

Łagodzenie bólu porodowego

Hipnoporód sposobem na rodzenie bez bólu?

Hipnoporód: na czym to polega? Hipnoza staje się coraz powszechniejsza wśród kobiet, które planują poród. Przyszłe mamy nie chcą czuć bólu, a

Bunt nastolatka

Kontakt ojca z synem

Kontakt ojca z synem

Ojciec stanowi nie tylko przykład do naśladowania, ale jest także uczy dziecko, na czym polega bycie mężczyzną. Silna i zdrowa więź między ojcem a synem to podstawa dobrych relacji w rodzinie.

Co może niepokoić?

Rehabilitacja u dzieci

Rehabilitacja u dzieci

Na czym polega rehabilitacja dziecka? Rehabilitacja to proces medyczno-społeczny, który ma zmierzać do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych.

Na czym polega cesarskie cięcie

Poród poprzez cesarskie cięcie

Poród poprzez cesarskie cięcie

Cięcie cesarskie jest operacyjnym sposobem ukończenia porodu. Obecnie cięcie cesarskie wykonuje się metodą poprzecznego cięcia nadłonowego, przecinając skórę, powięź, mięśnie brzucha i mięsień macicy. Pozostawia ono niewielką bliznę, ok. 8 cm, zazwyczaj...

Zakażenie okołoporodowe

Problem z pęcherzem po porodzie

Problem z pęcherzem po porodzie

Kobiety po porodzie często obawiają się oddawania moczu ze względu na ranę krocza, którą trzeba ochraniać przed zakażeniem

Badanie moczu w ciąży

Zapalenie układu moczowego w ciąży

wywołującą **zakażenie układu moczowego** jest (//parenting.pl/portal/zakazenie-ehec). 1 proc. przypadków zapalenia dróg moczowych jest powodowany (...) drugiego lub na początku trzeciego trymestru ciąży. U kobiet,...

Dziecięce choroby

Choroby, o które bardzo łatwo latem

Choroby, o które bardzo łatwo latem

, są twarde i mogą mieć barwę białą lub szarobrunatną. O zakażenie bardzo łatwo. Wystarczy dotknąć powierzchnię, na której znajduje się wirus, np. klamkę (...) się grzyb (np. pod prysznicem, w wannie). Osłabiony organizm, np. antybiotykoterapią...

Karmienie piersią

Odbijanie powietrza po karmieniu

. Na czym polega odbijanie powietrza przez niemowlaka po karmieniu? Bliżej to zagadnienie przedstawia położna.