Trwa ładowanie...

Zabawy w ogrodzie

Avatar placeholder
04.08.2015 13:23
Zabawy w ogrodzie
Zabawy w ogrodzie

Zabawy w ogrodzie to świetna forma spędzania czasu dla dziecka. Jeśli rodzice dobrze zaplanują przestrzeń, mogą pozwolić dziecku na odkrywanie przyrody bez ciągłego ich nadzoru. Pozwala to na rozwój samodzielności i kreatywności dziecka. Swobodna zabawa na świeżym powietrzu nie może być planowana przez rodziców. Lepiej, jeśli dziecko samo wybierze, co chce robić.

spis treści

1. Jakie zabawy w ogrodzie?

Zabawy w ogrodziemogą mieć różny charakter. Dzieci mają do wyboru:

  • zabawy fizyczne na świeżym powietrzu – może być wspinanie się na drzewa czy nawet bieganie w kółko,
  • obserwowanie przyrody – może to być oglądanie owadów lub liści czy kory drzew przez lupę,
  • pomaganie w pielęgnacji ogrodu – może to być grabienie liści na kupkę i zabawa w nich, a także zasadzenie własnej roślinki.
Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"

Bardzo ważne jest, aby nie zawsze sugerować dziecku, w co ma się bawić (i zawsze wybierać zabawy edukacyjne). We współczesnym świecie troska rodziców przejawia się bardzo dokładnym planowaniem czasu dziecka – wysyłaniu go na dodatkowe zajęcia, takie jak angielski, taniec czy sztuki walki. Jest to korzystne, pod warunkiem, że pozostawi się dziecku czas dla siebie, który może poświęcić na co tylko ma ochotę. Według psychologów, tak zwana swobodna zabawa ma bardzo duże znaczenie w rozwoju dziecka. Nie jest to więc tylko „rozpieszczanie” dziecka, a wspomaganie jego rozwoju. Oczywiście, należy starać się równoważyć ilość zajęć i czasu wolnego. Małe dziecko potrzebuje dość dużo swobodnej zabawy, nie starajmy się ją zbyt ograniczyć.

2. Dlaczego zabawy w ogrodzie są ważne?

Ogród to możliwość kontaktu z przyrodą. A taki kontakt pozwala dziecku prawidłowo się rozwijać. Badania psychologów mówią, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody łagodzi stres i poprawia samopoczucie. Oprócz tego, osoby dużo czasu spędzające w otoczeniu przyrody mają lepszą pamięć i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów niż osoby, które nie mają takiej możliwości. Małe dzieci, jeszcze „nieskażone” cywilizacją, instynktownie najlepiej czują się właśnie w otoczeniu zieleni. Dopiero z czasem, dorastając, zaczynają preferować przebywanie w zamkniętych przestrzeniach i przestrzeni ograniczonej przez człowieka.

Kolejną zaletą zabaw w ogrodzie jest fakt, że to otoczenie może być dostosowane do potrzeb dziecka. W odróżnieniu od publicznych placów zabaw, ogród można zaplanować z udziałem malucha. Można dzięki temu pozwolić dziecku na oglądanie roślin, wody, owadów i zwierząt.

Przewagą ogrodu nad placem zabaw jest to, że przy dobrym zaplanowaniu bezpiecznej przestrzeni dla dziecka maluch może być tam zostawiony sam, bez ciągłej kontroli ze strony rodziców. Dziecko dzięki temu rozwija w sobie samodzielność, a także uczy się samodzielnego wpływania na swoje otoczenie. Na sali gimnastycznej dziecko może zrobić tylko to, co zaplanowali dla niego projektanci, może wspinać się na drabinki, rzucać piłką do kosza itp. Takie działania mogą poprawiać kondycję, ale nie wpłyną na kreatywność i samodzielność. W ogrodzie dziecko może wykopać dołek, zbudować coś z piasku, układać wzory z patyków. Bardzo dobrze jest bawić się wspólnie i to także jest polecane. Jednak zabawy z rodzicami często stają się lekcjami dla dziecka. Rodzice zwykle uważają, że każda zabawa powinna mieć jakąś wartość edukacyjną. Tymczasem wartością zabawy jest... sama zabawa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze