Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - a kuku dla półrocznego dziecka

Avatar placeholder
21.01.2015 15:23
Zabawy z dzieckiem - a kuku dla półrocznego dziecka
Zabawy z dzieckiem - a kuku dla półrocznego dziecka

Zabawy z dzieckiem to nie tylko miłe spędzanie czasu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ mają wspólne zabawy na rozwój naszego malca. Bawiąc się z dzieckiem wzmacniamy łączącą nas więź, a jednocześnie umożliwiamy dziecku poznawanie otaczającego je świata. Jest to zarówno stymulacja sensoryczna, jak i nauka mówienia i rozumienia usłyszanych słów. Jedną z takich rozwijających zabaw jest zabawa w „a kuku”. Bez wątpienia wspólna zabawa w „a kuku” przyniesie mnóstwo radości zarówno dziecku, jak i jego rodzicom.

spis treści

1. Na czym polega zabawa dla dziecka „a kuku”?

Zabawy dla dzieci w wieku 6, 7, 8 miesięcy są już nieco bardziej złożone niż zabawy z noworodkiem. Od dziecka w tym wieku można już oczekiwać nieco aktywniejszego uczestnictwa w zabawie. Reakcja dziecka na stymulację jest też bardziej wyraźna – dziecko śmieje się i klaszcze. Chociaż w prostą wersję „a kuku” można bawić się już z trzymiesięcznym malcem, nieco urozmaicona forma tej zabawy, wymagająca nieco więcej interakcji między dzieckiem a rodzicem z pewnością zainteresuje również malucha w wieku 8 lub 9 miesięcy.

Do zabawy w „a kuku” potrzebujesz kawałka materiału – może to być prześcieradło z łóżeczka dziecka lub poszewka na poduszkę. Dziecko siedzi lub leży. Najpierw musimy skupić na sobie uwagę dziecka, po czym zasłaniamy twarz prześcieradłem i pytamy: „Gdzie jest mamusia?”. Po chwili odsłaniamy twarz i z uśmiechem wołamy „A kuku!” lub „Tu jestem!”. Powtarzamy to kilka razy, po czym zbliżamy się do dziecka i pozwalamy mu samodzielnie ściągnąć prześcieradło. Gdy malcowi uda się ta sztuka, wołamy „Tu jestem, znalazłeś mnie!”. Jeśli dziecko już raczkuje, możemy poczekać na nie w niewielkiej odległości i pozwolić, aby przyszło do nas i nas „odnalazło”.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

W przypadku nieco starszych dzieci zabawę można urozmaicić i zasłonić dziecku oczy prześcieradłem pytając przy tym: „Gdzie jest Kasia?”. Gdy malec ściągnie z siebie prześcieradło, radośnie wołamy: „Tu jest!”. Nie każde dziecko będzie się w takiej sytuacji czuło komfortowo. Jeśli dziecko jest niespokojne i widzimy, że nie podoba mu się ta zabawa, należy ją przerwać.

2. Jakie umiejętności dziecka rozwija zabawa w „a kuku”?

Zabawa w „a kuku” umożliwia dziecku rozwój zdolności kognitywnych i pamięci. Bawiąc się z malcem w „a kuku” stawiamy przed nim pewien problem i przedstawiamy sposób jego rozwiązania. Następnie maluch może już ten sam problem rozwiązać samodzielnie. Gdy dziecku uda się samodzielnie „znaleźć” rodzica, odkrycie to sprawia mu ogromną radość. Zabawa ta wspomaga również rozwój emocjonalny i rozwój społeczny dziecka.

Chwile są bezcenne zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Dzięki zabawom odpowiednio dobranym do wieku malca, możemy mieć pewność, że miło spędzając czas jednocześnie uczymy dziecko czegoś nowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze