Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Barbara Szalacha

Zajęcia dodatkowe

Avatar placeholder
03.01.2017 10:03
Zajęcia dodatkowe
Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe to świetny sposób na rozwijanie umiejętności dziecka pod okiem fachowców. Zajęcia pozalekcyjne mają na celu integrację społeczną dziecka. Malec ma szansę przebywać z dziećmi o podobnych zainteresowaniach, uczy się współpracować w zespole i wyrażać się wśród różnych ludzi. Na tego typu spotkaniach dziecko nie tylko pracuje nad swoim talentem, ale także ćwiczy umiejętność życia społecznego, sztukę negocjacji, przyjmowanie pochwał i krytyki.

1. Czy zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne?

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci
Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci [3 zdjęcia]

Często dziecko chce brać udział w zajęciach, na które uczęszczają koledzy lub koleżanki.

zobacz galerię

Należy pamiętać, że dziecko nie może być przeciążone. Nie warto posyłać dziecka na kilka zajęć dodatkowych, lepiej wybrać jedne. Nasza pociecha musi mieć czas na porządne odrabianie lekcji, drobne obowiązki domowe, zabawę z rówieśnikami i relaks. Ilość planowanych zajęć trzeba dostosować do wieku dziecka:

  • 7-9 lat – zajęcia pozalekcyjne maksymalnie dwa razy w tygodniu,
  • 10-12 lat – dziecko potrzebuje przynajmniej dwóch wolnych popołudni po szkole w tygodniu,
  • powyżej 12 lat – zależy od indywidualnych potrzeb dziecka, jeśli nie ma problemów w nauce, a zajęcia dodatkowe nie męczą go, można mu pozwolić na częste uczęszczanie na nie.
Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Dziecko powinno czerpać satysfakcję z zajęć pozalekcyjnych i uczestniczyć w nich ze względu na rozwijanie swoich umiejętności, a nie chęci zadowolenia rodziców. Jeśli dziecko czuje się przemęczone np. zajęciami sportowymi, trzeba pozwolić mu odpocząć i dać czas do znalezienia innych.

W zajęciach dodatkowych jest zasada głosząca, że nie wolno przebodźcować dziecka. Trend obserwowany dzisiaj jest odwrotny, szkodliwy dla odpoczynku, zabawy dowolnej, kontaktów rodzinnych. Im młodsze dzieci, tym szybciej mogą nadwyrężyć system nerwowy. Lepiej jest chodzić z nimi na zajęcia, by nie dopuszczać np. do przesadnej rywalizacji (w sporcie) i nie pogłębiać ewentualnej nieśmiałości dziecka. Wszystko trzeba obserwować i dostosować do jego możliwości. Po prostu należy pytać, czy chce i dlaczego oraz umieć odpuścić.

2. Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dziecka?

Rodzice zauważają talenty swoich dzieci i oferują zajęcia dodatkowe, jednak czasem dzieci nie wyrażają chęci w uczestniczeniu np. w zajęciach tanecznych. Wtedy należy zaproponować pójście na kilka pierwszych zajęć i jeśli nie będą odpowiadały, trzeba znaleźć coś innego. Oczywiście najlepszą sytuacją jest, gdy dziecko samo mówi, czego chce. Natomiast, gdy dziecko często zmienia swoje zainteresowania, trzeba być cierpliwym i pozwolić mu na wybór najlepszych zajęć dla niego. Wtedy należy pamiętać, że każda umiejętność może się kiedyś w życiu przydać.

Trzeba zwrócić uwagę na potrzeby dziecka – gdy dziecko posiada zdolności językowe, warto zapisać je na dodatkowe zajęcia edukacyjne, jak nauka języka obcego. Dobrym rozwiązaniem mogą być zajęcia dodatkowe w szkole, w kołach zainteresowań (np. historycznym, geograficznym itd.).

Dzieci aktywne fizycznie warto zapisywać na pozaszkolne treningi pływania, siatkówki, koszykówki czy judo. Dzieciom z bogatą wyobraźnią na pewno spodobają się zajęcia plastyczne. Najważniejsze jest to, aby dziecko czuło się dobrze na zajęciach dodatkowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze