Trwa ładowanie...

Zabawy edukacyjne dla dzieci

Avatar placeholder
13.03.2015 10:18
Zabawy edukacyjne dla dzieci
Zabawy edukacyjne dla dzieci

Współczesna praktyka dowodzi, że połączenie wesołej zabawy ze stymulacją wszystkich zmysłów zapewnia dziecku wszechstronny rozwój intelektualny. To szczególnie ważne w pierwszych trzech latach życia dziecka. W tym okresie mały człowiek nie jest w stanie zaplanować zabawy ani odtworzyć pewnych mechanizmów z pamięci. Napotykając na przedmiot, zaczyna się dopiero zastanawiać nad jego użytecznością. W tym przypadku zabawy fundamentalne spełniają funkcję przygotowawczą, bo przygotowują dziecko do wejścia w otaczający je świat.

1. Zalety zabaw edukacyjnych

Zabawy edukacyjne dla dzieci kształcą sprawność manualną i myślenie, percepcję słuchową, spostrzeganie wzrokowe oraz pamięć. Wśród propozycji zabaw edukacyjnych są łamigłówki dla dzieci, rebusy, zagadki dla maluchów, logiczne zabawy, zabawy z muzyką, interaktywne bajki, czytanie i opowiadanie bajek, rysowanie, wycinanie, kolorowanie, liczne zabawy taneczne oraz takie, dzięki którym maluch poznaje użyteczność różnych przedmiotów.

 

Zabawy dla dzieci - rysowanie
Zabawy dla dzieci - rysowanie

Współczesna praktyka dowodzi, że połączenie wesołej zabawy ze stymulacją wszystkich zmysłów zapewnia

zobacz galerię
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Edukacja muzyczna to zajęcia, które polegają głównie na ruchu przy muzyce klasycznej i tradycyjnych piosenkach dziecięcych. Przeznaczone są dla najmłodszych. Opierają się na współpracy maluszka z innymi, podczas zabawy dźwiękiem i rytmem. W zabawach tego typu pomagają nam zabawki muzyczne, instrumenty dziecięce lub inne kolorowe pomoce edukacyjne. Ćwiczenia są opracowane i dobrane tak, aby stymulować rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dziecka. Umożliwiają nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, doświadczanie bycia w grupie lub umacniają więź z rodzicem, który może uczestniczyć z dzieckiem w takich zajęciach. Dają możliwość radosnego i twórczego spędzania czasu. Przygotowują dzieci do pobytu w przedszkolu.

Muzyka, ruch i śpiew są najlepszym sposobem do wspomagania:

  • rozwoju emocjonalnego i poznawczego,
  • świadomości siebie i swojego ciała,
  • mowy i zdolności twórczego myślenia,
  • koncentracji uwagi,
  • zachowań w grupie rówieśników.

2. Inteligencja wieloraka

Nauka staje się bardziej skuteczna, gdy łączy w sobie różne metody, by w maksymalny sposób zaangażować różne rodzaje inteligencji. Podczas zabaw edukacyjnychwzmacnia się inteligencję językową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną, muzyczną, interpersonalną, intrapersonalną (refleksyjną), ruchową i przyrodniczą. Każde dziecko rodzi się jako niezwykle twórcza jednostka. Nieumiejętne nauczanie potrafi jednak tę cechę niemal całkowicie zlikwidować. Rodzic świadomy tego jak ważne są pierwsze lata życia dziecka wybiera z wielką starannością wszelkie zabawki dla dziecka, które mogą wspomóc jego rozwój oraz zapisuje je na dodatkowe zajęcia. Odpowiednio prowadzone zajęcia przygotowują dziecko psychiczne i emocjonalnie do kontynuowania edukacji na dalszym etapie.

3. Warunki do rozwoju dziecka

Bawić i uczyć się przez zabawę można już w domu. Zwróć uwagę jednak, jakie zainteresowania przejawia twoje dziecko. Jeśli aktualnie interesuje je rysowanie, wykorzystaj to i rysujcie razem. Jeśli twój brzdąc interesuje się kolorami, zaprezentuj mu kolorową zawartość lodówki albo szafy z ubraniami. Pobawcie się w dobieranie kolorów w pary, na przykładach z otoczenia. Dużą pomocą w zajęciach edukacyjnych poprzez zabawę jest wykorzystywanie dostępnych na rynku pomocy, na przykład różnego rodzaju gier planszowych, książeczek dla dzieci, stolików edukacyjnych, bajek i zabawek interaktywnych.

Warto sięgać do Internetu, gdzie znajdziemy sporo portali poświęconych zabawom edukacyjnym, które wspierają rozwój malucha.

mgr Anna Czupryniak

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze