Zabawy w grupie

Zabawy w grupie w korzystny sposób wpływają na rozwój społeczny dziecka. Pozwalają oswoić się z zasadami życia w grupie rówieśniczej, uczą współpracy i rozumienia siebie nawzajem. Oprócz tego uczą empatii, obserwowania innych, pobudzają wyobraźnię i ćwiczą pamięć. Zabawy grupowe dla dzieci można zorganizować, np. na urodzinach dziecka lub na innym przyjęciu z większą grupą dzieci. Są także stosowane w przedszkolach oraz w początkowych klasach szkoły podstawowej.

Przykłady zabaw w grupie

Przykłady zabaw w grupie mogą w różny sposób ukierunkowywać aktywność dziecka. Niektóre z nich będą zabawami pobudzającymi wyobraźnię, inne będą proponowały dziecku głównie aktywnością fizyczną. Wszystkie jednak powinny sprawiać dzieciom przyjemność i to jest ich najważniejszy aspekt. Dydaktyka spada na drugi plan, chociaż nie zaszkodzi przy okazji nauczyć dziecko czegoś nowego.

Zawsze lubianą przez dzieci zabawą jest pantomima. Do przedstawienia za pomocą swojego ciała można dzieciom dawać na przykład uczucia. Reszta grupy ma za zadanie odgadnąć, co jest im przekazywane. Taka zabawa dla dzieci pozwala rozwijać umiejętność empatii, obserwacji uczuć i mowy ciała innych ludzi.

Zabawy przedszkolaków

U dziecka w wieku przedszkolnym zaczyna kształtować się poczucie przynależności do grupy. Dzieci szukają rówieśników do zabawy.

Wyjątkowo rozluźniającą zabawą dla dzieci jest bitwa na papierowe kulki. Dzieci otrzymują kartki, gazety i skrawki papieru, formują z nich kulki i rzucają się nimi. Można dzieci ustawić w dwóch grupach naprzeciwko siebie. Ważne, aby od początku ustalić zasadę, że wspólnie sprzątamy rozrzucone papierki. Taka zabawa grupowa pozwala „wyżyć” się dzieciom.

A teraz czas na kreatywną zabawę – wspólne malowanie. Każde dziecko zaczyna malować cokolwiek przyjdzie mu do głowy. Na znak przekazuje kartkę osobie siedzącej obok, która coś dorysowuje. Po kilku takich zamianach, można podziwiać swoje wspólne dzieła. Rozwijamy dzięki tej zabawie wyobraźnię dziecka i jego zdolności manualne.

Zabawa rozwijająca poczucie rytmu u dziecka to, np. zabawa w tupanie. Jedno z dzieci wytupuje różne rytmy, które dzieci mają powtórzyć. Po jakimś czasie osoba wymyślająca rytmy się zmienia, aby każde dziecko miało szansę wymyślić swój rytm. Oprócz tego, że zabawa pozwala rozwijać poczucie rytmu, ćwiczy także pamięć dzieci, szczególnie jeśli wymyślony rytm jest dość długi.

Na prześcieradle lub specjalnej płachcie kładziemy piłeczkę. Zadaniem dzieci jest podnieść prześcieradło i wprawić piłeczkę w ruch, ma krążyć przy brzegu płachty i nie spaść. To zabawa ucząca dzieci współpracy i dająca im wiele radości i śmiechu.

Zalety zabaw w grupie

Zaletą zabawy w grupie jest przede wszystkim kontakt z innymi dziećmi. Do pewnego momentu dziecku wystarcza kontakt z rodzicami, jednak w miarę rozwoju dziecko potrzebuje czegoś więcej. Kontakt z rówieśnikami na podwórku, w przedszkolu czy szkole jest niezbędny, aby dziecko nauczyło się zasad przebywania z innymi dziećmi, rozmawiania z nimi, ustępowania, przegrywania i wygrywania. Wspólne zabawy z innymi dziećmi mogą wpływać korzystnie także na koordynację, rozwój psychomotoryczny, wyobraźnię, pamięć (trzeba zapamiętać zasady zabawy!).

Komentarze

dyskusje na forum

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Zabawy w grupie
Zabawy w grupie

Zabawa tematyczna

Zabawa tematyczna

Zabawy tematyczne dla dzieci wpływają na rozwój społeczno-moralny dziecka sześcioletniego. Typowym wiekiem zabaw jest okres przedszkolny. Zabawa

Zabawy w grupie

Zabawy grupowe dla dzieci

Zabawy w grupie są ważne dla rozwoju dzieci. Zmuszają je do myślenia i zdrowej rywalizacji, a także rozwijają ich zdolności do porozumiewania (...) udział w różnego rodzaju zabawach grupowych...

Zabawy w grupie

Gry na urodziny

) mogą mieć problemy z odnalezieniem się we wspólnej zabawie w dużej grupie, przygotujmy wcześniej (//parenting.pl/portal/zabawy-na-urodziny (...) i zabawy rozwijające umiejętności wykorzystywania...

Zabawy w grupie

Urodziny dziecka

Urodziny dziecka

sobie zorganizują zabawy, można ich zaskoczyć, przejąć inicjatywę i zaproponować ciekawe konkursy.

Zabawy w grupie

Zabawy na urodziny

Zabawy na urodziny

, w której rywalizuje indywidualnie każdy z każdym, zbierając jak najwięcej punktów. Zabawy mogą odbywać się też w parach albo w zespołach. By uniknąć (...) konkurować ze sobą i walczyć o nagrody. Nie muszą być to okazałe prezenty, wystarczą...

Zabawy w grupie

Zabawy integracyjne dla dzieci

zostają na swoich miejscach. (//parenting.pl/portal/zabawy-w-grupie) powinna być prowadzona w dość dużym tempie. 3) Rozpoznaj (//parenting.pl/portal (...) -fizyczny-przedszkolaka). Dziecko ma okazję zaprezentować się...

Zabawy w plenerze

Zabawy z rówieśnikami

Zabawy z rówieśnikami

Zabawy w grupie są ważne dla rozwoju dzieci. Zmuszają je do myślenia i zdrowej rywalizacji, a także rozwijają ich zdolności do porozumiewania się z innymi. Sprzyjają budowaniu pozytywnych relacji międzyludzkich w przyszłości.

Zabawy w domu dla dzieci

Zabawy przedszkolaków

Zabawy przedszkolaków

U dziecka w wieku przedszkolnym zaczyna kształtować się poczucie przynależności do grupy. Dzieci szukają rówieśników do zabawy.