Zakażenie EHEC - na czym polega?

E.coli - Escherichia coli, czyli pałeczki okrężnicy, to na ogół całkiem pożyteczne bakterie, naturalnie występujące we florze bakteryjnej jelita grubego.

Biorą udział m.in. w produkcji witamin z grupy B i K i rozkładaniu pokarmów w naszym organizmie. Niestety, niektóre szczepy, takie jak np. EHEC, wywołują poważne zakażenia, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

Polecane wideo:

Objawy zakażenia bakterią E. coli

Bytujące w jelicie bakterie E. coli mogą wywołać zakażenia, gdy znajdą się poza nim. Do najczęstszych należą:

Po zakażeniu tą bakterią dochodzi do namnażania toksyn w jelicie grubym. W ciągu 3 – 9 dni pojawiają się następujące dolegliwości:

 • wodnista biegunka trwająca około 10 dni,
 • wymioty (pojawiają się aż u 75 proc. zakażonych),
 • silne, skurczowe bóle brzucha.

Gdy w 3 – 4 dniu biegunki w kale pojawi się krew, zapowiada to ciężki przebieg choroby.

Lekarze zalecają, by nie czekać tak długo. Jeżeli biegunka z wymiotami utrzymuje się powyżej dwóch dni, przy czym towarzyszą jej bóle i zawroty głowy oraz ogólne osłabienie, należy zgłosić się niezwłocznie do specjalisty.

Szacuje się, że u ok. 10 proc. zakażonych EHEC dochodzi do krwotocznego zapalenia jelita grubego, zespołu hemolityczno – mocznicowego lub małopłytkowej plamicy zakrzepowej.

Na najcięższą postać, której towarzyszy niewydolność narządów, szczególnie narażone są dzieci poniżej 5 roku życia i dorośli po 65 roku życia. W tych przedziałach wiekowych jest również obserwowana najwyższa śmiertelność.

Drogi zakażenia bakterią E. coli

Bakteria E. coli występuje powszechnie. Zakazić można się poprzez spożywanie:

 • zakażonego mięsa, poddanego niewłaściwej obróbce, (np. niedosmażone lub surowe),
 • niepasteryzowanego mleka, jogurtów,
 • zanieczyszczonych warzyw i owoców,
 • zakażonej wody,
 • zjedzenie warzyw/owoców umytych zanieczyszczoną wodą.

Pałeczki okrężnicy przenoszą się bardzo łatwo na rękach. Trzeba o tym pamiętać, gdyż powszechnie występują w toaletach, środkach komunikacji miejskiej (na uchwytach, poręczach itp.), w centrach handlowych (np. na wózkach na zakupy), ale i na blatach orz przyborach kuchennych w naszych domach.

Do wywołania choroby wystarczy zaledwie 10 – 50 komórek. Namnażają się one bardzo szybko, w optymalnych warunkach nawet co 20 minut. To wszystko sprawia, że zarazić jest się łatwo, a zakażenia przybierają na ogół postać epidemii.

Bakteria E. coli w sprzyjających warunkach, takich jak wysoka wilgotność, niska temperatura czy zanieczyszczenia organiczne, może przetrwać nawet przez kilka miesięcy.

Czy można uniknąć zakażenia?

Choć bakteria E. coli wydaje się wysoce odporna i przystosowana do przetrwania, można ją wyeliminować z różnych powierzchni dzięki powszechnie używanym środkom dezynfekującym.

Ginie również po 20 minutach w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Do usunięcia jej z rąk wystarczy 30 sekund mycia ciepłą wodą z mydłem - po 15 sekundach ginie 90 proc., po kolejnych 15, reszta bakterii. Najskuteczniejszym sposobem unikania zakażenia jest właściwe dbanie o codzienną higienę.
 

Podstawa to:

 • Dokładne mycie rąk:

1. po każdej wizycie w toalecie,
2. przed przystąpieniem do przygotowania posiłku,
3. po przygotowaniu dania, szczególnie, gdy mieliśmy kontakt z mięsem,
4. przed jedzeniem i karmieniem dziecka,
5. po powrocie z dworu, po podróży środkami komunikacji, po powrocie ze sklepu itp.

 • Mycie blatów kuchennych, przyborów, naczyń mających kontakt z produktami spożywczymi. Przestrzeganie podziału desek na te do surowych warzyw owoców i te do mięsa. Dokładne, długie mycie pod bieżącą ciepłą wodą warzyw i owoców. A jeżeli brak jest pewności, że zostały dokładnie oczyszczone, poddanie ich obróbce cieplnej - ugotowanie, upieczenie itp.
 • Spożywanie mięs dokładnie ugotowanych, usmażonych, upieczonych czy też grillowanych.
 • Picie przegotowanej wody. W czasie podróży  - wyłącznie wody butelkowanej. Unikać napojów z lodem, gdyż mógł on być przygotowany z zanieczyszczonej wody.

Gdy jesteśmy na wakacjach, szczególnie dbajmy o przestrzeganie powyższych zaleceń. Pilnujmy również dzieci. By ułatwić sobie dbanie o higienę, dobrze jest wyposażyć się w specjalne antybakteryjne żele, które pozwolą na dokładne oczyszczenie rąk bez wody, w dowolnym miejscu i czasie.

Na wyjazdach przydatne będą również antybakteryjne spraye, niezastąpione w toaletach, ale i do przetarcia klamek, blatów itp.

dyskusje na forum

Artykuły Zakażenie EHEC - na czym polega?
Zakażenie okołoporodowe

Problem z pęcherzem po porodzie

Problem z pęcherzem po porodzie

Kobiety po porodzie często obawiają się oddawania moczu ze względu na ranę krocza, którą trzeba ochraniać przed zakażeniem

Opryszczka w ciąży

Dlaczego warto mówić o opryszczce?

Dlaczego warto mówić o opryszczce?

jest wczesne podstawienie diagnozy. Czym grozi zakażenie płodu? Otóż efektem może być przede wszystkim jego nieprawidłowy rozwój czy nawet poronienie

Test na obecność wirusa cytomegalii

Cytomegalia - objawy

Cytomegalia - objawy

. U zdrowych osób dorosłych zakażenie CMV przebiega bezobjawowo lub daje niewielkie objawy chorobowe.

Problemy w wychowaniu dziecka

Czy technologie to samo zło?

Czy technologie to samo zło?

, zaproponowania wspólnej zabawy, dogadania się, na czym dokładnie ma ona polegać. Trzeba ustalić np. „co budujemy z klocków?", „gdzie jest meta w wyścigu (...) minut dziennie. Sporadycznie może to być dwukrotnie w ciągu...

Rodzina

Tego powinnaś nauczyć swoją córkę

Tego powinnaś nauczyć swoją córkę

, jak należy się myć i wyjaśnij, jakie objawy mogą świadczyć o infekcji.Jedną z najczęściej występujących jest zakażenie grzybicze. Jest ono wywoływane (...) . Wyjaśnij córce, czym jest miesiączka Około 8-10 roku życia...

Odciąganie pokarmu

Odciąganie pokarmu - przeciwwskazania

Odciąganie pokarmu - przeciwwskazania

antymetaboliczne oraz onkologiczne, zakażenie wirusem HIV w krajach rozwiniętych (w krajach rozwijających się zwiększenie umieralności niemowląt (...) do momentu ustąpienia zmian, ale jeżeli wykwity są zlokalizowane tylko na jednym...

Zdrowie kobiety

Choroby przenoszone przez pocałunki

Choroby przenoszone przez pocałunki

schorzenia jest mrowienie, swędzenie, w późniejszej - ból. Warto zaznaczyć, że opryszczką zakazimy się nie tylko przez kontakt z ustami i śliną osoby (...) zainfekowanej, ale też przez styczność z jej skórą. Zakażenie...