Zabawy muzyczne

Małe dzieci uwielbiają zabawy muzyczne i zabawy z rytmem, które stymulują praktycznie wszystkie sfery rozwoju malucha – rozwijają świadomość ciała i przestrzeni, wpływają na zmysł estetyczny, słuch muzyczny i rozwój psychoruchowy. Dzięki zabawom muzycznym staje się możliwe dojrzewanie struktur odpowiedzialnych za nabywanie złożonych umiejętności, jak mowa, czytanie, pisanie i liczenie, co przekłada się potem na sukcesy w wieku szkolnym. Co dają maluchom zabawy muzyczne i jak wykorzystać muzykę w procesie kształcenia dzieci?

Popularne zabawy muzyczne dla przedszkolaków

  • Zabawa ruchowo-muzyczna umożliwiająca nazwanie części ciała i stymulująca rozwój motoryki. Tekst piosenki wypowiada się coraz szybciej.

„Głowa, ramiona, kolana, pięty,

Kolana, pięty, kolana, pięty.

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

Oczy, uszy, usta, nos”.

  • Dzieci, trzymając się za ręce, chodzą po okręgu i śpiewają piosenkę „Ojciec Wergiliusz”. Jedno dziecko stoi w środku kółka i po zakończeniu piosenki wymyśla jakąś czynność, którą reszta kolegów ma naśladować.

„Ojciec Wergiliusz uczył dzieci swoje,

A miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje.

Hejże dzieci, hejże ha, róbcie wszystko to, co ja!

Hejże dzieci, hejże ha, róbcie wszystko to, co ja!”.

  • Zabawa ruchowa „Mała Ulijanko”, która polega na tym, że maluchy trzymają się za ręce i chodzą po okręgu, śpiewając piosenkę. Jedno dziecko stoi w środku i obrazuje gestami tekst piosenki. Po zaśpiewaniu piosenki następuje zmiana dziecka w środku koła. Na początku tekst piosenki śpiewa się wolno. Później tempo można systematycznie zwiększać.

„Mała Ulijanko klęknij na kolanko (dziecko klęka),

Podeprzyj se boczki (łapie się za boki), złap się za warkoczki (łapie się za włosy).

Umyj się (naśladuje mycie buzi), ubierz się (udaje, że się ubiera) i wybieraj, kogo chcesz (wybiera następne dziecko do środka koła)”.

  • Zabawa taneczna „Walczyk Labado”, polegająca na tym, że dzieci chodzą po okręgu raz w prawą, a raz w lewą stronę.

„Tańczymy Labado, Labado, Labado,

Tańczymy Labado, małego walczyka.

Tańcz z nami, jeśli chcesz, jeśli chcesz, jeśli chcesz.

Tańcz z nami, jeśli chcesz, małego walczyka”.

  • Piosenka z pokazywaniem „Dziesięciu krasnali”. Dzieci obrazują tekst piosenki różnymi gestami.

„Dziesięciu krasnali /x 2/ (pokazuje się 10 palców)

w spodenkach na szelkach /x 2/ (pokazuje się, jakby się pociągało za szelki u spodni)

taką piosenkę /x 2/ (rozkłada się ręce do góry)

zaśpiewa wam /x 2/ (pokazuje się palcami głos wychodzący z buzi, najpierw prawą, a potem lewą dłonią).

O, Elena /x 2/ (przykłada się prawą rękę do buzi, jakby się kogoś nawoływało)

A buzi, buzi, buzi /x 2/ (wysyła się na dłoni buziaki)

O, Elena /x 2/ (przykłada się lewą rękę do buzi, jakby się kogoś nawoływało)

Baluła, balułe” /x 2/ (rozkłada się prawą i lewą rękę na bok, jakby do ukłonu).

  • Zabawa ruchowa z pokazywaniem słów piosenki pt. „Dwóm tańczyć się zachciało”.

„Dwóm tańczyć się zachciało, zachciało, zachciało (para dzieci w kole łapie się pod rękę),

Lecz im się nie udało, pari, pari, para (dzieci przerywają taniec).

Kłócili się ze sobą, ze sobą, ze sobą (dzieci wymachują rękami, jakby się kłóciły).

Ja nie chcę tańczyć z tobą, pari, pari, para (dzieci tupią nogą).

Poszukam se innego, innego, innego (dzieci chodzą po sali, by znaleźć nowego partnera)

Do tańca zgrabniejszego, pari, pari, para” (dzieci dobierają się w pary).

Istnieje wiele zabaw muzyczno-ruchowych dla maluchów, np. „Baba Jaga patrzy” albo „słupy soli”, kiedy dzieci muszą zastygnąć w bezruchu podczas pauzy w muzyce. Można wymyślić własne pomysły na zabawy muzyczne – wystarczy odrobina kreatywności.

Zalety zabaw muzycznych

 

Dlaczego muzyka jest tak ważna w życiu dziecka? Nie tylko dlatego, że sprzyja jego rozwojowi, ale głównie dlatego, że kontakt dziecka z muzyką dostarcza maluchom wiele radości i frajdy. Piosenki, ich nastrój i rytm pozwalają dzieciom na ekspresję ich uczuć, wyładowanie skumulowanej w nich energii oraz daje satysfakcję z działania. Małe dzieci wykazują naturalną potrzebę ruchu, którą mogą zaspokoić np. podczas zabaw muzyczno-ruchowych. Zabawy muzyczne wpływają na kształtowanie się u maluchów słuchu muzycznego i pośrednio – fonematycznego, potrzebnego do rozróżniania fonemów, czyli głosek. Zabawy muzyczne mogą mieć różny charakter: można słuchać piosenek i rysować do nich różne obrazki, można śpiewać piosenki i poruszać się w ich rytm, można grać na instrumentach muzycznych, np. bębenkach, tamburynach czy cymbałkach, wystukiwać rytm, tworzyć własne kompozycje muzyczne i słowa piosenek itp. Niezależnie od poziomu rozwoju dziecka muzyka sprzyja jego ogólnemu rozwojowi w sferze fizyczno-motorycznej, intelektualnej, emocjonalnej, estetycznej i społecznej.

Bibliografia

  • Bissinger-Ćwierz U., Muzyczna pedagogika zabawy w pracy z grupą, Wydawnictwo Klanza, Warszawa 2007, ISBN 83-910538-11-4.
  • Kulikowska K., Zabawy muzyczne, piosenki i tańce w przedszkolu i szkole, Wydawnictwo Iwanowski, Płock 2009, ISBN 978-83-89536-29-7.
  • Trias N., Perez S., 150 rytmicznych zabaw dla dzieci. Spotkanie z muzyką, Papilon, Łodź 2011, ISBN 978-83-245-9630-0.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka
Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci

Piłka nożna i dzieci Piłka nożna jest sportem, który uczy dzieci współdziałania i jednocześnie pomaga im dbać o kondycję fizyczną.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Wspaniały taniec utalentowanej pary kilkulatków

Takiego talentu zazdroszczą im nawet wieloletni tancerze. Mają umiejętności i taką energię, że zarażają nią wszystkich! Zobaczcie, jak wspaniale ruszają się te dzieciaki.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Przygotowanie dziecka do zajęć sportowych

Przygotowanie dziecka do zajęć sportowych

Zajęcia sportowe dla dzieci Dzieci, które chodzą na zajęcia sportowe powinny być odpowiednio do nich przygotowane i chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedni strój i obuwie.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Kursy taneczne dla dzieci

, które podobnie jak zumba łączą elementy tańca i ćwiczeń. Zajęcia odbywają się w Szkole Tańca Joanny Ossowskiej, która gościć będzie niebawem Jakuba Tolaka (...) i Twórczej Edukacji. Te zajęcia gromadzą już starszą...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zabawy logopedyczne dla dzieci

Zabawy logopedyczne dla dzieci

Różnego rodzaju ćwiczenia usprawniające mowę możemy prowadzić już z 3-letnim dzieckiem. Trzeba pamiętać, aby stanowiły one formę zabawy, a nie żmudną naukę i nieustanne treningi. Ćwiczenia logopedyczne zaczynamy od najprostszych, po jakimś czasie...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zajęcia plastyczne dla przedszkolaków

Zajęcia plastyczne dla przedszkolaków wiążą się z korzyściami. Dzięki nim następuje rozwój sprawności motorycznej i wrażliwości artystycznej (...) dziecka. Ponadto zajęcia plastyczne dla dzieci...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Karate dla dzieci

pierwsza z nich. Współcześnie karate jest rozpatrywane również jako sport z elementami samoobrony. W Polsce zajęcia takie są dość popularne, a jak wiadomo (...) w zawodach stanowi dodatkowy czynnik zachęcający do rozwoju. Korzyści...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Jak przygotować dziecko do zajęć sportowych?

. Dzięki temu będzie mogła w każdej chwili dołączyć do grupy ćwiczących. Odzież sportowa dla dzieci Zajęcia mogą odbywać (...) . Będzie to stanowiło dodatkowe pozytywne wzmocnienie. Ważne, aby...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Zabawy taneczne dla dzieci

koordynacji wzrokowo-ruchowej, a dodatkowo wykształca w sobie wrażliwość słuchową na nieznane bodźce. W zabawach tanecznych często bierze udział kilkoro (...) ** to kolejna zabawa taneczna wykorzystująca akcesoria dodatkowe,...

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka

Nauka literek dla przedszkolaka

musiały przykładać dużo pracy do tego. Nauka liter w ciągu roku wymaga dużego wysiłku, a nie wszystkie (//parenting.pl/portal/przedszkolak) uczą (...) . Żeby zaciekawić maluchy, warto spytać się, czy dana litera występuje w ich imieniu. ...