Zabawy w domu

Zabawy dla dzieci w domu są alternatywą dla gier i zabaw na świeżym powietrzu. Aura nie zawsze sprzyja aktywności w plenerze, więc warto wtedy pomyśleć o grach i zabawach, które będą pobudzały intelekt dzieci. Domowe zabawy pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny dziecka, jego zdolność kojarzenia, spostrzegawczość i koncentrację. Są także skutecznym sposobem na nudę. Najlepiej, jeśli w zabawy w domu włączają się rodzice, bo mogą wówczas korygować błędy swoich pociech i wskazywać im poprawne rozwiązania. Zobacz, jakie zalety mają gry i zabawy dla dzieci w domu.

Polecane wideo:

Zabawy z dziećmi w domu

Zabawy przedszkolaków

U dziecka w wieku przedszkolnym zaczyna kształtować się poczucie przynależności do grupy. Dzieci szukają rówieśników do zabawy.

Wiadomo, że dzieci uwielbiają rozrywkę na świeżym powietrzu, gdyż mają tam dużo przestrzeni i swobodę ruchów. Niestety pogoda nie zawsze sprzyja takiej aktywności i dzieci muszą wówczas zostawać w domu. Nic jednak straconego, bo o ile aktywność na świeżym powietrzu usprawnia rozwój fizyczny dziecka, o tyle domowe zabawy dla dziecipozytywnie wpływają na intelekt najmłodszych. Ważne jest jednak, by we wszelkich grach i zabawach uczestniczyli także rodzice, bo mogą przy okazji nauczyć swoje pociechy wielu istotnych rzeczy. Powinni ponadto dawać swoim dzieciom przykład, jak odpowiednio zachowywać się podczas danej zabawy i jak przegrywać z honorem. Zadaniem opiekunów w czasie gry jest także czuwanie nad odpowiednim zachowaniem dzieci. Jeśli któreś z nich postąpi nieuczciwie lub uderzy drugą osobę, muszą natychmiast zareagować i w odpowiedni sposób „ukarać” swoją pociechę.

Gry i zabawy dla dzieci w domu

Gry i zabawy, w które mogą bawić się dzieci w domu mają wiele zalet. Rozwijają zdolności manualne dziecka, zmuszają je do myślenia, pozytywnie stymulują jego wyobraźnię i stwarzają okazję do wspólnego spędzania czasu z rodzicami. Niektóre ciekawe zabawy dla dzieci w domuto:

  • wełniana opowieść - jest to zabawa, która rozwija zdolności manualne i wyobraźnię dziecka; do jej przygotowania potrzebny jest kłębek wełny, białe kartki i klej; osoba, która rozpoczyna grę, opowiada jakąś historię, np. o śpiącej królewnie, a potem z włóczki układa kształt poduszki i przekleja ją do kartki; podobnie postępuje kolejna osoba, ale nie odcina wełny tylko podaje ją następnej osobie, bo dzięki temu powstaje opowieść na kartach, która jest połączona włóczką;
  • niedokończona opowieść - osoba rozpoczynająca zabawę wypowiada pierwsze słowo, np. dziewczynka; następna dopowiada drugi wyraz, który będzie się łączył z pierwszym, np. miała; kolejna wymyśla następne słowo, np. piękny, a następna dopowiada słowo ogród; tak powstaje zdanie, a później cała opowieść, która ma układać się w logiczną całość;
  • głuchy telefon - zabawę zna chyba każdy rodzic, więc jej reguł nie trzeba przypominać; głuchy telefon dostarcza niesamowitej zabawy i dużej ilości śmiechu;
  • czary mary - zabawa ma rozwijać w dziecku spostrzegawczość; do zabawy przygotowujemy kilka zestawów przedmiotów, np. zestaw I - lusterko, książka, telefon, pierścionek; zestaw II - mała poduszka, parasol, torebka, czapka, szczotka do włosów; zestaw III - suszarka, gazeta, talerz, krem, płyta; każdy zestaw przykrywamy kolorową i nieprzezroczystą chustą i w tym czasie zabieramy z niego jeden przedmiot; po odsłonięciu dziecko powinno zgadnąć, którego przedmiotu brakuje; każdy zestaw może być wykorzystany kilka razy, bo można zabierać z niego różne przedmioty;
  • figury matematyczne – już od 3. roku życia warto pokazywać twojemu maluchowi, jak wyglądają figury geometryczne; w tym celu narysuj na kartce – najlepiej różnymi kolorami – podstawowe figury matematyczne; powiedz, jak się nazywają i poproś dziecko o powtórzenie; następnie pokazuj losowo wybraną figurę i poproś swojego malucha o odgadnięcie jej nazwy; znacznym ułatwieniem zabawy jest zaprezentowanie kształtu konkretnej figury w najbliższym otoczeniu, np. trójkątem może być serek brie kupiony w sklepie; prostokątem – opakowanie budyniu, a kołem – podstawka pod filiżankę; dzięki takim skojarzeniom malec szybciej zapamięta kształt figur;
  • pantofelek kopciuszka – dzieci siadają w kółeczku i ściągają po jednym kapciu, a drugi chowają za plecami; wybrana osoba idzie do środka i próbuje rozpoznać, do kogo należy dany but; pozostałe osoby mogą mu udzielać drobnych podpowiedzi.

Wszystkie podane zabawy możesz urozmaicać i dostosowywać do warunków, jakie panują u ciebie w domu czy do przedmiotów, jakimi dysponujesz. W każdą możesz wnieść własną inicjatywę i kreatywność.

Ewelina Stanios, ponad rok temu

Ważny temat - LEGO DUPLO - mnóstwo pomysłów na super zabawę

Komentarze
Artykuły Zabawy w domu
Zabawy w domu

Gra dla dzieci - kolory

Gra dla dzieci - kolory

Gra w kolory pomaga wprowadzić dziecko w świat barw. Okazuje się, że niemowlaki reagują na kolory i mają wyraźne upodobanie do czerwonego, żółtego i białego. Małe dzieci nie lubią czarnego, niebieskiego i zielonego (weźmy to pod uwagę wybierając kolory...

Zabawy w domu

Zabawkowe samochodziki

Zabawkowe samochodziki

Zabawki dla chłopców powinny być, podobnie jak zabawki dla dziewczynek, wybierane stosownie do wieku dziecka i ze szczególnym uwzględnieniem jego warunków rozwojowych oraz zainteresowań.

Zabawy w domu

Zabawki dla dzieci - samochody

Zabawki dla dzieci - samochody

Rolą zabawek w życiu dziecka jest przybliżenie świata zmysłów, nauki i rzeczywistości życiowych sytuacji. Zapatrzony w ojca chłopiec chętnie pobawi się pojazdem, który przypomina mu na przykład rolę zawodową ojca.

Zabawy w domu

Gry planszowe dla dziecka

Gry planszowe dla dziecka

Różnego rodzaju gry to nie tylko bezmyślna rozrywka, która nie przynosi żadnych korzyści grającemu dziecku.

Zabawy w domu

Zabawy dla dwuletniego dziecka

Zabawy dla dwuletniego dziecka

Drugi rok życia dziecka to bardzo ważny okres w jego rozwoju, szczególnie pod względem psychicznym. Maluch dojrzewa błyskawicznie, przyswaja bardzo dużo nowych informacji, poznaje świat, uczy się nowych umiejętności.

Zabawy w domu

Zabawy dla dzieci - rysowanie

Zabawy dla dzieci - rysowanie

Współczesna praktyka dowodzi, że połączenie wesołej zabawy ze stymulacją wszystkich zmysłów zapewnia dziecku wszechstronny rozwój intelektualny.

Zabawy w domu

Zabawy dla dzieci - taniec

Zabawy dla dzieci - taniec

Poprzez zabawę, w której ważny jest też ruch ciała, dziecko usprawnia się motorycznie, nabywa umiejętności koordynacji wzrokowo-ruchowej, a dodatkowo wykształca w sobie wrażliwość słuchową na nieznane bodźce.

Zabawy w domu

Gry planszowe dla dzieci

się w interesującą zabawę. Ważne jest również to, że ćwiczenia te możemy wykonywać we własnym zakresie w domu. Gdy maluch opanuje wymowę i zacznie (...) -w-ciazy) dla dorosłego. W zabawie nie chodzi...

Zabawy w domu dla dzieci

Zabawy przedszkolaków

Zabawy przedszkolaków

U dziecka w wieku przedszkolnym zaczyna kształtować się poczucie przynależności do grupy. Dzieci szukają rówieśników do zabawy.