Zaburzenia wzrostu u dzieci

Za zaburzenia wzrostu przyjmuje się wszelkie problemy zdrowotne, które uniemożliwiają dziecku przyrost długości i masy ciała. Następstwem powyższych zaburzeń może być opóźnienie prawidłowego rozwoju fizycznego, dojrzewania płciowego i ostatecznie niski wzrost u nastolatków.

Do zaburzeń wzrostu mogą prowadzić przewlekłe zakażenia, zaburzenia metabolizmu, choroby układu nerwowego, nerek, przewodu pokarmowego, płuc i innych narządów, ponadto choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego – nadczynność i niedoczynność, nadmiar lub niedobór pewnych określonych hormonów.

Przysadka mózgowa, wydziela wiele ważnych hormonów, m.in. hormon wzrostu. Jej uszkodzenie lub niedoczynność może być powodem niedoborem wzrostu, a w skrajnych, nieleczonych przypadkach nawet karłowatością przysadkową.

Kolejnym hormonem biorącym odpowiedzialność za wzrost jest hormon tarczycy i w przypadku niedoczynności tarczycywrodzonej, dziecku oprócz upośledzenia umysłowego zagraża tak zwana karłowatość tarczycowa.

Polecane wideo:

Jak rozpoznać niskorosłość?

Zwykle pierwszym sygnałem, po którym rozpoznajemy u dziecka takie zaburzenia są porównania wagi i wzrostu do siatek centylowych. Jeśli dziecko nie mieści się w określonych normach lekarz opiekujący się dzieckiem powinien skierować dziecko na badania i konsultację endykronologiczną.

W pierwszej kolejności należy wykonać badania laboratoryjne, dzięki którym można wykryć nieprawidłowości hormonalne i chromosomalne, a także wykluczyć choroby przewlekłe. Następnym etapem jest wykonanie rentgenogramów kości dla oceny tak zwanego wieku kostnego, czyli stopnia dojrzałości układu kostnego i zachodzących w nim procesów.

Badania obrazowe głowy i rezonans magnetyczny służą uwidocznieniu i ocenie przysadki mózgowej i mózgu pod kątem ewentualnych patologii. Do oceny przysadki czasem wykonuje się test stymulacji. Dziecko otrzymuje leki pobudzające przysadkę do wydzielania hormonu wzrostu, po czym w odpowiednich odstępach czasu pobiera się szereg próbek krwi, wykonuje morfologięi oznacza w nich stężenie hormonu wzrostu.

Jak leczyć zaburzenia wzrostu?

Im wcześniej ustali się rozpoznanie i rozpocznie leczenie, tym większe szanse na to, by dziecko osiągnęło wzrost zbliżony do przeciętnej. W przypadku chorób przewlekłych, już samo leczenie tej choroby może doprowadzić do poprawy wzrostu. W przypadku niedoczynności tarczycy, podobnie. Im wcześniej dziecko dostanie brakujący hormon, tym większe szanse na prawidłowy rozwój i wzrost.

Gdy powodem zaburzeń jest niedobór hormonu wzrostu, a przy okazji występowanie paru innych nieprawidłowości, typu przewlekła niewydolność nerek i zespół Turnera, poprawę przynosi podawanie dziecku hormonu wzrostu w iniekcjach. Niestety, terapia tym hormonem to długie lata leczenia i duże koszty.

Pamiętajmy, że wczesne rozpoznanie choroby i wcześnie podjęte leczenie to duża szansa dla dziecka na jego prawidłowy wzrost i rozwój w przyszłości. Gdy powodem niskorosłości jest uwarunkowanie genetyczne i każda z chorób prowadząca do tego stanu, często dzieciom potrzebna jest pomoc psychologa.

Taki stan może być powodem do drwin ze strony kolegów w szkole i z podwórka, i dziecku trudno się z tym uporać. Ważne jest wsparcie rodziców i rodziny.

Anna Liszewska

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • S. Dowshen, N. Izenberg, E. Bass, Dziecko. Zdrowie i rozwój od poczęcia do 5 roku życia, Świat Książki, Warszawa 2003, ISBN 83-7311-685-0.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój fizyczny przedszkolaka
Rozwój fizyczny przedszkolaka

Ruch a zdrowie malucha

Ruch a zdrowie malucha

Pod pojęciem gimnastyka dla przedszkolaka kryją się nie tylko tradycyjne ćwiczenia gimnastyczne, ale także szereg innych sportów, które może uprawiać dziecko już między 3. a 6. rokiem życia.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Najlepsze sporty dla dzieci

Najlepsze sporty dla dzieci

Sport w życiu dziecka Dzieci uwielbiają biegać i beztrosko się bawić. Ruch na świeżym powietrzu to dla nich najlepsza okazja do rozwoju i poznawania (...) się do aktywności fizycznej należy zainteresować je sportem....

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Dziecko z nadwagą

Dziecko z nadwagą

się także brak aktywności fizycznej i propagowanie biernego wypoczynku, który staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Zdolności manualne

, owijając palcami przedmiot. Rusza rączkami bezwiednie i zaciska palce na wszystkim, co dotknie wewnętrznej strony jego dłoni. W miarę rozwoju dziecko (...) sposób rozwijać zdolności manualne u dzieci i poprawiać ich precyzję ruchów? Sposoby...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?

multimedialnego? To rzeczywiście przydatne umiejętności. Nie można jednak zapomnieć o tym, że dla zdrowego rozwoju najmłodszych ważny jest ruch, dlatego (...) w grafiku malucha warto znaleźć czas na zajęcia sportowe. Czego, jako rodzic,...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Rozwój czterolatka

Rozwój czterolatka

Rozwój 4-latka zadziwia wielu rodziców. Jeszcze niedawno taki szkrab ledwie mówił, teraz ma setki pytań na minutę. Maluch porusza się już biegiem, a jego aktywność wyczerpuje nawet najbardziej energicznego rodzica.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Fizyczność dziecka

Fizyczność dziecka

, rozwojem biologicznym, sprawnością fizyczną. W tym czasie jednak dziecko kończy okres dzieciństwa i wchodzi w fazę dojrzewania płciowego. (...) Biologiczny rozwój dziecka w wieku szkolnym, czyli 6-10...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Rozwój dziecka - 4 lata

po nich chodzić bez problemu, chociaż lepiej nie zachęcać go do biegania po nich. Rozwój fizyczny 4-latka Fizyczny rozwój 4 (...) Rozwój...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Jąkanie się dzieci

przejściowe - stanowi naturalny etap rozwoju mowy w pierwszych latach życia dziecka. Dziecko mówi mało płynnie, zacina się, próbuje zastąpić słowo innym (...) maluchom dobry przykład i dbać o prawidłowy sposób wypowiadania się; jąkanie...