Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Zabawy z dzieckiem - a kuku

Zabawy z dzieckiem to sposób na spędzenie czasu ze swoim maluszkiem, a także na wspomaganie jego rozwoju emocjonalnego i społecznego. Jedną z zabaw idealnych dla 3-miesięcznych, a nawet 9-miesięcznych dzieci jest zabawa w a kuku. Kiedy dziecko ma już kilka miesięcy i w końcu możesz się trochę porządniej wyspać, bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na rozwój psychiczny twojego dziecka. W tym wieku można już rozpoznać emocje maleństwa, można się z nim bawić i obserwować jego reakcje.

1. Zabawy z dzieckiem (3-6 miesięcy)

Zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem to proste formy wspólnego spędzania czasu, które będą miały za zadanie wzmocnić twoją więź z maleństwem. Dlatego do prostej odmiany a kuku nie potrzebujesz żadnych przedmiotów. Obiektem zabawy jest twoja twarz i dłonie.

Zwróć na siebie uwagę maleństwa. Rozpocznij zabawę z dzieckiem, kiedy będzie patrzyło na ciebie. Pochyl się nad nim i zasłoń twarz dłońmi. Zapytaj: "Gdzie jest mama?". Po kilku sekundach odsłoń twarz i powiedz "Tutaj jest!" albo "A kuku!". Pamiętaj, aby nie robić tego zbyt gwałtownie, żeby nie przestraszyć dziecka. Po jakimś czasie dziecko będzie już wiedziało, że buzia mamy chowa się za rękami i będzie wyciągało rączki w tę stronę. Wtedy odsłoń twarz i wycałuj swojego malucha.

Zabawę w a kuku można wprowadzić w wieku 3 miesięcy. Jednak jeśli dziecko reaguje płaczem lub strachem na zakrywanie twarzy mamy czy taty - odłóż zabawę na później. Za 2-3 tygodnie spróbuj znowu pobawić się w a kuku z dzieckiem.

Zabawy z 4-miesięcznym dzieckiem, tak jak zabawy z 5-miesięcznym dzieckiem, będą wyglądały podobnie. Ważne jest wykorzystywanie swojej twarzy, aby dziecko miało z tobą kontakt wzrokowy i czuło się bezpieczne.

2. Zabawy z dzieckiem (6-9 miesięcy)

Zabawy z 6-miesięcznym dzieckiem mogą być trochę bardziej urozmaicone. Bardziej rozbudowaną formą gry w a kuku jest zabawa z użyciem przedmiotów - oczywiście, możesz ją wprowadzić nieco wcześniej, jeśli uznasz, że dziecko jest gotowe na taki rodzaj zabawy dla dzieci.

Aby zwrócić uwagę dziecka w tym wieku, nie potrzebujesz pokazywać mu już swojej twarzy. Weź jego ulubioną zabawkę i przykryj ją kocykiem. Zapytaj: "Gdzie jest miś (czy inna zabawka)?". Po kilku sekundach odkryj ją i powiedz: "A kuku!" albo "Tutaj jest!".

Półroczne dziecko bez problemu skupi wzrok na tobie także kiedy się od niego oddalisz. Możesz spróbować schować się za drzwi czy szafę z pytaniem: "Gdzie jest mama?". Po chwili możesz wychylić się mówiąc: "A kuku!". Zrób tak kilka razy, wychylając się na różnych wysokościach. Na pewno wywołasz tym radosny śmiech malucha. To świetna zabawa dla dzieci!

A kuku to zabawa, która wspomaga rozwój społeczny i rozwój emocjonalny. Dziecko uczy się, że nawet jeśli czegoś nie widzi, to nadal może to istnieć. Zabawa z dzieckiem w a kuku wspomaga jego pamięć, zdolności myślenia i wnioskowania, a także przewidywania, co się dalej stanie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zmysły niemowlęcia
Zmysły niemowlęcia

Zabawy z dzieckiem - a kuku dla półrocznego dziecka

Zabawy z dzieckiem to nie tylko miłe spędzanie czasu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ mają wspólne zabawy na rozwój naszego malca. Bawiąc się z dzieckiem wzmacniamy łączącą nas więź, a jednocześnie umożliwiamy dziecku poznawanie...

Zmysły niemowlęcia

Zabawy z dzieckiem - gra w udawanie

Zabawy z dzieckiem budują między szkrabem a jego rodzicami szczególną więź, tworzą atmosferę zaufania i miłości, pozwalają także rozwijać poszczególne umiejętności dziecka. Rozwój psychoruchowy i manualny małego niemowlęcia jest niezwykle ważny. Jednak od...

Zmysły niemowlęcia

Zabawy z dzieckiem - magiczne lustro

Zabawy z dzieckiem od szóstego miesiąca życia powinny wspomagać rozwój emocjonalny i rozwój społeczny malucha. Nabyte we wczesnym okresie kompetencje interpersonalne są niezwykle ważne w późniejszym życiu. Stanowią pewną bazę do rozwijania właściwych...

Zmysły niemowlęcia

Zabawy z dzieckiem - śpiewanie i podnoszenie

Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? Gratulacje! Czeka cie teraz dużo pracy i wysiłku, który musisz włożyć w wychowanie dziecka. Niemowlę ma niezwykle aktywny zmysł powonienia, smaku, wzroku oraz słuchu. Potrzebuje dużo uwagi aby dobrze się rozwijać.

Zmysły niemowlęcia

Zabawy z dzieckiem - naśladowanie dźwięków i odgrywanie scenek

Czas płynie szybko, kiedy dobrze się bawisz. Zabawy z maluchem wpływają nie tylko na rozwój motoryki i języka, ale także pogłębiają waszą więź. Dziecko w okresie 6-9 miesięcy jest bardzo ciekawe świata. Jakie zabawy są najlepsze dla twojego maluszka?...

Zmysły niemowlęcia

Zabawy z dzieckiem - nauka siadania

Zabawy z dzieckiem już od najmłodszych miesięcy życia maluszka stymulują jego rozwój i wpływają na umiejętności poznawcze. Dlatego rodzice i opiekunowie powinni jak najczęściej poświęcać swojemu szkrabowi czas, nie tylko na pielęgnowanie i żywienie, ale...

Zmysły niemowlęcia

Zabawy z dzieckiem - balansowanie na piłce

Wielu rodziców zastanawia się, jaki zabawy dla dzieci będą odpowiednie dla maluchów. Chcą dostarczyć swoim pociechom dużo radości i pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Na szczęście istnieją wypróbowane zabawy z miesięcznym dzieckiem i nawet nieco...

Zmysły niemowlęcia

Zabawy z dzieckiem - błyszczące światełka

Zabawy z dzieckiem nie muszą być nudne i pospolite. Warto urozmaicać gry z maluchem i sprawiać, by były niekonwencjonalne i zaskakujące. Zabawa w błyszczące światełka jest stosunkowo mało znana. Można ją wprowadzać od trzeciego miesiąca życia dziecka.

Zmysły niemowlęcia

Zabawy z dzieckiem - bobomigi

Zabawy z dzieckiem są ważne dla rozwoju każdego szkraba. Bobomigi to wyjątkowy sposób na zabawę z dzieckiem i - co najważniejsze - komunikację z nim, zanim nauczy się mówić. Wiele matek odróżnia płacz dziecka oznaczający głód od tego, który znaczy, że...

Zmysły niemowlęcia

Zabawy z dzieckiem - zabawa w turlanie

Zabawy z dzieckiem powinny być dostosowane do danego etapu rozwoju dziecka. Gdy zauważymy, że nasz maluch nauczył się nowej umiejętności, warto starać się ją rozwijać. Często wystarczy zapewnienie odpowiednich warunków, a dziecko już samo sobie poradzi.