Zabawki edukacyjne: jakie, kiedy i dlaczego?

Zabawa to najcudowniejsza forma aktywności dziecka. W jej trakcie dziecko poznaje świat na cztery możliwe sposoby: eksplorowanie, naśladownictwo, próbowanie i konstruowanie.

Aktywność dziecka w zabawie objawia się przez to, że uzewnętrznia ono w niej swoje pomysły, że wprowadza do niej coraz to nowe elementy.

Polecane wideo:

Zabawa jest działaniem wykonywanym dla własnej przyjemności, a opartym na wyobraźni. Działanie dziecka w zabawie dotyczy impulsów, które powstają w nim samym z jego fantazji.

Maluch dzięki zabawie rozwija się, znajduje ujście dla swej energii, uczy się porozumiewać z innymi ludźmi i buduje sobie system kontaktów z innymi. Zabawa służy więc wielostronnemu rozwojowi, a zwłaszcza przygotowaniu dziecka do życia.

Zabawy przechodzą ewolucję od najprostszych, krótkotrwałych, czasem ledwo zajmujących uwagę do zabaw i gier skomplikowanych i niebywale angażujących.

Dzieci bawią się wszystkim, co jest w zasięgu ich rąk. Ich fantazja jest w stanie zmienić każdą rzecz w coś zupełnie innego. Dzieci bawią się także, „robiąc zabawki”.

Dziecko tworzy sobie swoją własną rzeczywistość, kreuje swój świat „na niby”, potrzebuje więc mądrych i rozwijających przedmiotów, które w jego ręku mogą stać się zabawkami właśnie. Zabawki zbyt dosłowne zmuszają niejako dziecko do zabawy zawsze w ten sam sposób. To prosta droga do nudy i frustracji.

Można wyróżnić kilka grup zabawek:

  1. Manualne to kredki, flamastry, farby, kolorowe papiery, plastelina itp. Ćwiczą one nie tylko sprawność manualną, ale przede wszystkim wpływają niejako na twórczość dzieci. Pozwalają na wyrażanie uczuć, pragnień, ale również lęków i obaw. Trenują koordynację oko-ręka.
  2. Muzyczne to wszelkie instrumenty. Robienie hałasu czy tworzenie muzyki może być sposobem na społecznie akceptowalne wyrażanie ekspresji.
  3. Do majsterkowania: ten typ zabawek ćwiczy wyobraźnię przestrzenną, umiejętność logicznego myślenia, sprawność rąk. Mogą to być klocki, korale, małe narzędzia, puzzle. Zestawy do budowania, majsterkowania, układania obrazków, ćwiczące umiejętność podejmowania decyzji i logiczne myślenie.
  4. Wspierające wyobraźnię to kostiumy do przebierania się i wszelkie zabawki pozwalające dziecku stać się kimś innym. Zabawki do zabawy w role.
  5. Lalki i misie: ten typ zabawek staje się dla dziecka uosobieniem ważnych osób i pozwala realizować swoje potrzeby.
  6. Gry: gry towarzyskie, zręcznościowe, słowne uczące przestrzegania zasad i reguł, cierpliwości, dążenia do sukcesu i umiejętności przegrywania.
  7. Sportowe: zabawki rozwijające sprawność ruchową, jakże ważną dla ogólnego rozwoju dziecka.
Bezpieczne zabawki dla dzieci do trzech lat

Kupno zabawki dla dziecka poniżej trzeciego roku życia to niemałe wyzwanie. Mimo iż półki sklepowe wręcz uginają się pod kolorowymi akcesoriami do zabawy,...

Każdy rodzic wie, że współcześnie w sklepach jest wiele zabawek z powyższych kategorii, zachęcających do działania, tworzenia, do rozwijania różnych umiejętności, i drugie tyle – niespełniających tych kryteriów. Każdy dorosły wie, że jest także wiele zabawek, których lepiej nie dawać dzieciom do zabawy.

Są to zabawki niby-bezpieczne i higieniczne (plastikowe, łatwe do umycia), które nic nie wnoszą do rozwoju i wyobraźni dziecka. Często rodzice kupują je, bo są modne, lub dlatego, że ulegają namowom dziecka.

Są także zabawki, które mogą pobudzać do agresji i nerwowości. Bywają zabawki lękotwórcze lub kształtujące wypaczony gust.

Kupując zabawki dla dzieci, trzeba pamiętać po pierwsze o tym, że zabawka pełni bardzo ważną rolę w życiu dziecka, a po drugie o tym, że każda czegoś uczy. A więc każda jest edukacyjna.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 2 dni temu

1

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Prezenty dla dzieci
Prezenty dla dzieci

Prezenty dla wyobraźni

Prezenty dla wyobraźni

Dzieci uwielbiają dostawać prezenty. Najbardziej cieszą te wybierane z serca.

Prezenty dla dzieci

Kto przynosi prezenty

, które te zostawiają na parapecie. Każde dziecko lubi dostawać prezenty. Te, które wierzą w Świętego Mikołaja dostaną je już 6 grudnia, tym wiążącym (...) W polskiej tradycji od lat to właśnie Święty Mikołaj przynosi...

Prezenty dla dzieci

Niebezpieczne zabawki

Niebezpieczne zabawki to wszystkie te zabawki, którymi mały szkrab może zrobić sobie krzywdę. Najczęściej małe dzieci podczas zabawy rozbrajają daną (...) zabawkę i ją smakują, biorąc poszczególne elementy do buzi. Dzieci...

Prezenty dla dzieci

Prezenty od Mikołaja - spojrzenie wstecz

Prezenty to z pewnością element świąt, który dla większości dzieci jest najbardziej atrakcyjny. Oczywiście uwielbiają ozdabiać pierniczki lukrową (...) prezenty. Gdzieś po drodze przez lata od...

Prezenty dla dzieci

Mikołajki

jest stary, bo sięga wieków średnich. Początkowo obdarowywane były wyłącznie małe dzieci, a podarki miały swój sens edukacyjny. Ich zadaniem (...) było motywowanie do dobrego zachowania. Nie były to drogie, wyszukane zabawki. Dzieci...

Prezenty dla dzieci

Zabawki dla noworodka

Zabawki dla noworodka

(//parenting.pl/portal/zabawki-dla-dzieci)dla noworodka nie powinny być skomplikowane. Ich zadaniem ma być przede wszystkim stymulacja rozwoju (...) dziecka na tym etapie życia. Maluszkowi w pierwszych miesiącach przydadzą...

Prezenty dla dzieci

Karuzela do łóżeczka

Karuzela do łóżeczka niemowlaka to nic innego jak zwisająca nad maluchem konstrukcja z zawieszonymi na niej (//parenting.pl/portal/zabawki-dla-dzieci (...) pozwalają dziecku na szybszy rozwój wzroku. Nie jest to jednak...

Prezenty dla dzieci

Boże Narodzenie z dzieckiem

wysiłkiem, a w konsekwencji stresem. Ten dzieci wyłapują natychmiast, co odbija się na ich samopoczuciu. Niemowlak może odbyć wycieczkę (...) zdrowymi towarzyszami podróży. Aby Świąteczne wizyty z dzieckiem zaliczyć...

Prezenty dla dzieci

Czy Święty Mikołaj istnieje?

się w detektywa, dopytując: Ile Mikołaj ma lat? Gdzie mieszka? Skąd ma pieniądze, by kupić wszystkim dzieciom na świecie (//parenting.pl/portal/prezenty (...) na prezenty, ale za cudowną oprawę, niesamowity...

Prezenty dla dzieci

Jak rozmawiać o tradycji świąt w domu niekatolickim?

, dzieci dzielące się opłatkiem, dające sobie (//parenting.pl/portal/prezenty-dla-dzieci-czy-dla-rodzicow) w klasie, organizujące jasełka. Słychać kolędy (...) . Niektórzy przyjmują zwyczaje katolickie...