Kar za brak szczepień przybywa

Liczba rodziców, którzy nie decydują się zaszczepić dziecka jest z roku na rok coraz wyższa. Ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę. Opiekunowie boją się niepożądanych odczynów poszczepiennych u dzieci. Głośno mówi się też o potędze koncernów farmaceutycznych, co budzi powszechne niezadowolenie.

Wokół szczepionek narosło też wiele mitów, z którymi walczyć próbują pediatrzy. 

Polecane wideo:

Szczepienia ochronne w Polsce są obowiązkowe. Wynika to wprost z ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

O terminie badania kwalifikacyjnego do szczepienia i samego szczepienia opiekunów prawnych małoletniego informuje przychodnia rejonowa. Data ta może jednak ulec zmianie, jeśli lekarz stwierdzi, że podanie szczepionki w danym okresie nie jest możliwe. W takie sytuacji wyznacza się kolejny termin.

– Po podaniu jednej ze szczepionek u córki wystąpił NOP. Zdecydowałam, że nie będę więcej ryzykować. Na początku dzwoniłam do przychodni i mówiłam, że córka jest przeziębiona, albo że wyjechaliśmy na dłuższy czas do dziadków. Po pewnym czasie zaczęłam dostawać z przychodni oficjalnie brzmiące wezwania. Ignorowałam je.

Kazano mi podpisać oświadczenie o świadomej rezygnacji ze szczepień ochronnych. Ostatecznie poinformowano mnie o wszczęciu postepowania egzekucyjnego. Czekam na dalszy rozwój sytuacji, ale swojego zdania nie zmienię – mówi Dagmara z Bydgoszczy, mama trzyletniej Moniki.

W wielu przypadkach sytuacja ma właśnie taki scenariusz. Rodzice najpierw otrzymują ostrzeżenia z przychodni, następnie list z sanepidu. Urzędnicy informują w nim, jakie zagrożenie niesie za sobą brak szczepień. W piśmie żąda się wykonania szczepienia w ciągu 7 dni.

Jakie szczepienia należy wykonać przed zajściem w ciążę?

Szczepienia dotyczą nie tylko dzieci. Wiele z nich powinna rozważyć kobieta planująca powiększenie rodziny. Immunoprofilaktyka chroni przed wieloma chorobami...

Gdy opiekunowie nadal uchylają się od obowiązku, w trybie administracyjnym wszczyna się postępowanie egzekucyjne. Kara jest dotkliwa, bo wynosić może nawet 5 tysięcy zł. W praktyce, to najczęściej 400-500 zł. Od decyzji wojewody rodzice można się odwołać.

Od 1 stycznie do końca czerwca 2016 roku wysłaliśmy do wojewody 62 wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego wobec rodziców, którzy notorycznie uchylają się od obowiązku zaszczepienia dziecka  – mówi Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Lista opiekunów, którzy nie szczepią dzieci jest jednak zdecydowanie dłuższa.

W naszym województwie do końca czerwca 2016 roku było to 379 osób, co porównując do danych z pierwszego półrocza 2015 roku świadczy o niewielkiej tendencji wzrostowej  – wskazuje Małgorzata Kapłan.

I dodaje: Należy jednak pamiętać, że ta lista jest z roku na rok uzupełniana. Znajdują się na niej opiekunowie, którzy nie zgłaszają się na szczepienie w bieżącym roku, ale i w latach poprzednich.

Urzędnicy wskazują jednak, że nakładanie kar do ostateczność. W pierwszej kolejności starają się oni informować rodziców o ryzyku, jakie wiąże się z odmową szczepienia dziecka. A jest ono bardzo duże, bo w ostatnim czasie odnotowuje się więcej przypadków zachorowań na choroby zakaźne.

W 2015 roku na krztusiec w województwie lubelskim zachorowało 100 osób. To aż pięciokrotnie więcej niż rok wcześniej.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia czytamy, że "niezaszczepienie zdrowego dziecka, to zaniedbanie jego zdrowia, ponieważ naraża je na zachorowanie i ewentualne powikłania choroby zakaźnej".

Nie wszyscy rodzice dają się jednak przekonać. I tu zaczyna się prawdziwa walka z systemem.

Tworzy się ruch oporu, który nie godzi się na przymus. Rodzice nie odpowiadają na wezwania, nie odbierają listów z sanepidów. To wydłuża całą procedurę.

Opiekunowie odpowiadają na nasze pisma, my musimy się do nich ustosunkować. Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego możemy wysłać do wojewody dopiero wówczas, gdy skompletujemy całą dokumentację.

To czasem trwa wiele miesięcy – mówi Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Procedura nałożenia kary za uchylanie się od obowiązku szczepień jest bardzo długa. Lekarze i urzędnicy chcą rodziców edukować, dostarczają im rzetelnej wiedzy. Niektórzy opiekunowie zgadzają się na immunoprofilaktykę, inni zaś – stanowczo się jej sprzeciwiają.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post około miesiąca temu

3
Artykuły Maluch
Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna dla...

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...